Kam s umytým nádobím? Na utěrku ne! Pořiďte si stylového pomocníka

Kuchyně 01. února 2018 | 12:41 — Marie Drahá
Všechno nádobí do myčky nedáte. Ani nemůžete. Některé věci tam nepatří, další potřebujete mít stále k ruce. Když je ale umyjete, věčně přemýšlíte, kam s nimi. Pořiďte si pomocníka! Odkapávač smotaný do ruličky, nebo veselý, s nímž budou umývat nádobí raději i vaše děti.
Dalších 8 fotografií v galerii
Dvoupatrový odkapávač, který vypadá v kuchyni velmi decentně / Shutterstock

Dva dřezy dřív nebyly v kuchyních výjimkou. V jednom se umývalo, ve druhém oplachovalo nebo nádobí schlo. Potom přišly do módy odkapávače. Byl to velký hit. Bohužel zabraly půlku linky a většinou nevypadaly jako největší okrasa kuchyně. Nahradily je naštěstí modernější kousky, za které se stydět určitě nemusíme. Ocení je každý, kdo má rád v kuchyni pořádek. Navíc odpadá neoblíbená činnost – utírání, kterému se nevyhneme, pokud se nádobí vrší na sebe jedno přes druhé.

Rychleschnoucí podložka

Některé hospodyňky se dodnes uchylují k provizoriu. Umyté nádobí skládají na utěrku rozloženou na kuchyňské lince. Vhodnou alternativou je přitom vysoce savá a rychleschnoucí textilní podložka prodávaná obvykle ve velikosti 40x50 cm. Dá se jednoduše na několikrát přeložit a když ji nepotřebujeme, schováme ji. Jednak vypadá v kuchyni líp, jednak se zbavíme sušení utěrek.

Plast v moderním designu

I dnes jsou stále k dostání větší plastové odkapávače s podtáckem, které známe z dob minulých. Krom toho ale i pomocníci ze stejného materiálu, kteří tolik místa nezaberou, a voda z nich nestéká. Patří mezi ty levnější a vyrábějí se v různých barvách. Zmiňme například netradiční kousky, jakými jsou odkapávač ve tvaru zahrádky nebo lesa. Mohou se stát designovým kouskem moderní domácnosti. Zajímavou vychytávkou jsou i modely s integrovanými kanálky, kterými voda odtéká přímo do dřezu! Některé odkapávače jsou dokonce vybaveny protiskluzovými příčkami, které zabraňují poškrábání nádobí.

Nadčasový nerez i dřevo

Moderním kuchyním sluší i nadčasový nerez, který slibuje dlouhou životnost. Materiálově se většinou hodí k digestoři, panelu myčky nebo plynové desce. Pokud dáváte přednost přírodním materiálům, doporučujeme odkapávač dřevěný. Lacině rozhodně nevypadá, ani když jej necháte vytažený před návštěvou. V oblibě jsou v poslední době i odkapávače drátěné, které se hodí jak do moderních, tak do rustikálních domácností. Prodávají se chromové nebo nalakované barvou.

Závěsný šetří místo na lince

Pokud nemáte velkou linku, poohlédněte se po odkapávači závěsném. Vyrábějí se menší modely na nádobí od snídaně, ale i větší, například dvoupatrové. Chcete být originální? Nádobí věšejte na odkapávač ve tvaru stromečku! Vaši kuchyni parádně oživí! Místo ušetří i odkapávače speciálně určené pouze na talířky nebo příbory. Třináct vychytávek do kuchyně, které šetří prostor a dokážou zabojovat s nepořádkem, najdete i zde. Všechny druhy odkapávačů je nutné pravidelně čistit, aby se nestaly líhní bakterií.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Olympionici Šebrle a Svoboda hrají ve filmu s oscarovým hercem

Urodilo se vám hodně dýní? Poradíme, jak tyto melouny...

Chcete doma pěstovat bylinky? Vyvarujte se těchto chyb

Jsou krásné, ale velmi nebezpečné. Nerostou vám náhodou...

Připravte si doma hřejivý ajurvédský Masala chai, v zimě se...

Víte, jak pečovat o plot? Poradíme vám, aby zůstal dlouho...

Zasaďte právě teď okrasné cibuloviny, na jaře sklidíte...