Bojujete v bytě s místem? Pomůže vám pár triků, jak místnosti opticky zvětšit

Tipy a inspirace 06. října 2017 | 08:33 — Helena Malá
Bojujete ve vašem bytě s každým centimetrem? Možná vám pomůže pár triků, jak malou místnost opticky zvětšit. Podle designerů hrají mnohdy velkou roli i naprosté maličkosti.
Dalších 5 fotografií v galerii
I malý byt lze opticky zvětšit, roli hrají barvy i materiály. / Internet

Chcete-li zvětšit prostor pokoje, použijte zrcadlo, které je typickým příkladem přitahování pozornosti. Naši pozornost totiž přitahují lesklé věci, mezi které se řadí také mosaz. Drobné mosazné předměty mohou díky svému odrazu tedy nejenom příbytek zkrášlit, ale rovněž napomohou optickému zvětšení prostor. Změna lustru může hrát v dané problematice také velkou roli.

Multifunkčnost

Někdy stačí pro získání více prostoru rozmístit jinak nábytek. Nezapomeňte na úložné prostory, například v otomanu. Vhodný je rozkládací stůl.

Často se zdí zbavujeme, ale někdy může být ku prospěchu i v menší místnosti ji přistavět. Například může posloužit jako zástěna nehezkým sloupkům či vodovodním trubkám. Když ji necháte vytvořit společně s vestavěnými poličkami, hned přibude kromě estetického efektu i praktická část. Návrhy interiérů jsou neomezené.

Využijte stěny

V malém bytě uvítáte každý centimetr volné plochy. Nebuďte proto svázáni pouze podlahovou plochou, ale využijte plně i stěny.

I když, všeho s mírou. Vestavěné skříně od podlahy ke stropu jsou vhodné v předsíni či ložnici. Obývací stěnu byste měli volit spíše odlehčenou.

Barvy v interiéru

I barvy kolem nás mění naše životy a pohledy. Obecně se dá říct, že studené barvy jsou prostorotvorné. Je vhodné je tedy použít na stěny malých místností a ty poté zútulnit nábytkem či vhodnou dekorací. 

Samozřejmě volte spíše světlé barvy. Tmavší barvou případně opatřete kratší stěnu místnosti. Mezi studené barvy patří například modrá, fialová nbo zelená. Do kategorie teplých barev spadá například červená, žlutá, oranžová či hnědá. Neutrálními barvami jsou černá, bílá nebo šedá.

Vyvarujte se též velkých vzorů, a to nejen na stěnách, ale třeba i na potahu sedací soupravy.

Několik tipů na optickou proměnu velikosti místnosti

Potřebujete-li prostor rozšířit do stran i do výše, použije sytější tóny barev na podlahu a stěny i strop ponechte světlé.

Aby vysoká a úzká místnost vypadala nižší a širší, vymalujte strop barvou tmavší, než bude na stěnách. Také pro podlahovou krytinu zvolte tmavší odstíny.

Místnost bude vypadat širší, když kromě podlahy zvolíte barevnou i zadní stěnu.

Místnost opticky prohloubíte a zároveň zúžíte, když barevně vymalujete boční stěny. Tím zároveň docílíte, že zadní stěna, podlaha i strop se budou zdát větší.

Místnost bude vypadat vyšší, když na její zadní stěně použijete dekor svislých pruhů. Širší pruhy opět efekt umocní. Příčné pruhy místnost pohledově rozšíří a sníží strop.

Prostor zvětšují a prodlužují také podélné pruhy na podlaze. Pokud budou pruhy širší a barvy sytější, dojem se umocní. Příčné pruhy na podlaze místnost opticky rozšíří, ale zároveň zkrátí.

Kam s postelí

Manželská postel je nejrozlehlejším kusem nábytku. Ušetřit místo můžete několika způsoby. 

Jednou možností je sklopná postel. Přes den je umístěna ve vestavěné skříni a na noc sklopena do normální polohy. Ovládání takovéto postele by mělo být snadné a bezpečné. 

Další možností je rozkládací pohovka. V tomto případě ovšem kvalita spánku zřejmě trochu trpí. Výrobci většinou počítají pouze s příležitostným přespáním a tomu odpovídá i kvalita roštů či matrací.

Pokud to výška místnosti dovolí (potřebujete alespoň 3,3 m) využijte pro spaní zvýšeného patra. Do prostoru pod patro můžete umístit pohovku, pracovní kout nebo vestavěné skříně. 

Nad spacím patrem by mělo být minimálně tolik místa, aby se nocležník dokázal na lůžku bezpečně posadit.

Bytový architekt

Návrhy interiérů si žádají promyšlenost, důvtip a nebojácnost. Jestliže si netroufáte, neváhejte se obrátit na bytového architekta, který vám může nejenom poradit, ale rovněž vypracovat komplexní řešení.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Čína objevila vzácné kameny z Měsíce, které mohou potvrdit teorii jeho vzniku

Zvětralé pivo nemusíte vylívat, ještě vám skvěle...

Zaštipujete na jaře jehličnany? Vyrobte si z výhonků...

Renovace nábytku s využitím látek je elegantní a nadčasová

Potřebujete i na jaře přitopit? Ekologické infrapanely...

Jak správně psům a kočkám vytáhnout klíště? Hlavně...

Využijte doma parádního domácího pomocníka. Pomůže vám s...

Zavřít reklamu