Jak vyčistit mastnou troubu či mikrovlnku? Vsaďte na starou dobrou klasiku

Kuchyně 16. prosince 2019 | 11:10 — Anna Novotná
Přiznejme si to. Čištění připálenin a mastnoty patří k těm nejhorším částem úklidu. A to zvlášť u pečících trub a mikrovlnek, kde můžete zapomenout na drátěnku a abraziva. Co s tím?
Další 3 fotografie v galerii
S mastnotou i zaschlou špínou si hravě poradí sůl nebo třeba ocet / Shutterstock

Zkusíme se na práci vrhnout nejenom s chemií, ale na pomoc si vezmeme i přírodní prostředky, které máte ve většině případů běžně doma. Našimi největšími pomocníky bude sůl, citron, soda a ocet.

Málokdo z nás čistí po každém použití troubu či mikrovlnku. Ten, kdo to dělá, má pak samozřejmě o starost méně. A vyhráno mají i ti, co mají moderní trouby se systémem automatického čištění. Pro ty, co tyto dva spotřebiče čistí jednou za čas, se následující rady mohou hodit.

Klasická chemie či čpavek

Dnes se již dají v obchodech koupit poměrně kvalitní chemické prostředky, které dokáží z vaší zamaštěné trouby udělat doslova novou. Jenomže po každém použití takové chemie musíte troubu především několikrát vyčistit, abyste zabránili následnému pronikání látek do potravin.

Při nanášení těchto přípravků buďte hlavně opatrní, aby se látky nedostaly do ventilátoru. Jinak by se vám mohlo stát, že se při jeho sepnutí rozprsknou zbytky přípravku do jídla. A to byste určitě nechtěli. Dalším osvědčeným prostředkem je čpavek. Nalijte ho do misky nebo vyššího pekáčku a nechte přes noc působit v zavřené troubě. Mastnotu, která se tím krásně uvolní, pak hravě setřete dolů.

Nasypte do trouby sůl

Pokud se chcete raději těmto mnohdy agresivním čistidlům vyhnout, zkuste osvědčenou radu našich babiček, použijte sůl. Tu nasypte do trouby a nechejte ji žárem zhnědnout. Tímto procesem se odstraní mastnota, kterou pak jednoduše vysajete nebo vymetete. Nakonec vnitřek dočistěte vlhkým hadrem.

Soda a vinný ocet

Zkuste si doma udělat čisticí pastu ze sody a octa. V malé misce smíchejte půl hrníčku jedlé sody s několika lžícemi vody. Poměr upravujte do té doby, než budete mít roztíratelnou pastu. Troubu potom vyprázdněte a pastu důkladně rozetřete po celém vnitřním povrchu trouby kromě topných těles. Soda seschne a zhnědne, proto raději použijte rukavice. Pak nechejte působit nejlépe 12 hodin a poté zbytky sody odstraňte vlhkou utěrkou.

Na místa, která ještě zůstala znečištěná, nastříkejte pomocí rozprašovače vinný ocet. Nelekejte se, pokud bude mírně pěnit. Ocet takto reaguje se zbytky sody. Nakonec celou troubu znovu několikrát setřete vlhkým hadrem. Možná, že budete muset tento postup několikrát opakovat, ale výsledek potom bude stát za to.

Prášek do pečiva nejen do buchet

Dalším skvělým pomocníkem je prášek do pečiva. Ten můžete použít i na sklo trouby. Sáček rozmíchejte v teplé vodě. Tím vytvoříte řídkou pastu, kterou naneste na vnitřek trouby či jenom na sklo. Nechejte půl hodiny působit a pak důkladně umyjte.  

Na mikrovlnku s práškem na praní

U mikrovlnek bývá čištění snadnější. Dávejte si však pozor, co do ní dáváte. Některé věci vám totiž mohou tento spotřebič ve vteřině zničit. Pro vymytí stěn si rozpusťte ve vodě trošku pracího prášku. Nechte ho pořádně rozpustit, aby zrna nezpůsobila škrábance. Vnitřky stěn potom umyjte.

Podobného výsledku dosáhnete i smícháním octa se sodou. Zaschlou špínu zkuste odstranit tak, že dáte do mikrovlnky misku s vodou a octem nebo nakrájeným citronem. Pak ji zapněte asi tak na pět minut na střední stupeň a potom vnitřek otřete hadříkem. V žádném případě však při čištění nepoužívejte drátěnku a písek. Narušený povrch by totiž zdeformoval pohyby mikrovln. Dále čtěte: Několik způsobů, jak z oblečení dostat mastné flíčky od oleje.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Kácení Amazonského pralesa může způsobit další pandemii. Je totiž doslova zamořen nejrůznějšími viry

Vypěstujte si doma citronovou trávu. Výborně chutná a...

Neobvyklé využití posekané trávy

Jak opravit píchlou duši, i když u sebe zrovna nemáte...

Slupky od brambor mají blahodárný vliv na kůži, prospějí...

Pokud vás při žehlení bolí často záda, možná je na vině...

Kuna pod kapotou vašeho auta. Čeká vás únavný boj, ale s...

Zavřít reklamu