Žít v ekologické domácnosti je hračka. Stačí syntetiku nahradit přírodninami

Kuchyně 07. dubna 2018 | 11:03 — Marie Drahá
Preferujete přírodní materiály, produkty šetrné k přírodě a všechno, co je rozložitelné? Máte skvěle našlápnuto k tomu, zřídit si doma ekologickou domácnost – tedy pokud možno bez odpadu. Víme, co k tomu budete potřebovat.
Další 4 fotografie v galerii
I mytí nádobí může být zábava pro celou rodinu / Shutterstock

Názor, že většina lidstva ekologii neřeší, a my jsme jenom pomyslná jehla v kupce sena, dávno není v kurzu. Hrdina je ten, pro koho je ochrana přírody na prvním místě. Začíná to už tím, že si nedovolí odhodit při procházce papírek, pet lahev nebo cokoliv, s čím by si příroda neporadila. V domácnosti automaticky třídí odpad a snaží se vyhýbat chemikáliím. Dalším tipem je nahradit kuchyňské pomocníky.

Žínka z juty

Většina hospodyněk používá při mytí nádobí houbičku. Deset kusů vyjde v drogerii doslova na pár korun. Vyrobeny jsou však převážně z polyuretanu nebo viskózy. Co vyzkoušet kuchyňskou žínku ze 100% juty? Manipulace je jednoduchá. Žínku navléknete na ruku, aplikujete gel na mytí nádobí a myjete.

Díky drsnějšímu materiálu si podle prodejce žínka poradí i se zaschlou špínou. Je opatřena provázkem, takže ji libovolně zavěsíte a krásně vám vyschne. Vyprat ji můžete v pračce na 40 °C. A hlavně: nemusíte kupovat každý měsíc nové houbičky v drogerii.

Kartáč se štětinkami z agáve

Na připálené hrnce je potřeba větší síla. Místo drátěnky ale můžete použít dřevěný kartáč se štětinkami z agáve. S certifikátem FSC máte záruku, že dřevo pochází z lesa, kde se hospodaří ekologicky. Jako veškeré dřevěné nádobí ale vyžaduje uskladnění na suchém místě. Je příjemný na dotek a podle zkušeností se s ním i snadno myje. Výhodou některých kartáčů je, že mají vyměnitelnou hlavici!

Kartáč na zeleninu

Čím čistíte zeleninu? Že ničím? Nebo houbičkou, kterou myjete nádobí? S tím ihned skoncujte. Řešením je kartáč na zeleninu. Usnadníte si jím čištění mrkve, petržele, celeru i brambor. Kartáče bývají opatřeny různým druhem štětin – jemnějšími i drsnějšími. Stejně jako kartáče na mytí nádobí se vyrábějí dřevěné a pocházejí z „šetrných“ lesů.

Textilie z přírodnin

Utěrky z bambusu nebo biobavlny jsou vysoce savé a elegantně nahradí utěrky ze syntetických mikrovláken. Místo mikrotenových sáčků můžete dětem balit svačiny do voskovaných omyvatelných ubrousků. Poslouží také k balení potravin. Jak správně balit pečivo? Poradíme, jak jej uchovat co nejkřupavější. Stačí si pořídit bavlněný pytlík za pár korun. A když se chováme ekologicky, tak už rovnou z bio bavlny.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Utajené krásy za velkou louží. Co byste ve Spojených státech nečekali

Utajené krásy za velkou louží. Co byste ve Spojených...

Borneo, to je okouzlující příroda a poslední rezervace...

Úžasná a bezpečná, tak trochu německá oáza uprostřed...

Conwy, to je pravý velšský venkov s bohatstvím památek,...

Starobylý Mostar je i dnes tavicím kotlem dvou odlišných...

Resort Horal ve Špindlu oblékl nový, luxusnější kabát....

Zavřít reklamu