Drží se vám v lednici voda? Poradíme, jak se vypořádat s ucpaným odtokem

Spotřebiče 09. září 2019 | 13:26 — Marie Drahá
Nedávno jste odmrazovali lednici, přesto vám plavou šuplíky se zeleninou ve vodě? Na vině bude špinavý odtokový kanálek, který už potrápil řadu lidí. Voda nemá kam odtékat a lednice zapáchá. Jak si s tím poradit?
Další 3 fotografie v galerii
Když voda nemá kam odtékat, stanete se otrokem své lednice / Internet

Ani lednice, která nevyžaduje manuální odmrazování, se bez pravidelné péče neobejde. Už jen tím, že chladničku pravidelně otevíráme, se v ní hromadí vlhkost. Právě ta je příčinou kondenzace a následné tvorby ledových krust. Při ucpání odtoku se často stává, že voda natéká do potravin a drží se také na dně lednice, odkud může vytékat ven.

Kartáček na čištění odtoku

Když jste kupovali ledničku, pravděpodobmě jste dostali v dodávaném příslušenství také speciální kartáček na čištění odtoku. Jestli se chcete častému hromadění vody v lednici vyhnout, vyplatí se co měsíc kanálek kartáčkem prošťournout. Nebo kdykoliv se vám zdá, že voda neodtéká.

Poslouží jehlice nebo brčko, také odsávačka

Lednici jste pořizovali před lety a nevíte, kam se kartáček poděl? Stejnou službu vám prokáže také jehlice na pletení, dlouhý tenký drátek nebo obyčejné brčko. Usazeniny s ním jednoduše vyjmete a kanálek pak vytřete mýdlovou vodou nebo čističem.

Pomoci si můžete také tenkým elektrikářským hadem, injekční stříkačkou nebo dětskou odsávačkou na hleny napojenou na vysavač. Někdy je totiž třeba odtokový kanálek nejen prošťournout, ale také důkladně vyčistit. Může v něm být usazena řasa nebo sliz, který je třeba rozpustit, aby voda mohla odtékat. Pomocí stříkačky jednoduše pročistíte odtok panákem vlažné vody, někdo radí dokonce i savo.

Zkontrolujte, zda neuniká vzduch těsněním

Jste si jisti, že v odtokovém kanálku potíž není a přesto jste nuceni vodu ze dna lednice vytírat? Pak je tady ještě jedna možnost – špatné těsnění na chladničce. Může se stát, že je na některém místě shrnuté, zvlněné nebo dokonce prasklé. Pak je docela pravděpodobmé, že touto skulinou proniká dovnitř vzduch zvenčí a následně tam kondenzuje.

Někdy stačí těsnění opravit, jindy je nutné celé vyměnit. V rámci pravidelné péče je však dobré těsnění čas od času namazat, aby zůstalo pružné. Čím? Podle babských rad si vystačíte i s obyčejnou indulonou. Co můžete čekat od lednice do šesti tisíc, co od dražších modelů? Čtěte zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Do třetice všeho dobrého? Moderátor Libor Bouček se znovu oženil!

Povinné čipování psů – přehledně vše, co potřebujete...

Skvělé využití vody z rýže. Odteď už ji nikdy nebudete...

Květiny jako dekorace: Sušená aranžmá vám vydrží roky

Když blechy útočí! Co jste o nich nevěděli a jak se jim...

Zdravé mlsání na zimu? Víme, jak naložit s dary podzimního...

Milujete krásu a vůni lilií? Právě je ideální čas na...

Zavřít reklamu