Zapomeňte na nekonečné drhnutí mastnoty za kuchyňskou linkou. Pořiďte si praktické skleněné obklady

Kuchyně 14. března 2019 | 15:56 — Anna Novotná
Také vás trápí usazená mastnota na kuchyňské lince? Obklady za kuchyňskou linkou jsou obvykle velmi náročné na údržbu. Mastnota často ulpí ve spárách a dostat ji pryč dá pořádně zabrat. Zřejmě i proto řada lidí upřednostňuje skleněné obklady.
Další 3 fotografie v galerii
Keramické obklady jsou náročnější na údržbu / Shutterstock

Skleněné obklady se stávají nedílnou součástí moderního interiéru nejen pro svůj minimalistický vzhled, ale i pro svou praktičnost. Výhodou skleněného obkladu je vedle moderního designu především jeho výborná omyvatelnost a odolnost vůči nejrůznějším čisticím prostředkům. Obklad z velkých formátů tak odstranil z kuchyně problém zamaštěných spár mezi dlaždičkami.

Kalené či nekalené sklo?

Pro skleněný obklad za linku je vhodné slo v kaleném (tepelně odolném) provedení. Sklo je upraveno tak, aby vydrželo vysoké teploty, kterým v kuchyním musí čelit. Pokud byste zvolili variantu nekaleného skla (lacobel), dříve či později sklo praskne. Další výhodou kaleného skla je, že jeho odolnost proti nárazu je 5x větší oproti nekalenému sklu.

Sklo lacobel je tabulové sklo, na kterém je již z výroby nanesena barva. Na rozdíl od kaleného skla, kde je možné vybrat ze stovek odstínů barev, u lacobelu je k dispozici pouze 25 standardních odstínů. Skleněné obklady z lacobelu se dodávají pouze o tloušťce 4 mm. Jejich odolnost vůči nárazu je několikanásobně menší a neodolávají teplu, které vzniká při vaření. Kalené sklo za linky má tloušťku 6 mm.

Výhody skla oproti jiným materiálům

Skleněné obklady jsou zcela odolné vůči sebeagresivnějším čistícím prostředkům. Sklo je téměř beze spár, špína se tedy nemá kde usazovat, a pokud na ni naprská omastek z pánve, lze ho snadno odstranit běžným prostředkem na čištění skla. Sklo je stálobarevné a obklad tak i po letech vypadá jako nový. Také má dobré tepelné a mechanické vlastnosti. Navíc ho lze kombinovat s různými materiály – dřevem, keramikou, kovem i ušlechtilými kovy.

Pár praktických rad

  • Obklad za kuchyňskou linku je nejdokonalejší, když je z jednoho kusu, je ale i nejdražší.
  • Ani v případě, že máte křivé zdi, se nemusíte skleněného obkladu vzdávat. Lze ho usadit do hliníkových lišt. Anebo na stěnu nejprve nalepíte tenké lamino a na něj teprve sklo.
  • Překvapivé je, že přes vysoký lesk nejsou na tomto obkladu vidět otisky prstů.
  • Instalujete-li obklad z více kusů (je to levnější), spáry mezi skly vytmelíte silikonovým tmelem.
  • Okolo zásuvek (i okolo všech dalších výřezů) musíte dát pod sklo dostatečné množství silikonu, aby sklo pružně reagovalo i na poměrně necitlivé vytrhnutí šňůry ze zásuvky. Krytky na zásuvky připevníte jemně a na sklo netlačíte. Kovové krytky podložíte gumovým těsněním.
  • Sklo lze vrtat vodou chlazeným diamantovým vrtákem na vysoké otáčky.

Výhody a nevýhody skleněných obkladů

Výhodami jsou jednoznačně snadná údržba, bezespáré provedení až do délky 3 500 mm, moderní vzhled i  možnost výběru až ze stovek odstínů barev. Další výhodou je, že barva ani po několika letech nemění svůj odstín. Nevýhodou skleněných obkladů je vyšší pořizovací cena oproti keramickým. Dále čtěte: Jak vyčistit obklady v kuchyni snadno a rychle? Vyhněte se chemii a poraďte si se zašlou špínou podomácku).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Poznejte nejcennější území Krušných hor

Poznejte nejcennější území Krušných hor

Poznejte unikátní evropské území ležící na území...

Tváří v tvář. Nikde jinde nelze spatřit svět vlků v tak...

Modrá je prostě dobrá. Projděte si nejdelší prosklený...

Objevte nejkrásnější pláže a azurové perly Chorvatska

V České republice můžete vidět druhou největší sbírku...

Zavřít reklamu