Větší komfort v kuchyni? Pořiďte si sporák a digestoř v jednom

Spotřebiče 30. července 2018 | 11:07 — Marie Drahá
Přejete si někdy vařit bez toho, aniž byste cítili výpary na pohovce v obýváku a nemuseli současně zvyšovat hlasitost na televizi? Jde to, pokud vyměníte klasickou digestoř za dva v jednom: tedy varnou desku se zabudovaným odsáváním. Připravte se ale na to, že sáhnete hlouběji do peněženky.
Další 4 fotografie v galerii
Pachy z vaření se odsávají přímo tam, kde vznikají - na varné desce / Shutterstock

Odsavač par je v kuchyni nepostradatelným pomocníkem, ale spoustě lidí umí lézt na nervy. Jednak tím, že se do něj při vaření občas praští do hlavy, a také svou hlučností. Ani modernější typy totiž nezabrání tomu, abychom jen o několik metrů dál nevěděli o tom, co se děje u plotny. Právě to je daň za otevřený prostor – výpary od jídla a nepříjemné hučení.

Šetří místo a má mimořádný výkon

Výrobci však přišli na to, jak tento problém vyřešit, a nabádají ke zcela novým možnostem uspořádání. Vestavěná digestoř do indukční varné desky podle nich jednoznačně ušetří místo v kuchyni a nabízí mimořádný výkon. S nízkou spotřebou elektrické energie strhává odsávané páry dolů, a to štěrbinou umístěnou přímo ve varné desce. Pachy z vaření se tak odsávají z pánve, hrnce nebo grilu - přímo tam, kde vznikají.

Desky s integrovaným odsavačem par se dokonce pyšní tím, že mají sílu odsávání větší než rychlost, při které pára stoupá. Oproti 60% účinnosti standardního systému horního odsávaní digestoří prokázaly podle výrobců testy digestoří a varných desek 100% účinnost odsávání. To vše pod hlavičkou energetické třídy A+++ a obvykle s nadstandardní zárukou.

Kam se instaluje?

Vestavná část digestoře se instaluje pod varnou desku, nejčastěji do zásuvky se standardní hloubkou. Ventilační jednotka pak bývá obvykle umístěna v soklu kuchyňské linky. Je však možné ji přesunout kamkoliv mimo kuchyň a docílit tak téměř bezhlučného provozu.

Stejně jako u většiny varných desek je možné vybírat z varianty se čtyřmi či méně varnými zónami nebo bezzónového provedení. Štěrbina bývá umístěna ve středu či v zadní části indukce, zvolit lze přitom manuálně nebo automaticky uzavíratelnou variantu. Většina modelů bývá vybavena nádobkou o obsahu 0,5 litru, která slouží k případnému zachycení tekutin.

Digestoř lze ovládat dotykem přímo na varné desce. Nechybí několik rychlostí, různé stupně intenzity odsávání i klasický doběh. Některé z desek bývají opatřeny také kontrolkou zbytkového tepla, minutkou či dětským zámkem. Jak pečovat o varnou desku? Vyhněte se agresivnímu náčiní a běžným čistícím prostředkům, psali jsme zde.

Cena se drží nahoře

Proti všem superlativům kombinace varné desky s digestoří zatím stále mluví její finanční náročnost. Pod padesát tisíc korun ji nepořídíte, většina z nich stojí naopak ještě daleko víc. Vzhledem k tomu, že stále nejde o spotřebič, který by byl v českých domácnostech výrazně rozšířen, se dá čekat, že postupem času jeho cena na trhu klesne.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Znáte italské regiony? Představíme vám ty nejnavštěvovanější a nejkrásnější z nich

Znáte italské regiony? Představíme vám ty...

Otmuchowské jezero leží jen kousek od českých hranic a...

Už jste zkusili virtuální cestování? Daleké kraje můžete...

Nemůžete se dočkat sluníčka? Ostrov na jihu Evropy zahajuje...

Znáte Prýgl? Oblíbené přehrada vybízí ke sportu i rekreaci

Tunisko: Vychutnejte si teplé moře, památky, golf i...

Zavřít reklamu