Čističky vzduchu dokáží pomoct nejen alergikům

Spotřebiče 22. srpna 2017 | 09:06 — Helena Malá
Doby, kdy pro osvěžení vzduchu stačilo otevřít okno, už jsou pryč. Dnešní koncentrace lidí na jednom místě má negativní efekt na množství alergenů ve vzduchu. Řešením mohou být čističky vzduchu. Tuto vychytávku doma navíc ocení nejen alergici.
Další 2 fotografie v galerii
Čistička vzduchu dokáže u alergiků zmírnit projevy nemoci, zdraví lidé pak často pocítí menší náchylnost k bolestem hlavy nebo únavě. / Internet

Alergii lze definovat jako nepřiměřenou reakci imunitního systému na vnější vlivy. Bohužel jejich rozšíření se za posledních 10 let zdvojnásobilo, a tak nezbývá, než absolvovat imunoterapii. Štěstí v neštěstí mají malé děti: jejich imunitní systém je sice citlivější, ale zraje. Existuje proto šance, že zamezením kontaktu s alergeny předejdete vzniku alergie.

Čističky vzduchu jsou účinným nástrojem v boji s částicemi pylů, prachu a jiných dráždivých látek poletujících vzduchem, liší se však svými vlastnostmi a výběr vhodného typu není úplně jednoduchý.

Technologie určuje účinnost

Čističky vzduchu používají různé metody zadržování alergenních částic, jejichž vzájemná účinnost se sčítá. Použitý způsob filtrování vzduchu však zároveň udává i výčet alergenů, které čistička zastaví. Nejčastěji se setkáte s tzv. HEPA filtry. Kvalitní výrobci u této metody udávají i číslo, které indikuje účinnost: HEPA 10 např. zadrží 85 % částeček o velikosti přesahující 0,05 µm. Třída HEPA 13 však už zastaví celých 99,97 % částic nad velikost 0,01 µm, do které už spadají i pyly, viry, bakterie, ale i pachy, které jinak pohlcují jednoúčelové uhlíkové, antibakteriální nebo ultrafialové čističky. Čistička vzduchu s tímto filtrem proto dokáže absorbovat i pachy z cigaretového dýmu.

Druhým způsobem, jak odstranit alergeny ze vzduchu, je použití elektrostatického filtru. Při nasátí vzduch nabije elektřinou, kterou následně přitáhne opačným nábojem sběrná plocha. I tento způsob filtrace dokáže čistit vzduch od pachů, jeho účinnost dosahuje 99 %.

Třetí používanou technologií je pak zpracování vzduchu jeho zahřátím na vysokou teplotu, tzv. TSS. V takovém případě se vzduch zahřeje na cca 200 °C, kdy se spálí veškeré mikroorganismy a přemění je tak na plyny už obsažené ve vzduchu. Následně je vzduch ochlazen a vypuštěn do místnosti.

Nejnižší účinnost pak poskytují vodní filtry, které zachytí 50 - 70 % částic, ale zároveň poslouží i jako zvlhčovače vzduchu.

Pouze specializované čističky pak disponují např. HIMOP filtry, které vstřebávají látky na bázi formaldehydu, existují dokonce i látky pohlcující jedovaté plyny nebo viry fotokatalytickým principem.

Jak je složitá údržba?

Záleží na použitém čisticím mechanismu. Alergikům se všeobecně nedoporučuje pořizovat čističky, u kterých je třeba filtry umývat. Manipulace s nimi je totiž často dráždivá a s jejím odkládáním se zase snižuje účinnost.

Mezi frekvencí výměny filtrů a jejich cenou pak panuje nepřímá úměra. Častější dokupování filtrů znamená nižší náklady za jeden kus. Z uživatelského hlediska je proto prakticky jedno, jestli budete pořizovat jednou za čas dražší filtr, nebo budete střídat levnější vložky každých pár dní - podstatná je spíše dostupnost náhradních filtrů. V obou případech se dostanete na částky, které udává především míra znečištění vzduchu v místnosti.

Výjimkou z pravidla jsou čističky TSS, které ze vzduchu alergeny odstraňují, ale neuchovávají je – díky tomu je jejich chod naprosto bezúdržbový.

Výkon závisí na velikosti místnosti

Matematika výkonu čističek vzduchu je jednoduchá. Udává se v metrech krychlových, které zařízením projdou během jedné hodiny. Ty stačí porovnat s objemem místnosti, který spočítáte vynásobením její délky, šířky a hloubky.

Aby byla čistička účinná, měla by vzduch v místnosti profiltrovat minimálně dvakrát či třikrát, pro alergiky je pak nepsaným minimem čtyřnásobek objemu místnosti. Pokud jste si však už čističku pořídili a její výkon nedostačuje, nemusíte zoufat – využijete ji třeba v menších pokojích.

Jak výkonnou čističku zvolit?

  • vynásobte výšku, šířku a hloubku místnosti
  • výsledek vynásobte třikrát, 4× v případě alergiků
  • získáte minimální výkon v m3/hodinu
  • někteří výrobci uvádí doporučenou velikost místnosti použití

Na vzhledu záleží

Nejvíce užitku čistička vzduchu přinese, pokud ji postavíte do výšky pasu, stranou od dveří i oken tak, aby okolo mohl vzduch volně proudit. Logicky z toho vyplývá, že bude neustále na očích. Vybírejte proto i podle vzhledu. Bílá je klasikou, která se hodí ke světlému nábytku, imitace kovu je pak vzorem moderního designu, který vypadá dobře v jakémkoli prostředí.

Na mysli byste měli mít i hlučnost čističky. Je sice uzpůsobená k celodennímu provozu, ale pokud naměříte vyšší hlučnost než 30 dB, spánek v její přítomnosti už bude ztížený. Zvuk provozu však můžete omezit např. postavením vedle květin na polici - ze stejného důvodu, jako se sází aleje podél cest.

Spotřeba jako u žárovky

Většina lidí se bojí, jak se nepřetržitě pracující čistička projeví na účtech za elektřinu. Dobrou zprávou je, že minimálně. Maximální spotřeba čističek se totiž pohybuje při nejvyšším výkonu do 100 W, což přibližně odpovídá jedné wolframové žárovce. Chytřejší čističky navíc používají senzor, který průběžně monitoruje kvalitu vzduchu, a rychlost jí přizpůsobují. Spotřeba se tím dále snižuje.

Méně prachu, více zdraví

I vědecké studie dokazují příznivé působení čističek vzduchu. Jejich přínos si pak pochvalují zejména obyvatelé suchých, prašných lokalit. Právě pro ně může být příjemným bonusem kombinovaná čistička s ionizátorem a zvlhčovačem. Ionizátor slouží ke shlukování částic a jejich rychlejšímu usazování, zvlhčovač vzduchu zase pomůže na vysušené sliznice.

Efekt čističek je podle  odborníků pro každého jedinečný. Alergikům zmenší dýchací potíže i jiné projevy alergie, zdraví lidé pak často pocítí menší náchylnost k bolestem hlavy nebo únavě.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Umělá inteligence pátrá po zdroji záhadných rádiových signálů přicházejících z vesmíru

Aby vám květiny dělaly radost i příští rok, je třeba...

Nevíte, jak skladovat ořechy? Zavařte je třeba v mikrovlnce

Nedaří se vašemu vánočnímu kaktusu? Možná děláte tuhle...

Milujete svítící dýně? Vyrobte si tuto dekoraci z balonku a...

Dáváte hřiby do mrazáku? Tak pozor na častou chybu, kterou...

Začíná období sázení vřesu. Pokud o něj budete správně...