Jak vyhnat přemnožené rybenky ze svého obydlí? Jde to i bez chemie

Tipy a inspirace 05. listopadu 2017 | 16:37 — Anna Novotná
Čas od času se rybenky objeví v naprosté většině domácností. Bezkřídlý hmyz s dlouhými tykadly pro nás není nijak zvlášť škodlivý, nepřenášejí žádné nemoci, které by pro člověka byly nebezpečné, a dokonce nám trochu usnadňují život. Žerou totiž roztoče.
Další 1 fotografie v galerii
Rybenky samy na člověka žádné choroby nepřenášejí, přesto mohou doma napáchat určité škody. / Shutterstock

Rybenky jsou asi jeden centimetr velicí živočichové, jejichž tělo je pokryto stříbrnými šupinkami. Štětiny, které má na těle slouží jako senzory a při změně proudění vzduchu rybenku včas varují před blížícím se nebezpečím. Právě podle tvaru a povrchu těla dostali tito tvorové české pojmenování rybenka domácí (Lepisma saccharina). Rybenka žije až 3 roky a za tu dobu je schopna naklást okolo sta vajec.

Tento drobný světloplachý hmyz škody běžně moc nenapáchá. Rybenky žerou hlavně zbytky odumřelé kůže, vlasů a nehtů, nebo mikroskopické kousky papíru. Nepohrdnou moukou, cukrem a dalšími sacharidy. Problém nastává, když se rybenky přemnoží, pak můžou poškodit knihy, fotografie, tapety i oblečení.

Větší výskyt rybenek může být indikátorem toho, že vám někde zatéká nebo máte doma plíseň.

Rybenky milují vlhko a tmu. Nejčastěji na ně narazíme v koupelnách, na toaletách, na chodbách či v komorách, kde je tma. Ideální teplota pro rybenky je okolo 22 - 27°C a vlhkost vzduchu 75 - 99%. Právě v těchto zmiňovaných místnostech najdou ke svému životu ideální podmínky.

Prevence na prvním místě

Aby se rybenky nezdržovaly nebo dokonce nerozmnožovaly v interiéru je třeba dodržovat některé kroky, a to nejen pečlivý úklid. Rybenky totiž zalézají až hluboko do mezer, například pod kachličky, odkud je ani nejúčinnějšími dezinfekcemi nedostanete.

  • Důkladně větrat a udržovat sucho - Prvním krokem v boji proti rybenkám je udržování místnosti suché a vzdušné. Pokud vytíráte zem, snažte se nenechávat například v rozích mokrá místa, důkladně je vysušujte.
  • Podložky a rohožky z jakéhokoliv mateiálu se musí denně nechat vysychat a větrat

Boj s rybenkami

  • Nepoužívejte koupelnové předložky nebo je denně větrejte.
  • Poškozené tapety, praskliny a spáry na podlaze důkladně utěsněte tmelem nebo silikonem.
  • Na noc zavírejte výlevky umyvadel a van špuntem, občas se je navíc vyplatí prolít vroucí vodou.
  • Na postižená místa nasypejte na papír nastrouhaný brambor, pres noc do něj nechte rybenky zahrabat a ráno je vyhoďte.
  • Vanilka rybenkám nevoní. Jestli něco rybenky opravdu nesnášejí, jsou to některé vůně. Provoňte si koupelnu i záchod vanilkou, levandulí či citrusy a máte po problému!


TIP: Výborné jsou například esenciální olejíčky, kterých stačí pár kapek na vatičku a nechat je uvolňovat, po pár dnech budete mít po rybenkách. Pozor, vanilku používejte pouze pravou, náhražky ani tzv. vanilkový cukr na rybenky nepůsobí. Kupte vanilkový lusk, rozřízněte ho podélně a nakrájejte na kousky, které opět rozložíte do koutů. Klidně je tam nechte týden nebo dva, rybenky se postupně samy přestěhují někam jinam. Dobře funguje i ocet v rozprašovači.

Bramborová past: Na rybenky platí i několik osvědčených domácích metod. Zkuste například vyrobit bramborovou past. Nastrouhejte brambory a položte je na papír nebo noviny do rohů místnosti. Rybenky se do nich přes noc zahrabou a vy je ráno můžete s celou pastí zabalit do novin a vyhodit.

Kdy sáhnout po chemii

Silné chemické prostředky jsou většinou zbytečné, sáhněte po nich jen v případech extrémního přemnožení a pokud žádná jiná metoda nezabere. Osvědčeným likvidátorem je borax (tetraboritan sodný) smíchaný s cukrem, ve specializovaných obchodech pak můžete sehnat i přípravky určené konkrétně na hubení velmi odolného hmyzu, jakým jsou právě rybenky. Ve větších drogeriích nebo v různých hobby marketech zakoupíte také speciální pasti, dýmovnice a další přípravky určené přímo pro hubení rybenek. 

Rybenky proti roztočům

Ovšem pozor, rybenka není jen obtížným škůdcem, ale třeba pro roztoče je přírodním nepřítelem.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Charismatický zpěvák David Kraus prozradil, co je pro něj opravdu důležité

Slupky od brambor mají blahodárný vliv na kůži, prospějí...

Pokud vás při žehlení bolí často záda, možná je na vině...

Kuna pod kapotou vašeho auta. Čeká vás únavný boj, ale s...

Kastrace kočkám a kocourům změní povahu. Jsou také...

Pýchavka pomáhá při rakovině i zánětech močových cest....

Klimatizace se zřejmě brzy stanou běžnou součástí...

Zavřít reklamu