Musíte mít ve sprše závěs? Pak dejte navždy sbohem lacinému plastu

Koupelna 11. září 2018 | 13:39 — Marie Drahá
Skleněné dveře nebo vanové zástěny chrání při koupání zbytek koupelny před vodou nejčastěji. Jestli vás rekonstrukce prostor teprve čeká, jste zřejmě odkázáni na závěs. Za tento praktický doplněk se dnes už naštěstí nemusíte stydět. Místo plastu jednoduše zvolte textil.
Dalších 8 fotografií v galerii
Závěs bývá běžně součástí také nových koupelen / Shutterstock

Když se řekne sprchový závěs, většina z nás si vybaví nevzhledný igelit, na kterém se tvořil sliz. Nechyběl v žádném panelákovém bytě. Plast sice zabránil tomu, aby došlo v mini koupelně k potopě, zato nepůsobil zrovna esteticky. A kdo nedbal na pravidelnou údržbu, měl koupelnu plnou bakterií, kterým se v záhybech závěsu velmi dařilo.

PEVA je bez chlóru

Plastové závěsy jsou k dostání i dnes. Objevují se na kolejích, ve studentských bytech i sociálně slabších rodinách. Především vynilové totiž patří mezi nejlevnější. Ovšem lepší, než je čistit, bývá nahradit je novými. Cenově dostupnou alternativou k PVC je pak PEVA. Neobsahuje chlór a bývá vyrobena z recyklovatelného materiálu. Čistit ji však lze také pouze ručně, a to bez chemie. Plasty není vhodné ani bělit.

Textil se dá prát i žehlit

Mnohem výhodnější a vkusnější variantou je textil. Nepředstavujte si látku, kterou budete muset složitě vysoušet. Textilní závěsy bývají opatřeny PU vrstvou, případně jsou vyrobeny ze syntetických rychleschnoucích tkanin, často polyesteru. Patří k těm nejdražším, ale můžete je hodit do pračky a vyžehlit. Bez neustálého vytírání podlahy si tak zajistíte do vlastní koupelny nejen praktický, ale i velmi vkusný doplněk. Řada majitelů nových koupelen si dokonce vybírá závěs záměrně!

Slaďte s ním doplňky

Jak plastové, tak textilní závěsy nabízejí prodejci v řadě různých barev i vzorů. Můžete si pořídit dva různé závěsy, které se vám hodí do interiéru, a během praní je střídat. K závěsu lze barevně dokombinovat ručníky a osušky, případně další doplňky. V závislosti na výběru můžete nechat sprchový závěs vyniknout a odpoutat pozornost na jiné nedostatky koupelny, případně zvolit neutrální variantu, která naopak existenci závěsu docela potlačí. Jak se nezabít na kluzké podlaze, když vylezete ze sprchy, jsme psali zde.

Místo kroužků kolejnička

Dbejte vždy na to, aby byl závěs dostatečně široký a dlouhý, ovšem ne zbytečně. Obě varianty jsou na škodu. Zatímco jedna bude ve sprše zbytečně zavazet, druhá nezamezí stříkání vody mimo sprchu nebo vanu. Závěsy se často upevňují na kroužcích na tyč. Elegantnějším řešením je však kolejnička přivrtaná na strop.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Petrohrad: Jeden den vám v tomto krásném městě rozhodně stačit nebude

Petrohrad: Jeden den vám v tomto krásném městě rozhodně...

Klenot Arabského poloostrova: Navštivte tajemnou a neznámou...

Skvělé tipy, jak po světě cestovat co nejlevněji

Reklama na krásu a harmonii: Poznejte evropskou krajinu, kde...

Šarmantní a požitkářský kout Francie: Sem jezdí ti, kdo...

Navštivte nejromantičtější město chorvatského pobřeží

Zavřít reklamu