Jak vybrat kuchyňského robota? Poradíme vám, čeho si při koupi všímat

Spotřebiče 05. října 2019 | 13:06 — Marie Drahá
Baví vás připravovat dobroty pro rodinu, ale přece jen byste si rádi práci trochu usnadnili? Poohlédněte se po chytrém kuchyňském robotu. Rozmixuje, nadrtí, namele nebo vyhněte za vás. Že nevíte, který vybrat? Poradíme vám, čeho si všímat.
Dalších 6 fotografií v galerii
Pro přípravu sladkých pokrmů je robot neocenitelným pomocníkem / Internet

Náročná příprava některých jídel dokáže odradit i šikovnou hospodyňku. Hodiny strávené u plotny jsou v dnešní době ztrátou času – navíc v případě, že můžeme mít po ruce skvělé pomocníky. Kuchyňský robot je jedním z nich. Jeho výhodou je, že na rozdíl od menších spotřebičů v sobě dokáže kombinovat řadu funkcí najednou. A není pravda, že jej využijí jen cukrářky. Kromě šlehání a hnětení těsta si poradí i s dalšími pracemi. Záleží jen na tom, po jakém modelu sáhnete.

Důkladně zvažte, k čemu vám bude

To je ostatně první otázka, kterou si musíte položit při výběru. K čemu všemu plánuji robot využít? K základní výbavě většiny přístrojů patří míchání, hnětení, šlehání, strouhání a mixování surovin. O něco dražší spotřebiče však mají v nabídce další funkce. Umí odšťavňovat a dělat smoothie, vyrábět těstoviny, uzenářské produkty nebo zmrzlinu. Některé pak mají ve svém arzenálu dokonce mlýnek na obiloviny. Varné modely zase umí dusit, restovat, smažit a vařit. Jestli váháte mezi základní a lehce rozšířenou výbavou, zkuste zvolit model, k němuž lze dokoupit příslušenství v podobě dalších nástavců.

Budete ho přesouvat? Myslete na váhu

Je praktické mít kuchyňský robot hezky při ruce. Bohužel se jedná o přístroj větších rozměrů. Jestli nechcete, aby stabilně zabíral místo na lince, zvolte pro něj takové místo, odkud jej na přípravnou plochu lehce přesunete. Jinak bude vaše nová výbava brzy ležet v domě ladem. Od toho, kde bude spotřebič uložen, se totiž odvíjí další vlastnost, kterou nelze opomenout, a to je jeho váha. Pořídit si můžete robota vážícího kolem pěti, ale i devatenácti kilogramů. A to už při následné manipulaci pocítíte.

Liší se objem nádoby i způsob hnětení

Zajímat by vás měl také objem nádoby. Platí, že čím větší mísa, tím více hmoty najednou dokážete připravit. Menší roboty disponují už třetinkovou mísou, ty největší mohou mít až sedm litrů. Ptáte se, kolik je tak akorát? Zlatý střed. Podle odhadů si vystačí tří až čtyřčlenná rodina s objemem mísy kolem tří nebo čtyř litrů.

Metly, které hnětou těsto v míse, mohou pak pracovat dvěma způsoby. Při středovém pohybu se využívá jedna metla, která obíhá kolem své osy, nebo dvě, jež se obíhají vzájemně. Planetární míchání využívá jednu metlu, ta však nevynechá jediné místo v nádobě. Tento způsob hnětení je mnohem propracovanější. S jistou hlučností musíte počítat ve všech případech.

Nejdéle vydrží kov, je i praktický

Celokovové tělo a nerezová mísa jsou prakticky doživotní zárukou. Poradí si bez problémů i s velkým objemem hutného těsta. Jestli zvolíte kombinaci kovu a plastu, pohlídejte si, aby šlo skutečně o kvalitní materiál, který vydrží a lze jej mýt v myčce.

Jaké mají roboty výkon? Začínají na několika stovkách Wattů, lepší modely mají přes tisícovku. Přestože jsou na trhu i kvalitní modely pod 500 W, pod tuto hranici se jít nedoporučuje. Jestli hodláte pravidelně zpracovávat těsta s kilogramem mouky a dalšími surovinami, vyplatí se jít do výkonnějšího přístroje. Hodit se bude i funkce časovače nebo integrovaná váha. A nezapomeňte, že by se vám měl chytrý robot také dobře ovládat. Chcete mít v kuchyni dokonalý přehled? Vsaďte na chytré organizéry.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Lucie Bílá snad zastavila čas. Zpěvačka jen kvete a omládla i duševně

Pokud pěstujete levanduli, můžete si z ní vyrobit mýdlo,...

Při delším cestování autem se hodí autochladnička. Každý...

Zajímavé způsoby, jak pověsit záclony bez klasické...

Veverku můžete chovat i doma. Postará se vám o pořádnou...

Léčivou bylinku, která pomáhá na nervy, diabetes či astma,...

Jak snadno vypeckovat třešně a zbavit je červů. Díky...

Zavřít reklamu