Nevyhazujte své poklady do popelnice, mohou udělat ještě radost

Tipy a inspirace 23. listopadu 2017 | 10:55 — Marie Drahá
Po babičce, po rodičích, jsou jich doslova tuny. Přesto knihy jen tak do popelnice nehodíte. Skladovat je však doma nemůžete a ani nechcete. Jiným přitom udělají radost. V antikvariátu, v knihobudce, nebo třeba na burze.
Další 3 fotografie v galerii
Velikost knihovny vypovídá o intelektu domácnosti, vetešnictví však doma mít nikdo nechce / Pixabay

Nejtěžší bývá většinou odhodlat se k tomu, že se s knihami rozloučíte. Skladujete je v krabicích na půdě, v komoře, vlastně všude možně, přesto se jich nedokážete vzdát. Možná proto, že je máte spojené se vzpomínkami. A těch se zbavujete také těžko. Pokud vám dům knihami přetéká, a řeknete si dost, čeká vás další náročný úkol – knihy přetřídit.

Jak knihy přebrat

Dělejte hromádky. Povídky, romány, fantazy, historické knihy, detektivky, romány pro ženy, cestopisy. Vytvořte si i kategorii nezařaditelné, ať se během třídění netrápíte s jedním výtiskem celou věčnost. Tahle práce vám zabere nejvíc času, ale pokud se nechcete zbavit všech knih jedním šmahem, nevyhnete se jí.

Dárky pro známé

Vzít doma z bedny starou knihu a věnovat ji někomu k narozeninám není úplně ideální. Víte však, že tetička miluje harlekýnky a soused se zajímá o letectví? Udělat radost svým známým přece můžete kdykoliv! Tak šup, nažhavte jako Poirot šedé mozkové buňky a vzpomínejte, co by kdo ocenil (a potažmo i vy, protože alespoň část knih půjde z domu).

Knihobudky, obchody, kavárny

Pouliční knihovničky existují dnes ve všech větších městech a fungují na principu půjčování. Jednu knihu přinesete, jinou si odnesete. Ale samozřejmě nemusíte. Můžete jich jen několik darovat. Krom toho stojí regály s volně dostupnými knihami také ve vybraných obchodních centrech. Nezapomínejte ani na intelektuální kavárny nebo čajovny. I tam možná uvítají vaše vytříděné exempláře.

Antikvariáty, burzy

Raději nepočítejte s tím, že za ně něco dostanete, ale útěchou vám může být fakt, že si knihy za levný peníz koupí člověk, který by na ně možná neměl. Nebo je mezi nimi takový kousek, který roky nemůže sehnat. Každý máme jiné zaměření a jiný vkus. Další možností je věnovat knihy sdružení, které je zpřístupní ostatním prostřednictvím trhů. Výtěžek jde na dobrou věc, a to za to stojí.

Prodej nebo součást domácnosti

Hodnotnější kousky se nabízí prodat. Poradí vám intuice, internet nebo známý knihomol. Pokud máte ke knihám pozitivní vztah, vyplatí se některé si nechat. Časem možná jejich cena ještě poroste. A znáte tu starou pravdu o velikosti knihovny a intelektu domácnosti…

Dekorace

Většiny knih jste se zbavili, přesto vám doma ještě přebytečná hromádka leží. Vyrobte z nich dekorace! Ozvláštnit si jimi lze čelo postele, z knih jde vyrobit šperkovnice nebo „knižní skrýš“, lampa i stojan. Není třeba nic složitě zjišťovat, spoustu tipů najdete na internetu. Anebo! Otapetujte vytrženými stránkami ošklivou stěnu. Budete originální. O jednoduchých a cenově dostupných řešeních, jak efektně vylepšit stěny vašeho bytu, jsme psali také zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Zájezd do Londýna pro děti: Zažijte na vlastní kůži čarodějnickou školu Harryho Pottera

Cestování pro nastávající maminky: Jak vyrazit do...

Polský poloostrov Hel: Pohodové koupání i surfování v ráji...

Vydejte se na dovolenou po stopách Indiana Jonese a Vinnetoua

Chcete ochutnat nejlepší pizzu na světě? Vyražte do italské...

Do Vietnamu se můžete vydat za sedmým divem světa

5 důvodů, proč vyrazit do Bulharska: Do země, kde se vrtí...