Nikdy se vám nepodařilo uvařit rýži, která je nadýchaná a nelepí se? Víme, jak vyřešit problém jednou provždy

Spotřebiče 26. srpna 2018 | 11:40 — Marie Drahá
Navštívili jste jednou Asii a od té doby vám nechutná rýže podávaná v českých restauracích? Nemusíte kvůli tomu pravidelně obrážet asijská bistra. Výbornou rýži si lehce připravíte i doma. Zapomeňte však na varné sáčky a poohlédněte se rovnou po rýžovaru.
Další 4 fotografie v galerii
S rýžovarem se vám nestane, že byste nakládali na talířky lepivou mazlavou hmotu / Shutterstock

Není možné mít doma všechny menší spotřebiče, které jsou na trhu. Rýžovar je určen pro ty, kdo vaří rýži často a rádi. Milovníci této přílohy většinou také nekupují pouze jeden druh, ale vědí, že jinak chutná jasmínová rýže, a jinak parboiled nebo basmati. Proto si potrpí i na její přípravu. Vhodit sáček na 15 minut do vody je pro ně nemyslitelné. A vařit rýži v klasickém hrnci znamená hlídat, aby se nepřipálila. Navíc nikdy není tak nadýchaná a nelepivá jako z rýžovaru, potvrdí vám všichni, kdo si malého domácího pomocníka pořídili. Rýžovar se dávno stal součástí moderních kuchyní.

Rýže se dá vařit ve speciální nádobě v mikrovlnce, většina lidí však sahá po elektrickém rýžovaru. Má totiž daleko širší využití a disponuje nejrůznějšími funkcemi. Na trhu je však rýžovarů k dostaní celá řada. Liší se velikostí, funkcemi a v neposlední řadě cenou. Co si pohlídat při jeho výběru?

Rychlost ovlivňuje příkon 

V závislosti na počtu členů domácnosti vás bude zajímat objem. Jaký bude dostačující pro čtyřčlennou domácnost? Porci pro každého zajistí už rýžovar o objemu jeden litr. Pokud je vás víc nebo si raději jídlo předvaříte, sáhněte po větším. S objemem souvisí ostatně i povolená váha rýže na jedno vaření. Jak rychle se uvaří, závisí na příkonu, ten pak následně ovlivňuje i náklady na energii.

Sám pozná, kdy je hotovo

Obrovskou výhodou lepšího rýžovaru jsou jeho funkce. Mezi nejvyužívanější patří plně automatický režim. To znamená, že se rýžovar dokáže vypnout v okamžiku, kdy je pokrm dokonale připravený. S pomocí timeru jde přípravu rýže načasovat, vaření lze odložit až o 24 hodin. Využíváte při praní nebo pečení odložený start? Pokud ne, děláte velkou chybu, psali jsme zde. Multifunkční rýžovary nabízejí dokonce využití spotřebiče pro přípravu jiných jídel – polévek, luštěnin a dalších pokrmů.

Výhodou je odnímatelná vložka

Péče o rýžovar není nijak náročná, pokud zvolíte takový, jenž má odnímatelnou vložku. Vyrábí se z nerezové oceli i z teflonu, který zamezí připalování rýže na stěny a dno. Některé vložky lze mýt v myčce na nádobí.

Cena? Už od 400 korun

Rýžovar pořídíte už od čtyř stovek korun. Spodní cenové hranici ale odpovídá i kvalita. Zapomeňte na nejrůznější funkce. Nebudete litovat, pokud do spotřebiče zainvestujete minimálně tisícovku. Produkty nad tři tisíce korun už mají opravdu velký objem a hodí se spíše pro komerční provozy.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Nejbláznivější cestopis všech dob s Lukášem Pavláskem a Ondřejem Sokolem

Připálilo se vám na plotně mléko? Poradíme, jak se zbavit...

Je čas zasadit si vřes. Ozdobí parapety i skalku a vydrží...

Čas pouštění draků je tady! Máme návod na jejich výrobu

Zázračné kuličky: Odvlhčující sáčky mají v domácnosti...

Jak si poradit s přebytky jablek? Vymoštujte si elixír zdraví

Naučte se správně poskládat napínací prostěradlo,...

Zavřít reklamu