Kredenc jako zbytečnost? Ani náhodou! Jednou vyzkoušíte a už na něj nedáte nikdy dopustit

Kuchyně 18. srpna 2018 | 12:24 — Marie Drahá
Zbytečnost, nebo kus nábytku, který originálně dotvoří váš interiér? Příborníky měly ve starších domácnostech čestné místo a ostudu rozhodně neudělají ani v moderní jídelně. Jakmile jednou vyzkoušíte, nedáte na praktický kredenc dopustit.
Dalších 5 fotografií v galerii
Příborník je vždy samostatný kus nábytku, v němž je uloženo veškeré nádobí / Pixabay

I když na nějakou dobu upadnou v zapomnění, přesto se osvědčené staré věci časem vrací. Komoda, která byla už v době středověku nepostradatelnou součástí zámeckých kuchyní, k nim bezesporu patří. Možná nepatříte k milovníkům starožitných kousků ani rustikálního stylu, přesto byste jej zatracovat neměli. Protože si našel v českých domácnostech své místo, nabízejí jej výrobci v celé řadě různých stylů. Není ale od věci poohlédnout se po něm také v antik bazaru, případně nechat zrepasovat starší kousek, který jste našli v chalupě po babičce.

Jak příborník vypadá

Může se jednat o nízký kus nábytku s dvířky, které jsou buďto celé prosklené, nebo komodu se zásuvkami. Prodávají se samostatně stojící nebo závěsné, stejně tak rohové varianty. Horní plocha se využívá na odkládání a přípravu pro stolování, případně na bytové dekorace. Oblíbené jsou také varianty s nástavcem, které poslouží rovněž k ukládání nádobí nebo k nejrůznějším dekoracím.

Co do něj ukládat

Příbory, talíře, ubrusy, svícny a veškeré další věci, které souvisejí s prostíráním a které jako rodina používáte. Součástí příborníku mohou být misky i hrnce, stejně tak sklenice na vodu či na víno. Dříve připomínaly věci umístěné za sklem spíš výstavní vitrínu se vzácnými kusy nádobí, které bylo škoda schovat za dvířka skříňky. Pouze cibuláky nebo talíře se zlatými proužky však v příborníku mít nemusíte. I užitkové nádobí se v něm vyjimá hezky. Podstatné je naskládat jej tak, aby lahodilo oku.

Proč jej mít doma

Příborník je velice praktická věc. V kuchyňské lince a dalších komodách máte na jiném místě příbory, talíře, misky na kompot a pro ubrousky nebo svícen běžíte zase jinam. Není jednodušší mít před stolováním vše pohromadě? Věřte, že i samotné prostírání pak vypadá svátečněji. Nejen před členy rodiny, ale i před návštěvou. Hodit se bude i k farmhouse stylu, o kterém jsme psali zde.

Kam se hodí

Do kuchyní, jídelen i obývacích pokojů, které jsou s ní propojeny. Není pravda, že vyžaduje velké prostory. Pokud dodržíte pravidlo, že místnost nebude působit stísněně, můžete umístit příborník i do menších ploch. V takových případech je ale třeba se zvláštním kusem nábytku předem počítat. Místo, které zabere, ukrojíte z kuchyňské linky. Nebojte se ani originálního kusu nábytku se starodávným vzhledem, který zkombinujete s moderním designem. Tím spíš bude příborník nápaditý.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Tatra dodává své podvozky do celého světa. Několik stovek jich skončí v Jordánsku

Zahradní nábytek potřebuje péči nejen před sezonou, ale i...

Nevzdávejte se snů o sušičce ani tehdy, když máte malou...

Vytvořte krásným a užitečným motýlům voňavou louku plnou...

Měkká nebo tvrdá? Podle čeho vybírat matraci a jak poznat...

Bezpečí vašeho pejska zaručuje také správný náhubek. Při...

Chystáte se na letní opékačku buřtů? Myslete na tato...

Zavřít reklamu