Vyčistěte domácnost pomocí páry. Poradíme vám, jakého pomocníka vybrat

Spotřebiče 18. září 2018 | 15:52 — Marie Drahá
Úklid pomocí páry je rychlý a efektivní. Zejména ve větší domácnosti bývá parní čistič vítaným pomocníkem. Jaký je rozdíl v jednotlivých spotřebičích a k čemu je který z nich vhodný? Pomůžeme vám se v široké nabídce zorientovat.
Další 4 fotografie v galerii
Ruční parní čistič se hodí pro úklid kuchyňské linky, koupelny i automobilu / Shutterstock

Na první pohled se liší parní čističe velikostí. Rozdíl je ale také v objemu nádoby, v níž se ohřívá voda, době ohřívání, tlaku, příkonu a funkcích. Pochopitelně také v ceně, která může začínat na 600 korunách a skončit na 40 tisících. Před výběrem si proto jasně stanovte, kde a v jakých prostorách chcete pomocí páry čistit. K tomu nezapomeňte připočítat cenu vlastního času a komfort.

Ruční parní čistič

Pokud hledáte efektivního pomocníka pro koupelnu, kuchyňskou linku nebo automobil, vystačíte si s ručním parním čističem. Patří k těm nejmenším, nejlevnějším a také nejlehčím. Dobře se s ním manipuluje, jeho služby oceníte proto hlavně na menších a málo dostupných místech. S nádobou o velikosti několika decilitrů vydrží čistit většinou maximálně čtvrthodinku. Praktický je pro menší úklid i ruční vysavač. Uklidíte s ním za pět minut. Jak vybrat ten nejlepší?

Parní čistič

Univerzálnějším pomocníkem v domácnosti je pojízdný parní čistič. Vypadá jako vysavač a díky nejrůznějším násadám s ním lze gruntovat velké plochy, jako jsou podlahy, ale například i obklady v koupelně. Pro koberce a sedačky vhodný není. Kvůli jeho velikosti se s ním ale manipuluje o něco hůř než s ručním, navíc je třeba jej někde uskladnit. Dokáže pojmout až litr a půl vody.

Parní mop

Vypadá jako tyčový vysavač a je vhodný pro čištění podlah vyjma dřevěných, které se s vodou tolik nesnesou. Hodí se tedy pro laminát, PVC i dlažbu. Zbaví vás špíny bez nutnosti napouštění kýblu s vodou a namáčení hadru, podlahu je však stejně nutné předem zamést nebo vysát. Některé typy parních mopů obsahují i menší násady. Na skladování není tolik náročný jako parní čistič, i manipulace je o něco snadnější. Uklízet vám dovolí deset, dvacet minut v závislosti na systému a objemu nádoby.

Parní vysavač

Vyrábí se klasický nebo tyčový a je v podstatě nadstandardem parního čističe. Díky tomu, že rozpustí špínu na čištěném povrchu a vysává ji zvlášť, se hodí na koberce a pohovky. V mžiku se však promění v parní mop a vytřete s ním podlahy beze šmouh – právě díky přídavné funkci. Parní vysavač toho umí jednoznačně nejvíc, je však největší a nejdražší. Pojme obvykle kolem litru vody.

Další rozdíly mezi čističi

Jedno- nebo dvoukomorový systém

Komory symbolizují nádržky na vodu. V případě jedné musíte počítat s tím, že až vám při čištění voda dojde, musíte počkat, než čistič zchládne a dovolí vám dolít novou. Teprve po pěti až patnácti minutách můžete v práci znovu pokračovat. Jestli má přístroj komory dvě, ta druhá slouží jako rezervní. Uklízet můžete déle, navíc šetrněji.

Doba ohřívání vody

Vliv má na ni tlak, který je uváděn v barech. Zatímco ruční parní čistič má kolem tří barů, parní vysavač až šest. Litr vody se ohřívá obvykle kolem čtyř až šesti minut.

​Doba provozu

Odpovídá objemu nádoby na vodu. Čím větší objem zvolíte, tím déle lze s parním čističem pracovat bez dalšího nutného doplňování.

Topný příkon

Může se pohybovat od 1 000 Wattů nahoru. Jeho růst je třeba sledovat u jednotlivých čističů v souvislosti s tlakem. Většinou roste v závislosti od modelu s vícero funkcemi.

Funkce, které oceníte

Dětská pojistka zabrání opaření dětí, bezpečnostní ventil i vás samotných. Dokud neklesne tlak na určitou hodnotu, nádobu neotevřete. Kontrolní diody vás upozorní na to, zda chybí v nádobě voda nebo je přístroj připravený k použití. Velmi praktický je odvápňovací systém. Do nádobky nemusíte díky této funkci lít destilovanou vodu, postačí kohoutková. Dražší přístroje umožňují také regulovat během čištění množství páry – což oceníte při úklidu různých materiálů.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Charismatický zpěvák David Kraus prozradil, co je pro něj opravdu důležité

Výsadba česneku. Pozor na nejčastější chyby, kterých se...

Vyrobte kočkám jednoduché domácí pochoutky. Budou se...

Vypěstujte si doma citronovou trávu. Výborně chutná a...

Neobvyklé využití posekané trávy

Jak opravit píchlou duši, i když u sebe zrovna nemáte...

Slupky od brambor mají blahodárný vliv na kůži, prospějí...

Zavřít reklamu