Větráte, ale rosí se vám zrcadla? Bez ventilátoru se v koupelně neobejdete

Koupelna 21. srpna 2019 | 11:11 — Marie Drahá
Koupelna bez větrání nemůže existovat. Vlhkost a následné plísně se totiž mohou podepsat nejen na vzhledu místnosti, ale i na našem zdraví. Myslíte si, že stačí po koupání pravidelně otevírat okno? Bez ventilátoru si s vlhkostí neporadíte.
Další 4 fotografie v galerii
Pouhé okno si s horkou párou po sprše v koupelně neporadí / Internet

Jak poznáte, že máte v koupelně nedostatečné větrání? Docela jednoduše. Jasným důkazem jsou orosená zrcadla, okna i keramické obklady. Protože jsou chladnější než vzduch, horká pára začne kondenzovat právě na nich. Čím teplejší vzduch, tím je vlhkost vyšší. Pokud žijete v domnění, že pravidelným drhnutím koupelny na plísně zcela vyzrajete, jste na omylu. Často se totiž drží i tam, kam se s houbičkou dostanete velmi těžko.

Moderní ventilátory toho umí daleko víc

Při stavbě nových koupelen nebo renovacích se počítá s instalací ventilátoru už automaticky. Zejména v zateplených domech totiž nemá vlhkost kam unikat. Okno je sice v koupelně nepopiratelným přínosem, s extrémně vysokou vlhkostí, která se objeví v koupelně bezpostředně po pobytu ve vaně nebo sprchování, si však poradit nedokáže. Dosud máte v paměti staré krabičky s mřížkou? Zapomeňte na ně. Moderní ventilátory vás nadchnou nejen svým výkonem, ale i nevšedním designem. Mohou být elegantním doplňkem jakékoliv místnosti.

Čím se při výběru ventilátoru řídit?

Není ventilátor jako ventilátor. Aby vám dokázal odvést z koupelny vlhkost i pachy skutečně účinně, je třeba jej vybírat na základě jistých kritérií.

Typ ventilátoru

Poraďte se s odborníkem, který typ ventilátoru vyhovuje prostorám vaší koupelny. Roli hraje umístění i skutečnost, kudy je vedeno potrubí. Na základě toho se rozhodnete také pro typ ložisek. Delší životnost než kluzná mají kuličková. Jsou také méně hlučná. Vybírat lze pochopitelně z různých stylů, barev i použitých materiálů. Pro větší koupelny jsou vhodnější radiální ventilátory, do malých prostor a pro montáž přes stěnu nebo strop radí odborníci malé axiální ventilátory.

Výkon ventilátoru

Ventilátor s nedostatečným výkonem vás vlhkosti v koupelně nezbaví. Vždy je třeba brát v úvahu rozlohu prostor i výšku stropu, kam jej chcete instalovat. Tipy, jak si poradit s mini koupelnou v rodinném domě i v paneláku, najdete zde

Hluk ventilátoru

Hladina hluku je zejména v případě bytů nebo menších domků vlastnost, kterou netřeba podceňovat. Čím méně decibelů výrobce u přístroje uvádí, tím lépe. Nechcete se spálit? Vsaďte na ověřené značky.

Provoz ventilátoru

Ventilátor lze spouštět ručně zmáčknutím vypínače, když zrovna potřebujete. Oblíbené jsou ale také ventilátory s nastavitelným časovým doběhem nebo pravidelně nastaveným časovačem. Ideální volbou je ventilátor s čidlem, který se spustí automaticky podle stoupající vlhkosti v koupelně. Na trhu jsou také inteligentní koupelnové ventilátory, které pracují rovněž automaticky, jsou designové, tiché a velmi úsporné.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nahlédněte do tajemného podzemního města. Nacisté zde měli velké plány

Nahlédněte do tajemného podzemního města. Nacisté zde měli...

Nejkrásnější místa Černé Hory, kde zažijte fascinující...

Ráj pro cyklisty i milovníky vodních sportů. Pobřeží...

Skiareál Špindlerův Mlýn nabízí po celé léto jízdu...

Objevte nejkrásnější pláže Istrie. Dokonalé ráje ukryté...

Poznejte nejcennější území Krušných hor

Zavřít reklamu