Nastěhovali se k vám otravní moli? Poradíme vám, jak se jich zbavit

Tipy a inspirace 02. července 2017 | 10:51 — Anna Novotná
Mol šatní je malý motýlek, který dokáže ve vaší skříni nadělat pořádně velkou paseku! Jakmile ho zaregistrujete, na nic nečekejte a pusťte se s ním do boje! Jinak vám zůstanou jen oči pro pláč.
Další 4 fotografie v galerii
Molů šatních se zbavte rychleji, než ve vaší skříni způsobí zkázu! / Shutterstock

Larvy mola šatního si nejraději pochutnávají na přírodních materiálech s obsahem rohoviny - jde například o kožešinu, vlnu, bavlnu nebo peří. Pošmáknou si ale také na potu a organických zbytcích. Milují vlhko a tmavá místa a přiměřenou pokojovou teplotu. Vajíčka kladou tam, kde je nic neruší. Nejlepší prevencí je tak pravidelný úklid.

Pozornost byste měli věnovat hlavně vlněným oblekům a kožichům. Skříně vysajte a vytřete vlhkým hadrem. Drahé oblečení pečlivě uložte do igelitu a uzavřete.

Proti molům zabírají různé chemické odpuzovače ve formě tablet, nebo různých závěsů do skříně. Dříve lidé používali naftalín, od něj se už ale ustupuje, a to hlavně kvůli jeho nepříjemnému zápachu.

Do skříně ukládejte jen čisté a vyprané oblečení. Už naše babičky nedaly dopustit na vonné sáčky, které obsahovaly směs sušených bylin, které moly odpuzují. Molům nevoní například rozmarýn, bazalka, levandule nebo i sušená pomerančová kůra či bobkový list. Vonné sáčky si můžete vyrobit sami nebo si je pořiďte v obchůdcích s přírodními produkty.

Proti molům zabírá také směs vytvořená z jednoho dílu melasy a dvou dílů octa. Misku se směsí pak dejte do šatny. Nevýhodou je ale nepříjemný zápach.

Pokud venku mrzne, můžete oblečení ze skříně na chvíli vyndat ven. Škůdců se tak snadno zbavíte. Ale to bychom se přes léto načekali.

Proto zkuste raději sílu chmelu. Moli nesnášejí pronikavou vůni chmelu. Stačí prý do skříně zavěsit větvičku chmele a po molech nebude ani památky.

Naasypte do sáčku trochu nastrouhaného mýdla nebo pracího prášku. Ani to molům nevoní.

Aby se k vám moli nenastěhovali znovu, myslete i na časté větrání!

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Filmový festival zahájen: Okouzlující Daniela Peštová ohromila Vary!

Vyčarujte si v bytě novou stěnu pomoci ubrousků nebo...

Triky, na co všechno se vám hodí ústní voda. Od teď už...

Dělají vám vrásky na čele starosti, kam s mazlíčky v době...

Chováte koi kapříky? V létě jim může hrozit i úpal

Chybí vám miska na party? Vyrobte si ji z konfet nebo...

Úžasné podtácky pod vaše skleničky vás nadchnou. Jsou z...