Nedaří se vašim pokojovým květinám? Důležité jsou světové strany jednotlivých místností!

Tipy a inspirace 20. září 2017 | 15:16 — Anna Novotná
Máte zahradu na sever, nebo naopak na jih? Světové strany byste měli při sázení rostlin rozhodně vzít v potaz. Totéž ale platí i pro pokojové rostliny vystavené na okenních parapetech. Právě světové strany totiž určují, kde se kterým květinám bude dařit!
Dalších 5 fotografií v galerii
Venkovní i pokojové rostliny byste měli vybírat podle toho, na které světové straně je hodláte pěstovat. / Shutterstock

Orientaci ke světové straně zjistíte snadno tak, že se na zahradu podíváte od domu a ujasníte si, kde slunce vychází a kde zapadá. Stejně tak si můžeme stoupnout k zahradní zdi nebo jednotlivým záhonům.

Severní strana

Venkovní rostliny

Na severní straně můžete pěstovat chladnomilné otužilce mezi rostlinami, které snesou hluboký stín. Bude se tu dobře dařit kapradinám, rododendronům, azalkám i hortensii. S klidným srdcem zde můžete vysadit také populární bohyšky, kandelábrovité primule (Primula bulleyana) nebo rodgersie (Rodgersia). Ve stínu a polostínu se daří rovněž čechravě, kokoříku, škornici nebo bergénii. Z travin zde můžete zasadit například ostřici, rákosník, biku nebo milíčko.

Pokojové rostliny

Na severní straně se dají pěstovat kapradiny, kořenokvětky, asparágus či klívie.

Jižní strana

Venkovní rostliny

Na záhonech k jihu, které čelí nejsilnějšímu žáru poledního slunce, se bude dařit rostlinám adaptovaným na horko a sucho a také citlivějším druhům pocházejících ze Středomoří. Jde např. o rozchodníkovce, mavuně (Centranthus), devaterníky (Helianthemum) či včelami milovaný ořechoplodec (Caryopteris). Hodně slunná místa snese také kavyl péřový (Stipa tenuissima), Stříbrný déšť (Dichondra argentea) nebo cesmína (Ilex vomitoria).

Pokojové rostliny

Na jižní straně mohou být postaveny například sukulentní rostliny: kaktusy, fíkusy - zvláště pestrolisté kultivary, krotony, granátová jablka, oleandry, pelargonie, ibišky a další světlomilné květiny.

Západní strana

Venkovní rostliny

Zahrady a záhony obrácené na západ ráno zahaluje stín, ale po zbytek dne je zalévá sluneční svit. Prosperuje tu většina zahradních trvalek, dřevin a cibulovin. Západní strana je ideální také pro pěstování růží.

Pokojové rostliny

Západní strana skýtá dobrou příležitost pro umístění květin, které mají poněkud menší nároky na světlo a nesnášejí přímý sluneční úpal. Jde například o některé druhy begonií a bromélií, kamélie, pokojové lipky, šáchory a další.

Východní strana

Venkovní rostliny

Východně orientovaný pozemek nebo záhon ozařuje ranní slunce, ale odpoledne je ponořený do stínu. Pozor! Nevysazujeme sem v zimě a zjara kvetoucí dřeviny, jako jsou jasmín nahokvětý, některé kaliny či šácholany. Brzké sluníčko totiž po chladné noci může zkřehlá poupata a květy snadno poškodit. Východní světová strana svědčí japonským javorům, fuchsiím, anglickým muškátům, netýkavkám, begóniím nebo hortenziím.

Pokojové rostliny

Květiny u východního okna se mohou ze slunečních paprsků těšit pouze po omezenou dobu. A to pouze dopoledne a ve chvíli, kdy slunce nemá ještě nijak velkou sílu. Proto sem umístěte rostliny, které sice vyžadují dostatek světla, ale kterým nedělá dobře polední úpal. Mezi takové patří myrta, fuchsie, některé druhy begonií, kapradiny, šeflera apod.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Natálie Grossová roste do krásy! Mladá zpěvačka předvedla postavičku v bikinách

Dejte půdě pořádnou dávku živin. Zasejte zelené hnojení

Nechejte rozkvést své staré boty a zasaďte do nich třeba...

Vyčarujte si v bytě novou stěnu pomoci ubrousků nebo...

Triky, na co všechno se vám hodí ústní voda. Od teď už...

Dělají vám vrásky na čele starosti, kam s mazlíčky v době...

Chováte koi kapříky? V létě jim může hrozit i úpal