Žít v ekologické domácnosti je hračka. Stačí syntetiku nahradit přírodninami

Kuchyně 07. dubna 2018 | 11:03 — Marie Drahá
Preferujete přírodní materiály, produkty šetrné k přírodě a všechno, co je rozložitelné? Máte skvěle našlápnuto k tomu, zřídit si doma ekologickou domácnost – tedy pokud možno bez odpadu. Víme, co k tomu budete potřebovat.
Další 4 fotografie v galerii
I mytí nádobí může být zábava pro celou rodinu / Shutterstock

Názor, že většina lidstva ekologii neřeší, a my jsme jenom pomyslná jehla v kupce sena, dávno není v kurzu. Hrdina je ten, pro koho je ochrana přírody na prvním místě. Začíná to už tím, že si nedovolí odhodit při procházce papírek, pet lahev nebo cokoliv, s čím by si příroda neporadila. V domácnosti automaticky třídí odpad a snaží se vyhýbat chemikáliím. Dalším tipem je nahradit kuchyňské pomocníky.

Žínka z juty

Většina hospodyněk používá při mytí nádobí houbičku. Deset kusů vyjde v drogerii doslova na pár korun. Vyrobeny jsou však převážně z polyuretanu nebo viskózy. Co vyzkoušet kuchyňskou žínku ze 100% juty? Manipulace je jednoduchá. Žínku navléknete na ruku, aplikujete gel na mytí nádobí a myjete.

Díky drsnějšímu materiálu si podle prodejce žínka poradí i se zaschlou špínou. Je opatřena provázkem, takže ji libovolně zavěsíte a krásně vám vyschne. Vyprat ji můžete v pračce na 40 °C. A hlavně: nemusíte kupovat každý měsíc nové houbičky v drogerii.

Kartáč se štětinkami z agáve

Na připálené hrnce je potřeba větší síla. Místo drátěnky ale můžete použít dřevěný kartáč se štětinkami z agáve. S certifikátem FSC máte záruku, že dřevo pochází z lesa, kde se hospodaří ekologicky. Jako veškeré dřevěné nádobí ale vyžaduje uskladnění na suchém místě. Je příjemný na dotek a podle zkušeností se s ním i snadno myje. Výhodou některých kartáčů je, že mají vyměnitelnou hlavici!

Kartáč na zeleninu

Čím čistíte zeleninu? Že ničím? Nebo houbičkou, kterou myjete nádobí? S tím ihned skoncujte. Řešením je kartáč na zeleninu. Usnadníte si jím čištění mrkve, petržele, celeru i brambor. Kartáče bývají opatřeny různým druhem štětin – jemnějšími i drsnějšími. Stejně jako kartáče na mytí nádobí se vyrábějí dřevěné a pocházejí z „šetrných“ lesů.

Textilie z přírodnin

Utěrky z bambusu nebo biobavlny jsou vysoce savé a elegantně nahradí utěrky ze syntetických mikrovláken. Místo mikrotenových sáčků můžete dětem balit svačiny do voskovaných omyvatelných ubrousků. Poslouží také k balení potravin. Jak správně balit pečivo? Poradíme, jak jej uchovat co nejkřupavější. Stačí si pořídit bavlněný pytlík za pár korun. A když se chováme ekologicky, tak už rovnou z bio bavlny.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Nejbláznivější cestopis všech dob s Lukášem Pavláskem a Ondřejem Sokolem

Zkuste zdravou a super jednoduchou čokoládovou pěnu hotovou za...

Zvěřina aneb zdravý gastro zážitek podzimu. Jak ji správně...

Pozor na nejčastější chyby při chovu morčat

Je čas vyvěsit ptačí budku. Víte, že je pro vaši zahradu...

Právě teď je ideální čas na výsadbu dřevin a cibulovin

Nemáte možnost mít klasický krb s komínem? Existuje několik...

Zavřít reklamu