Objevily se u vás v koupelně rybenky? Existuje potravina, díky které se jich zbavíte i bez chemie

Koupelna 07. září 2018 | 10:26 — Marie Drahá
Přestože je nepřítelem roztočů, v koupelně bývá nezvaným hostem. Právě tam nachází rybenka domácí útočiště nejčastěji – kvůli teplu a vysoké vlhkosti. Není nijak nebezpečná, ale když se přemnoží, dokáže nadělat pěknou paseku. Naštěstí se obvykle chytne do pasti.
Další 4 fotografie v galerii
Rybenka žere roztoče, ale když se přemnoží, umí nadělat pěknou paseku / Pixabay

Rybenka domácí se řadí mezi hmyz. Má protáhlé tělo pokryté šupinami a delší tykadla v zadní části těla. Přežila už tisíciletí. Daří se jí na celém světě a rozmnožuje se nezávisle na roční době. Do bytů se nestěhuje záměrně, lákají ji jenom podmínky, ve kterých se cítí dobře. Těmi jsou vlhkost nad 75 procent a teplota kolem 26 °C. Právě v tomto prostředí se rybenka dobře rozmnožuje. Proto ji nejčastěji objevíme v koupelně, na záchodě, ve spíži nebo ve sklepě. Výjimkou však nejsou ani knihovny nebo prostory pod nábytkem.

Vsaďte na prevenci

Řada lidí nabyde dojmu, že když objeví v koupelně rybenky, zřejmě zanedbává úklid. Nemusí to tak být. Důvodem je spíš skutečnost, že málo větrá a v místnosti se tak zbytečně hromadí vlhkost. Důležitým opatřením je proto udržovat v koupelně sucho – nejen větráním, ale také na podlaze. Hlavně ve spárách a ve škvírách, kam zalézají rybenky nejraději. Velmi obezřetní buďte, pokud máte v koupelně předložky. Rybenky láká i plíseň, která jde s vlhkostí ruku v ruce. Platí, že jakmile vyřešíte v koupelně vlhkost, zbavíte se i rybenek. Jinak se stane boj s nimi nekonečný.

Past s bramborami

Pokud se u vás rybenky zabydlely, zkuste se jich zbavit co nejdřív, aby se nepřemnožily. Můžete jim nastražit past z domácích ingrediencí, které skutečně fungují. Nastrouhejte večer brambory a ty rozložte do rohů místnosti na kousky novin. Rybenky se obvykle živí zbytky odumřelé kůže, vlasů a nehtů a za potravou vyrážejí po setmění. Bramborám však neodolají. Zahrabou se do nich a vy ráno noviny s bramborami i rybenkami jednoduše vyhodíte.

Odpudí je pravá vanilka

Rybenkám smrdí vanilka. Nikoliv vanilkový cukr ani jakékoliv jiné náhražky, ale vanilkový lusk. Zkuste jej rozříznout, nakrájet na kousky a rozložit do rohů místnosti. Vůně vanilky je natolik aromatická, že rybenky za několik dní zaručeně vyklidí prostor. Vychytané triky pro vaši koupelnu, která se bude blýskat i bez předražených chemických přípravků, najdete zde.

Chemické přípravky

Měly by přijít na řadu v okamžiku, kdy se u vás rybenky přemnožily. Můžou pak totiž navštívit i jiné místnosti a poškodit knihy, fotografie, tapety i oblečení. Chutná jim cukr i mouka. Chemických přípravků je na trhu celá řada. Osvědčeným likvidátorem je borax (tetraboritan sodný) smíchaný s cukrem. Dobrou prevencí je proplachovat a čistit odpad a na noc jej pokaždé utěsnit. Jestli se rybenky objevují v koupelně znovu, může vám někde zatékat nebo je láká plíseň. V tom případě bude muset být opatření razantnější.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Eliška Bučková přistižena ve svatebních šatech! Bude se snad vdávat?

Přírodní hnojivo z domácích a zahradních zbytků dodá...

Rychle rostoucí převislý rozmarýn je efektní a mnohostranně...

Dopřejte svému psovi ve vedrech osvěžující svačinku....

Horko ohrožuje nejen lidi, ale i psy. Dodržujte proto tato...

Aby vám skvrny nehnuly žlučí, použijte žlučové mýdlo

Co dělat, když vám doma začne značkovat dospělý pes

Zavřít reklamu