Co můžete čekat od lednice do šesti tisíc, co od dražších modelů?

Spotřebiče 02. března 2019 | 10:59 — Marie Drahá
Velikost kuchyně, počet členů v domácnosti, vzhled, ale také cena. Parametrů, které ovlivňují výběr lednice, je celá řada, rodinný rozpočet přitom hraje významnou roli. Kdy ještě platíme za kvalitu a kdy už spíš za značku nebo za design? Podívejte se na náš cenový přehled.
Další 3 fotografie v galerii
Pečlivě zvažte, jakou částku do koupě lednice investujete / Depositphotos

Nejlevnější lednička v kombinaci s mikro mrazákem se dá pořídit podle srovnávacího internetového portálu už přes dva tisíce korun. Nemá ani padesát litrů, mnohdy nejhorší energetickou třídu a hodí se spíš do prostor, které denně nevyužíváte. Pořídit si ji do běžné domácnosti by se zkrátka nevyplatilo – velikostí, ani spotřebou.

Na chatu nebo do kanceláře

Při podrobnějším průzkumu ale zjistíte, že pokud si hodláte pořídit chladničku do kanceláře, na privát nebo na chatu, není příliš velký rozdíl mezi spotřebičem za tři tisíce nebo pět tisíc – tedy co se kvality týče. Většina lednic v tomto cenovém rozmezí disponuje už zmíněnou energetickou třídou A+, některé výjimečně A++. Pokud náhodou narazíte na lednici s lepší spotřebou, bude to pak na úkor velikosti. Obecně však mají lednice do šesti tisíc korun vyšší spotřebu, nižší životnost a nabízejí pouze základní funkce. Jedinou výhodou je nižší pořizovací cena a v některých případech pak menší velikost.

Průměrný spotřebič do domácnosti

Střední třídu představují podle zveřejněných průzkumů lednice od šesti do deseti tisíc korun. Většina z nich je kombinovaná, což uvítají všichni majitelé menších kuchyní. Chladničky v tomto cenovém rozmezí se už na rozdíl od levnějších postarají o to, že při jejich dlouhodobějším používání spíš uspoříte, než proděláte. Mají antibakteriální ochranu, nemůžete od nich ale čekat, že budou absolutně tiché, kupujete zkrátka průměr. Výběr je však široký a nenáročné zákazníky uspokojí. Pokud si však budete vybírat chladničku v této cenové relaci, zkuste se podívat po takové, co nabízí navíc automatické odmrazování. V případě tisícovkového rozdílu se tato funkce určitě vyplatí. Ostatní příplatky jsou většinou za značku.

Nejvyšší třída uspokojí dlouhodobě

Jestli jste si na koupi lednice vyčlenili deset tisíc korun a máte vybranou za devět, zvažte, zda tuto částku lehce nepřekročit. Celá řada spotřebičů nad zmíněnou cenovou hranicí už totiž nabízí velmi výhodnou spotřebu, nízkou hlučnost, celou řadu (automatických) funkcí, promyšlené vnitřní uspořádání i design. Tyto modely se řadí do nejvyšší třídy a jejich koupě nebudete z dlouhodobého hlediska litovat. Pozor je třeba si dát pouze na možné složitější ovládání, které by nemuselo všem vyhovovat. Pokud váháte, kterou vybrat, vždy srovnejte spotřebu, hlučnost, prostornost, funkce a následně cenu.

Retro lednice

Jsou výjimečné především svým vzhledem a designem, funkce mají ale obvykle průměrné. Záleží tedy na vás, zda si hodláte připlatit raději za kvalitu, nebo v tomto případě originální vzhled. S jakými výhodami a nevýhodami je třeba počítat při koupi americké lednice? Čtěte zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Příroda je mocná čarodějka: Koupání na těchto místech je toho důkazem

Příroda je mocná čarodějka: Koupání na těchto místech je...

Tajemná atmosféra, spalující vedro i sníh: To jsou...

Levandulová perla Jadranu: Navštivte jeden z nejkrásnějších...

Turistický ráj: Malebný kout naší vlasti, který vás chytne...

K našim sousedům nemusíte jezdit jenom na nákupy. Nabízí...

Dokonalé kousky ráje na naší planetě: To jsou pláže v...

Zavřít reklamu