Nedaří se vám otěhotnět? Začněte důkladnou revizí ve vlastní kuchyni

Kuchyně 09. března 2018 | 08:40 — Marie Drahá
Kupí se vám doma plastové boxy na jídlo a ze skříněk už na vás doslova vyskakují? Až si přečtete, jakou neplechu mohou způsobit vašemu organismu, budete je chtít vyhodit všechny do jedné. Ale nemusíte. Naučte se je rozpoznat.
Další 4 fotografie v galerii
Zdravý salát, ale v plastu. Jaký má naspodu piktogram? / Shutterstock

Krabičky z plastu nám přijdou skladné a ideální pro zamrazování nebo skladování jídla. Často v nich také potraviny přenášíme. Těžko odolat, když se objeví v nákupním centru sada pěti různých velikostí za skvělou cenu. Budou se hodit! Že se liší kvalitou i účelem, nás v tu chvíli ani nenapadne.

Z přenosných boxů se stala doslova mánie a nechybí v žádné domácnosti. Když jsou běžně k dostání na každém rohu, nepřemýšlíme nad tím, že by mohly nějak škodit. Jenže opak je pravdou. Některé krabičky obsahují příměsi, barviva i změkčovadla, které produkují škodlivé toxiny, a ty se dostávají do jídla. Zrádný je také teflon. Proč bychom si na něj měli dát v kuchyni velký pozor, zjistíte zde.

Nejvíc škodí vysoká teplota

O účincích toxinů v organismu bychom mohli povídat celé hodiny. Ve zkratce: od poruch spánku, potíží s trávením nebo hemeroidy mohou způsobit vážná onemocnění. Narušují zejména hormonální rovnováhu a přispívají k neplodnosti! Škodí hlavně tehdy, když pokrm v plastu ohříváme v mikrovlnce – což dělá většina, která si ráda nosí vlastní „zdravé“ obědy do zaměstnání. Je tak náročné přendat si jídlo na talíř?

Sledujte piktogramy

Jak tomu předejít? V prvé řadě revizí vlastní domácnosti. Zkontrolujte všechny plastové krabičky a piktogramy, které mají na zadní straně. Pokud jsou přeškrtnuté symboly myčky nádobí nebo mikrovlnky, určitě se ohřevu v mikrovlnné troubě vyhněte. Vyobrazené piktogramy informují, zda je výrobek použitelný pro uchovávání potravin, zda se hodí pro ohřívání v mikrovlnné troubě nebo jestli jej můžeme použít pro zamrazování. Minimum piktogramů nebo žádné jsou jasným vykřičníkem, že je nejvyšší čas se obalu zbavit.

Polyesteru se vyhýbejte!

V případě kvalitnějších krabiček je důležité respektovat označení, které nesou, pokud se jich nechcete vzdát. Ani kvalitní plastové boxy se však nedoporučuje vystavovat vysokým teplotám a mýt v myčce. Zvláštním případem jsou pak polystyrenové obaly, ve kterých si někdy nosíme jídlo z restaurací. Neměli bychom je podle odborníků používat déle než čtyři hodiny. Jsou vyloženě určené pro krátkodobou spotřebu. A ideální varianta? Nahradit plast sklem. Poděkuje vám příroda i vaše tělo.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Znáte italské regiony? Představíme vám ty nejnavštěvovanější a nejkrásnější z nich

Znáte italské regiony? Představíme vám ty...

Otmuchowské jezero leží jen kousek od českých hranic a...

Už jste zkusili virtuální cestování? Daleké kraje můžete...

Nemůžete se dočkat sluníčka? Ostrov na jihu Evropy zahajuje...

Znáte Prýgl? Oblíbené přehrada vybízí ke sportu i rekreaci

Tunisko: Vychutnejte si teplé moře, památky, golf i...

Zavřít reklamu