Jak prodloužit životnost teflonové pánvi a na co si dát velký pozor

Kuchyně 13. září 2017 | 08:08 — Anna Novotná
Teflonovou pánev si lidé v kuchyni oblíbili zejména proto, že se na ní tolik nepřipaluje jídlo. Jenže o takovou pánev je nutné se správně starat, jinak její dobré vlastnosti po čase úplně zničíte.
Další 3 fotografie v galerii
Pokud chcete mít teflonovou pánev co nejdéle v pořádku, musíte o ni náležitě pečovat. / Shutterstock

Používání pánve

Pokud vaříte na teflonové pánvi, rozhodně si kupte vhodné nástroje, kterými teflon nezničíte. K teflonu je šetrné dřevo či teflon. Rozhodně byste třeba volská oka neměli obracet kovovou obracečkou. Teflon totiž kovem snadno poškrábete. Na poničené pánvi se pak jídlo bude daleko více připalovat a hlavně narušený teflon se bude dostávat i do jídla, což v žádném případě vašemu zdraví neprospěje. Pokud doma máte pánev, ze které se už teflonová vrstva pomalu a jistě odlupuje, nekompromisně ji vyhoďte a pořiďte si novou.

Pánev na plotýnce

Pánev by se měla zahřívat, až když už v ní jsou potraviny. Pokud ji necháte prázdnou na rozehřáté plotýnce, hrozí, že teplota začne rozkládat samotný teflon, který pak může popraskat a změnit barvu. Menší úlomek teflonu může znamenat pro tělo totéž jako menší úlomek skla.

Umývání pánve

Pánev by se neměla za normálních okolností připalovat, proto byste ani neměli potřebovat drátěnku. Drátěnka by ale hlavně teflonu vůbec neprospěla. Opět byste totiž mohli povrch pánve nenávratně zničit. Zvolte proto šetrnější způsoby. Při menším zašpinění vám postačí papírový ubrousek. Větší špínu snadno odstraníte běžným jarem a měkkou houbičkou. Pomůže i jeden fígl - občas v pánvi rozehřejte hrubozrnnou sůl - nečistoty se na ni nachytají a pánev pak nebudete muset složitě drhnout.

Kdy se pánve zbavit

Nic netrvá věčně a platí to i pro teflonové pánve. I když se budete o nádobí pečlivě starat, pánev po letech začne stárnout a úlomky teflonu se začnou postupně samy uvolňovat. Neváhejte ani chvilku a běžte si koupit novou. Spolknutí i sebemenšího střípku teflonu vám totiž může způsobit stejné komplikace, jako když spolknete kousek skla.

Pozor na podvodníky

Na závěr ještě jedna malá rada. Kupujte teflonové nádobí od prověřených firem. Podezřele levné produkty někde na tržnici totiž mohou být ve skutečnosti jen napodobeninami. Česká obchodní inspekce spolu se Státním zdravotním ústavem v Praze už v minulosti na podobné atrapy narazila. Z laciných pánví se například uvolňoval formaldehyd v desetinásobně větším množství, než povolují hygienické limity. Jindy zase asijský výrobce vydával za teflonové pánve produkty, které byly ve skutečnosti jen natřeny epoxidem a vzhled teflonu kamuflovala skoro dokonalá vrstva metalízy.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Deset nejúžasnějších muzeí na světě. Tip na podzimní aktivity

Nezapomenutelný zážitek: Objevte kouzlo liduprázdné zěmě,...

Nádherná místa, kde se můžete koupat po celý rok. Zadarmo...

Prodlužte si léto. Krásné pláže, teplé moře i starověké...

Chcete krásné zážitky i fotografie? Pět tipů, kam se vydat...

Zima se blíží. Tyrolský poklad mezi ledovci láká všechny...

Pět dobrých rad pro plánování příští dovolené....