Stop zápachu v kuchyni! Pomůže vám správně zvolená digestoř

Kuchyně 01. června 2017 | 13:01 — Anna Novotná
Vůně vařeného jídla je součástí jeho vychutnávání pomocí smyslů. Ale i večeře s tou nejdelikátnější vůní bude o něco méně atraktivní, když po ní v kuchyni ještě dlouho zůstane zápach. Pomůže vám odsávání páry, výparů, dýmu a pachů ven z kuchyně pomocí tiché a účinné digestoře.
Digestoř je praktickým doplňkem, který využíváte v kuchyni. Její hlavní funkcí je odstraňování zápachu, který vzniká při přípravě pokrmů. / Internet

Základní parametr: odtah nebo filtr

První omezení, které značně usnadní a zúží výběr, je zároveň to nejdůležitější. Budete vybírat digestoř s recirkulací nebo odtahem, tedy vnějším vývodem?

Filtrační digestoře jsou na instalaci jednodušší. Na nic se nepřipojují a díky filtru jsou samostatnými jednotkami. Umístit se tak mohou kamkoliv a ničím vás nebudou omezovat. Páru a pachy, které vychází z hrnců, zbavují pachů a vlhkosti a v upravené formě zase vracejí do prostoru. Jejich cesta vede přes uhlíkový a tukový filtr. Prvně jmenovaný je třeba po určitém čase vyměnit, druhý stačí jen omýt a vyčistit.

Jak často je potřeba u digestoře s filtrem filtr měnit?

Uhlíkový filtr by se měl měnit jedenkrát za půl roku, ale samozřejmě záleží na frekvenci používání. Tukový filtr se mění dle četnosti vaření (nutnost výměny poznáte podle mastnoty, kterou již filtr neabsorbuje).

Co se může stát, když filtr neměníme?

V případě, že nevyměníte uhlíkový filtr, může se stát, že vám digestoř nebude čistit vzniklou páru a zápach, a vše se vám tím pádem vrací do místnosti.

V případě tukového filtru je snížená účinnost absorbování mastnoty a v případě delšího prodlení také uvidíte na spodní části digestoře značné znečištění.

Ideální digestoř: tichá, výkonná, dobře osvětlí a pěkně vypadá

Odsavač ale kromě důležité praktické funkce plní neméně důležitou úlohu. Svou výrazností je totiž předurčený k tomu, aby byl designovým zařízením. Výrobci jsou si toho dobře vědomi a kromě klasických jednoduchých digestoří dnes není problém narazit na zajímavé kusy.

Čarovat se může třeba s osvětlením. Klasickým žárovkám odzvonilo, proto v digestořích obvykle už najdete LED dioidy nebo halogenové zářivky. Jejich přínos spočívá především v úspoře energie a dlouhé životnosti, což rozhodně není k zahození.

Do jaké výšky umístit digestoř nad varnou deskou?

Vhodná výška záleží na tom, jestli vyberete plynovou nebo elektrickou varnou desku. Nad plynovou varnou deskou se doporučuje vzdálenost 75 cm, nad elektrickou 65 cm. Vyjímku tvoří digestoře v provedení se šikmým sklem, kde spodní hrana digestoře může být nad plynovou varnou deskou 60 cm a nad elektrickou cca 45 cm.

Ideál pro malou kuchyň – výsuvná digestoř

Malá kuchyň má do ideálu daleko, proto je potřeba volit chytrá řešení. S výraznou komínovou digestoří se rozlučte, protože řešením je odsávání par a pachů vestavěné do skříňky. Nemusíte se ale vzdávat kvality, protože i malé odsavače zastanou kus práce.

Některé modely disponují navíc výsuvnou plochou, která je užitečným a nenápadným bonusem. Menší rozměry ale neznamenají, že musíte slevit z nároků na design, protože i mezi nimi najdete zajímavé produkty včetně těch, které mají navíc výsuvnou plochu pro odsávání.

Komínová digestoř

Kde je možnost odvodu par a vlhkosti mimo místnost, poslouží komínová digestoř. Umísťuje se většinou mezi skříňky a k odvodu par a pachů dochází právě prostřednictvím komínu.Při této výraznější digestoři už hraje důležitou roli design.

Pro domácnosti s větším prostorem většinou ale končí výběr digestoře kompromisem, který představuje varianta s komínem. Oproti ostrůvkovým mají nižší spotřebu

Ostrůvková dogestoř do velkorysého prostoru

Mít kuchyň jako v pořadech o vaření je snem mnoha hospodyněk. Často se v ní objevuje ostrůvková digestoř, která je sama o sobě výrazným prvkem a dává dostatek místa pro zajímavá řešení. Za originálním dojmem stojí netradiční tvary, velikost, barva, osvětlení i zajímavá kombinace materiálů. Bývají to ty nejdražší digestoře. Kvůli tomu se ale můžete spolehnout na kvalitní materiály i poctivé zpracování a spolehlivost.

Při instalaci se digestoř neobejde bez zpětné klapky. Nejsou jí vabyveny všechny digestoře, proto může být jedním z parametrů, podle kterých vyberete tu nejlepší. Bývá nutností v případech, kdy je vzduch z digestoře veden ven a zabraňuje zpětnému chodu. Chladný vzduch je tak držen venku, zatímco pachy a vlhkost proudí pryč.

Také by se nemělo zapomínat na čištění filtrů. Pokud se vám zdá, že digestoř nefunguje ta, jak by měla, zkontrolujte je. Stačí je omýt, odstranit nečistoty a vrátit pět. Pak už bude vzduch v kuchyni zase o něco čistější.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Pár věcí za které na dovolené ušetříte, ale budete toho pořádně litovat

Pár věcí za které na dovolené ušetříte, ale budete toho...

Ráj turistů a rybářů. To je vstupní brána do Žďárských...

Při pronájmu auta v zahraničí můžete pořádně prodělat,...

Na horách nemusíte pouze lyžovat. V kraji seriálu Doktor...

Poznejte hlavní město módy. Eurovíkend v Miláně vás...

Vzhůru na nejvyšší horu Beskyd. V okolí si v zimě užijí...

Zavřít reklamu