Péct v zamaštěné troubě je ostuda. Zaslouží si předvánoční očistu

Spotřebiče 29. listopadu 2017 | 09:10 — Marie Drahá
Nic neprovoní před Vánocemi váš dům tak jako božské vanilkové rohlíčky. Největší klasika mezi cukrovími, na které si dá většinou každá hospodyňka pořádně záležet. Ale je na pováženou, pokud vaši troubu hyzdí zbytky starých tuků. Zbavte se jich teď hned. Možná to zvládnete podomácku za pár korun.
Další 4 fotografie v galerii
Jak byste se tvářili, kdyby vám někdo zkontroloval troubu? / Shutterstock

Co použít? Záleží, v jakém stavu trouba je. Pokud ji čistíte pravidelně, dost možná postačí zapnout ji alespoň na 50 stupňů a postavit dovnitř misku s vařící vodou. Nečistoty při vlhkosti povolí a vy je pak jednoduše setřete hadříkem.

Vnitřek vyčistí sůl, jedlá soda nebo vinný ocet

Pokud se za svou troubu stydíte, máte co dělat. Skvělými univerzálními pomocníky při větších nánosech mastnoty jsou sůl nebo jedlá soda. Přísady, kterými čistily domácnost už naše babičky. Jejich nespornou výhodou je cena. Troubu můžete vyčistit doslova za pár korun – za tolik nekoupíte v drogerii žádný čistič.

V případě, že se rozhodnete použít sůl, zasypete jí celé dno trouby a zapnete na 200 stupňů. Po nějaké době pečení vám zhnědne a poradí si i s větším znečištěním. Prověřeno. Zbytky soli setřete houbičkou na nádobí. Pokud vás netlačí čas, vyzkoušejte jedlou sodu. V misce ji smíchejte s vodou a potřete celý vnitřek trouby. Nechejte působit nejlépe přes noc a na druhý den vhlkým hadříkem setřete. Použít lze také vinný ocet v rozprašovači.

Na mřížku odmašťovací sprej

Je možné, že vám babské rady nepomůžou. V tom případě se ale zamyslete nad tím, jakého má vaše trouba majitele. A zajděte do nejbližší drogerie pro odmaštovací sprej. Mít doma se ho v každém případě vyplatí. Vyčistit s ním totiž můžete pečicí mřížku. Je to určitě rychlejší než čekat, až se mřížka v jarové vodě sama odmočí.

Dvířkům pomůže prášek do pečiva

Čisticí prostředky s hrubými částečky mohou podle výrobců sklo poškrábat. A na poničeném povrchu se pak nečistoty usazují o to více. Zkuste proto znovu hrábnout do šuplíku s přísadami a vytáhněte z něj prášek do pečiva. Rozmíchejte v litru teplé vody, naneste a nechte minimálně půl hodinky působit. Mastnotu lze setřít hadříkem s mikrovláknem nebo houbičkou.

Náš tip:

Chystáte se pořizovat novou pečicí troubu? Pouvažujte o pyrolitické. Má funkci, při jejímž použití se veškeré nečistoty rozpadnou na prach. A mezi námi, které z nás by se čištění bez práce nelíbilo! Skvělá je i mikrovlnka, pečicí a parní trouba v jednom, o které jsme psali zde.

 

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Indii postihne koncem století katastrofa obrovského rozsahu. Ovlivní život milionů lidí

Dejte půdě pořádnou dávku živin. Zasejte zelené hnojení

Nechejte rozkvést své staré boty a zasaďte do nich třeba...

Vyčarujte si v bytě novou stěnu pomoci ubrousků nebo...

Triky, na co všechno se vám hodí ústní voda. Od teď už...

Dělají vám vrásky na čele starosti, kam s mazlíčky v době...

Chováte koi kapříky? V létě jim může hrozit i úpal