Objevily se u vás v koupelně rybenky? Existuje potravina, díky které se jich zbavíte i bez chemie

Koupelna 07. září 2018 | 10:26 — Marie Drahá
Přestože je nepřítelem roztočů, v koupelně bývá nezvaným hostem. Právě tam nachází rybenka domácí útočiště nejčastěji – kvůli teplu a vysoké vlhkosti. Není nijak nebezpečná, ale když se přemnoží, dokáže nadělat pěknou paseku. Naštěstí se obvykle chytne do pasti.
Další 4 fotografie v galerii
Rybenka žere roztoče, ale když se přemnoží, umí nadělat pěknou paseku / Pixabay

Rybenka domácí se řadí mezi hmyz. Má protáhlé tělo pokryté šupinami a delší tykadla v zadní části těla. Přežila už tisíciletí. Daří se jí na celém světě a rozmnožuje se nezávisle na roční době. Do bytů se nestěhuje záměrně, lákají ji jenom podmínky, ve kterých se cítí dobře. Těmi jsou vlhkost nad 75 procent a teplota kolem 26 °C. Právě v tomto prostředí se rybenka dobře rozmnožuje. Proto ji nejčastěji objevíme v koupelně, na záchodě, ve spíži nebo ve sklepě. Výjimkou však nejsou ani knihovny nebo prostory pod nábytkem.

Vsaďte na prevenci

Řada lidí nabyde dojmu, že když objeví v koupelně rybenky, zřejmě zanedbává úklid. Nemusí to tak být. Důvodem je spíš skutečnost, že málo větrá a v místnosti se tak zbytečně hromadí vlhkost. Důležitým opatřením je proto udržovat v koupelně sucho – nejen větráním, ale také na podlaze. Hlavně ve spárách a ve škvírách, kam zalézají rybenky nejraději. Velmi obezřetní buďte, pokud máte v koupelně předložky. Rybenky láká i plíseň, která jde s vlhkostí ruku v ruce. Platí, že jakmile vyřešíte v koupelně vlhkost, zbavíte se i rybenek. Jinak se stane boj s nimi nekonečný.

Past s bramborami

Pokud se u vás rybenky zabydlely, zkuste se jich zbavit co nejdřív, aby se nepřemnožily. Můžete jim nastražit past z domácích ingrediencí, které skutečně fungují. Nastrouhejte večer brambory a ty rozložte do rohů místnosti na kousky novin. Rybenky se obvykle živí zbytky odumřelé kůže, vlasů a nehtů a za potravou vyrážejí po setmění. Bramborám však neodolají. Zahrabou se do nich a vy ráno noviny s bramborami i rybenkami jednoduše vyhodíte.

Odpudí je pravá vanilka

Rybenkám smrdí vanilka. Nikoliv vanilkový cukr ani jakékoliv jiné náhražky, ale vanilkový lusk. Zkuste jej rozříznout, nakrájet na kousky a rozložit do rohů místnosti. Vůně vanilky je natolik aromatická, že rybenky za několik dní zaručeně vyklidí prostor. Vychytané triky pro vaši koupelnu, která se bude blýskat i bez předražených chemických přípravků, najdete zde.

Chemické přípravky

Měly by přijít na řadu v okamžiku, kdy se u vás rybenky přemnožily. Můžou pak totiž navštívit i jiné místnosti a poškodit knihy, fotografie, tapety i oblečení. Chutná jim cukr i mouka. Chemických přípravků je na trhu celá řada. Osvědčeným likvidátorem je borax (tetraboritan sodný) smíchaný s cukrem. Dobrou prevencí je proplachovat a čistit odpad a na noc jej pokaždé utěsnit. Jestli se rybenky objevují v koupelně znovu, může vám někde zatékat nebo je láká plíseň. V tom případě bude muset být opatření razantnější.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Elon Musk zveřejnil fotografii své nové experimentální rakety

Leden je ideální čas pro první výsev některých zahradních...

Máte po babičce příbory z alpaky? Stačí pár účinných, a...

Připravte si kvašené zelí. Zásobárnu vitaminů na celou...

Ucpal se vám odpad? Zkuste tyto osvědčené pomocníky

Máte na zahradě bílou peřinu? Pak se radujte, protože...

Máte pejska? Pak nezapomínejte na důkladnou péči o jeho...

Zavřít reklamu