Využíváte při praní nebo pečení odložený start? Pokud ne, děláte velkou chybu

Spotřebiče 17. srpna 2018 | 15:01 — Marie Drahá
Spoustu lidí hledá možnosti, jak ušetřit na provozu domácnosti. Rezervy se dají najít v jídle i v energiích. V případě elektřiny je tady však i další možnost: využít čas, po který dodává energetická společnost proud za sníženou cenu. Prát nebo péct za třetinovou cenu se totiž vyplatí.
Další 3 fotografie v galerii
Každý moderní spotřebič nabízí řadu chytrých funkcí. Využíváte je? / Shutterstock

Hlídáme, aby někdo nezapomněl svítit v koupelně, snažíme se občas vypnout televizi jinak, než jen za pomocí ovladače. Všechny tyto drobné maličkosti nám pomohou něco ušetřit, časem však můžou začít lézt na nervy našemu okolí a někdy i nám samotným. Existuje přitom lepší způsob úspory, který mnohdy ani nevyužíváme. Jedná se o funkci, kterou je dnes opatřena většina spotřebičů – a tou je odložený start. Díky němu můžeme opravdu efektivně ulevit naší peněžence, přitom bez zbytečných kontrol.

Čas si sami nastavte

Díky funkci odloženého startu si můžete přesně nastavit, v kolik hodin má pračka začít prát, nebo domácí pekárna začít péct. Tím lze tedy předem určit, kdy bude proces ukončen. Vyprané prádlo tak můžete pověsit rovnou při příchodu z práce, na čerstvých rohlících si pochutnáte při snídani, aniž byste kvůli tomu musela vstávat o dvě hodiny dřív. Start lze v závislosti na druhu spotřebiče odložit klidně o dvacet hodin.

Využijte nízký tarif

Další nespornou výhodou je finanční úspora. Spotřebič totiž může být v provozu tehdy, kdy distributor proudu přepne vysoký cenový tarif na nízký. Časy přepínání se liší v závislosti na dodavateli, sazbě, ročním období i dnu v týdnu. Rozdílná může být také cena v případě ohřevu teplé vody, pro tepelné čerpadlo a přímotopy.

Funguje i během dne

Označení noční proud evokuje, že prát za levno můžeme jenom v noci, ale není tomu tak. Výhodnější tarif bývá k dispozici také v určité hodiny během dne. Dodavatelé jej nabízejí ze dvou důvodů: motivují zákazníky k vyšší spotřebě energie a vyplňují tím ty části dne, kdy je vyráběn přebytek elektřiny, která se nestíhá spotřebovávat. Vyvarujte se těchto pěti chyb, kterými zkracujete život vaší pračce, a o kterých jsme psali zde.

Zjistěte si přesné časy

Přesné časy spínání nočního proudu zjistíte jednoduše u vašeho distributora. Je nutné znát geografickou oblast a příslušný kód, který máte uvedený na elektroměru. Díky zvýhodněnému tarifu můžete nejen odebírat elektřinu za levnější peníze, ale chovat se i ekologicky. Noční proud je totiž ideální také pro využití EKO programů. Mají nižší spotřebu vody, tedy i proudu, jenom déle trvají, takže je obvykle nevyužíváme tak často.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Poznejte nejcennější území Krušných hor

Poznejte nejcennější území Krušných hor

Poznejte unikátní evropské území ležící na území...

Tváří v tvář. Nikde jinde nelze spatřit svět vlků v tak...

Modrá je prostě dobrá. Projděte si nejdelší prosklený...

Objevte nejkrásnější pláže a azurové perly Chorvatska

V České republice můžete vidět druhou největší sbírku...

Zavřít reklamu