Stolování s dětmi? Poradíme vám, jak to jde i s ubrusem a bez fleků

Kuchyně 01. března 2018 | 12:07 — Marie Drahá
Ani moderní stolování se neobejde bez ubrusu, křičí na nás ze všech stran. Jenže co dělat, když jsou v domácnosti děti? Bavlněný ubrus by přece nezůstal bez poskvrny ani pět minut. Do gumového se vám zrovna nechce? Máme pro vás řešení.
Další 4 fotografie v galerii
Věčné dilema: prostírat s ubrusem, nebo bez něj? / Shutterstock

Tou nejjednodušší variantou je vykašlat se na všechny rady a návody a nechat stůl bez ubrusu. Pokud je pod ním hezká stolní deska, navíc odolná, není co řešit. Doplnit ji můžete zajímavým anglickým prostíráním, které bude plnohodnotnou náhradou ubrusu. V případě menších dětí se nemusíte bát, že jej strhnou na sebe, u starších se není třeba stresovat z každé skvrny od jídla.

Lépe vypadá korek než plast

Jaké prostírání zvolit? Plastové lze snadno umýt. Vyrábí se v dětských variantách, pod talířky ale můžete mít třeba vrcholky hor, kvetoucí louku nebo levandule. Takové prostírání není drahé, ale lacině také působí. Je ovšem nejpraktičtější variantou. Druhou možností je korek, který vypadá na stole určitě lépe. Pokud se pro něj rozhodnete, je lépe vybrat korek silnější.

Látkovou variantu je možné použít při slavnostnějších příležitostech, kdy ale musíte počítat s tím, že nezůstane bez fleků. Jenže pořád lepší hodit do pračky prostírky než drahý damaškový ubrus. O žehlení nemluvě. Anebo si můžete udělat čas, s dětmi tvořit a vyrobit prostírky papírové – pochopitelně na jedno použití.

Ubrus? Pak nesmáčivý a nezašpinitelný

Pokud se přece jen neobejdete bez ubrusu, zkuste se podívat po takovém materiálu, který se pyšní tím, že je nezašpinitelný nebo nesmáčivý. Teflonové úpravy se není třeba bát. Vypadá elegantně, je velmi odolná a dobře se udržuje. Převrhnutý hrnek s čajem tak není žádný problém. Jednoduše setřete tekutinu houbičkou. Výrobci nabízejí nejrůznější tvary, barvy i velikosti těchto ubrusů. Z praktických důvodů se často používají i k venkovnímu posezení.

Teflonové ubrusy se rozhodně nepodobají igelitovým, do kterých se nám většinou nechce. Jsou jemné, splývají a prokáží stejnou službu. Podobné vlastnosti mají také ubrusy s akrylovým povrchem. Lze je přitom prát i žehlit. Nelátkové ubrusy lze koupit kusově, nabízejí je však i některé metráže.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nenechte se napálit! 5 varovných znamení že vybraný hotel není tím, za co se vydává

Věříte na duchy? V těchto evropských hotelích můžete...

Chcete zažít něco autentického a přitom si pochutnat?...

Sicílie skrývá mnoho pokladů, a to nejen přírodních....

Šusem nahoru! Vyšlápněte si alpské sjezdovky v závodě pro...

Víte, kolik vás bude stát jeden den lenošení na pláži v...

Jak poznat Atény chytře, bez front a co nejvíce si užít...