Máte u kuchyňské linky tmu? Poradíme, jak ji pořádně nasvítit

Kuchyně 26. února 2018 | 12:14 — Marie Drahá
Pokaždé, když chystáte jídlo, máte rozsvíceno v celé místnosti a ještě musíte zapnout světlo na digestoři. U linky je totiž tma. Kde se stala chyba? Při plánování kuchyně jste zřejmě podcenili osvětlení. Osvětlit linku dodatečně naštěstí není žádná věda.
Další 3 fotografie v galerii
LED pásky jdou jednoduše namontovat i dodatečně / Shutterstock

V zásadě je několik možností, jak světlo k pracovní ploše dostat. Jednodušší než nástěnná světla jsou nalepovací bodovky na baterky anebo velmi oblíbené LED pásky. Hodí se do jakéhokoliv interiéru a není problém jimi dovybavit už fungující kuchyň. Navíc šetří energii.

Kam s nimi? Velmi praktické jsou ze spodní strany nástěnných skříněk. Dokážou dobře osvětlit celou plochu kuchyňské linky a přitom umí splynout s interiérem tak, že nepůsobí nijak rušivě, ani když je montujete dodatečně.

Pokud chcete opravdu dobře vidět, zvolte pásky s vysokou nebo extra vysokou svítivostí.  Už nikdy se při krájení nožem neříznete. Máte malou kuchyň? Při lepším nasvětlení ji můžete i opticky zvětšit.

Nabízí dokonalý přehled

LED pásky můžete umístit i na boky skříněk či zásuvek, zeshora, mezi police nebo sokly. Osvětlení vevnitř má hned dvě výhody: umožňuje dokonalý přehled o suchých potravinách nebo nádobí, které v nich máte, navíc vypadá velmi působivě. LED osvětlení můžete zapínat ručně, pomocí ovladače, nebo využít automatické spínače. Když otevřete nástěnnou skříňku, prostor se okamžitě nasvítí.

Velmi dobře vypadá skleněné světelné dno horní skříňky. Osvětlí interiér skříňky a nasvítí přitom pracovní plochu. Většinou se s ním však počítá už při plánování kuchyně. Nápadité jsou také světelné police, z nichž se line světlo nahoru i dolů, a ty montovat později bez problémů jde. Osvětlený sokl zase pomůže zorientovat se v kuchyni, když se jdete v noci napít. A nasvítit si můžete i varný ostrůvek, a to tak, že nalepíte LED pásek pod dno spodní skříňky. Jen je vždy třeba myslet na přívod elektřiny.

Není bílá jako bílá

Klasické LED pásky se vyrábějí ve třech světelných variantách. Buď můžete dát přednost studené bílé, denní bílé, nebo teplé bílé. Každá se hodí do jiného interiéru a navozuje jinou atmosféru. Pokud si nejste jisti, kterou byste nejraději, existují ještě RGB LED pásky, u nichž lze barvu měnit. Působí však spíš jako dekorativní, nikoliv hlavní osvětlení linky.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Archeologové řeší záhadu kolem zlatého šperku objeveného v brněnských lesích

Slupky od brambor mají blahodárný vliv na kůži, prospějí...

Pokud vás při žehlení bolí často záda, možná je na vině...

Kuna pod kapotou vašeho auta. Čeká vás únavný boj, ale s...

Kastrace kočkám a kocourům změní povahu. Jsou také...

Pýchavka pomáhá při rakovině i zánětech močových cest....

Klimatizace se zřejmě brzy stanou běžnou součástí...

Zavřít reklamu