Venkovní kuchyně jsou hitem po celém světě. Postavit si ji na zahradě můžete i vy

Kuchyně 14. června 2019 | 20:03 — Anna Novotná
Kuchyně patří k nejužívanějším částem bytu, zvláště ženy v ní často tráví většinu dne. Všichni se zde rádi setkáváme s rodinou a přáteli. Abychom si právě přes léto mohli užívat vzájemně jeden druhého a navíc pobývali co nejvíce venku, je tu varianta letních venkovních kuchyní, které splňují všechny tyto požadavky.
Další 2 fotografie v galerii
Vaření ve venkovní kuchyni vás bude bavit / Internet

Venkovní příprava jídla je velmi oblíbená v Severní Americe. Ostatně známé „barbecue“ (jednoduše BBQ) vychází z původně indiánského způsobu přípravy jídla v kouři ze dřeva. Je tedy přirozené, že v USA grilování venku zdomácnělo snad ve všech koutech země. Američané ale nezůstali jen u grilování a rozšířili možnosti přípravy jídla i pro další způsoby. Dnes už venkovní kuchyně najdete snad na všech kontinentech kromě Antarktidy.

Venkovní kuchyně potřebuje prostor. Pro pohodlné vaření a sezení počítejme zhruba s rozměry 4 x 3 metry.

Architekti doporučují podívat se, kudy putuje slunce naší zahradou a kuchyni situovat tak, aby v ní byl okolo poledne už stín. Měla by také být v centru dění — například u bazénu, terasy, odpočinkového trávníku, prostě tam, kde se přítomní mohou účastnit vaření, grilování a hodování. Účelnou venkovní kuchyni lze postavit jako samostatný zahradní prvek, ale rovněž jako přístavek k domu.

Zastřešit, nebo stačí pergola?

Záleží jen na naší chuti a preferencích. Každá z variant má něco do sebe. Sedlovou střechu kuchyně můžeme využít i jinak — vzniklé podkroví může sloužit jako úložný prostor, dětská herna či letní ložnice.

Pergola je zase pohledově lehčí a s pnoucí se vinnou révou nám bude celé léto připomínat atmosféru Středomoří. Praktické jsou boční zídky, které mohou být vzdušné, a přitom fungovat jako ochrana před větrem a cizími pohledy.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Magnetické nanokuličky české výroby mohou výrazně pomoci s testováním koronaviru

Pýchavka pomáhá při rakovině i zánětech močových cest....

Klimatizace se zřejmě brzy stanou běžnou součástí...

Už naši předkové považovali černý bez za všelék....

Osvědčené pěstitelské tipy, jak přesazovat a správně...

Praktické a levné řešení, jak se můžeme připravit na...

Pokud si nevíte rady, čím zpevnit svah, máme pro vás...

Zavřít reklamu