Nedaří se vám otěhotnět? Začněte důkladnou revizí ve vlastní kuchyni

Kuchyně 09. března 2018 | 08:40 — Marie Drahá
Kupí se vám doma plastové boxy na jídlo a ze skříněk už na vás doslova vyskakují? Až si přečtete, jakou neplechu mohou způsobit vašemu organismu, budete je chtít vyhodit všechny do jedné. Ale nemusíte. Naučte se je rozpoznat.
Další 4 fotografie v galerii
Zdravý salát, ale v plastu. Jaký má naspodu piktogram? / Shutterstock

Krabičky z plastu nám přijdou skladné a ideální pro zamrazování nebo skladování jídla. Často v nich také potraviny přenášíme. Těžko odolat, když se objeví v nákupním centru sada pěti různých velikostí za skvělou cenu. Budou se hodit! Že se liší kvalitou i účelem, nás v tu chvíli ani nenapadne.

Z přenosných boxů se stala doslova mánie a nechybí v žádné domácnosti. Když jsou běžně k dostání na každém rohu, nepřemýšlíme nad tím, že by mohly nějak škodit. Jenže opak je pravdou. Některé krabičky obsahují příměsi, barviva i změkčovadla, které produkují škodlivé toxiny, a ty se dostávají do jídla. Zrádný je také teflon. Proč bychom si na něj měli dát v kuchyni velký pozor, zjistíte zde.

Nejvíc škodí vysoká teplota

O účincích toxinů v organismu bychom mohli povídat celé hodiny. Ve zkratce: od poruch spánku, potíží s trávením nebo hemeroidy mohou způsobit vážná onemocnění. Narušují zejména hormonální rovnováhu a přispívají k neplodnosti! Škodí hlavně tehdy, když pokrm v plastu ohříváme v mikrovlnce – což dělá většina, která si ráda nosí vlastní „zdravé“ obědy do zaměstnání. Je tak náročné přendat si jídlo na talíř?

Sledujte piktogramy

Jak tomu předejít? V prvé řadě revizí vlastní domácnosti. Zkontrolujte všechny plastové krabičky a piktogramy, které mají na zadní straně. Pokud jsou přeškrtnuté symboly myčky nádobí nebo mikrovlnky, určitě se ohřevu v mikrovlnné troubě vyhněte. Vyobrazené piktogramy informují, zda je výrobek použitelný pro uchovávání potravin, zda se hodí pro ohřívání v mikrovlnné troubě nebo jestli jej můžeme použít pro zamrazování. Minimum piktogramů nebo žádné jsou jasným vykřičníkem, že je nejvyšší čas se obalu zbavit.

Polyesteru se vyhýbejte!

V případě kvalitnějších krabiček je důležité respektovat označení, které nesou, pokud se jich nechcete vzdát. Ani kvalitní plastové boxy se však nedoporučuje vystavovat vysokým teplotám a mýt v myčce. Zvláštním případem jsou pak polystyrenové obaly, ve kterých si někdy nosíme jídlo z restaurací. Neměli bychom je podle odborníků používat déle než čtyři hodiny. Jsou vyloženě určené pro krátkodobou spotřebu. A ideální varianta? Nahradit plast sklem. Poděkuje vám příroda i vaše tělo.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nenechte se napálit! 5 varovných znamení že vybraný hotel není tím, za co se vydává

Věříte na duchy? V těchto evropských hotelích můžete...

Chcete zažít něco autentického a přitom si pochutnat?...

Sicílie skrývá mnoho pokladů, a to nejen přírodních....

Šusem nahoru! Vyšlápněte si alpské sjezdovky v závodě pro...

Víte, kolik vás bude stát jeden den lenošení na pláži v...

Jak poznat Atény chytře, bez front a co nejvíce si užít...