Vřes v zimě ozdobí vaše okna a navíc uleví od bolesti! Víme, co všechno dokáže

Tipy a inspirace 28. listopadu 2017 | 07:43 — Marie Drahá
Žádná rostlina neozdobí v zimě okna nebo zápraží tak jako vřes. Mráz mu totiž na rozdíl od většiny jiných bylin nijak nevadí. Veděli jste však, že má celou řadu léčivých účinků? Je například jednou z mála rostlin, které pomáhají při řezavé bolesti při močení.
Další 4 fotografie v galerii
Vřes ozdobí v zimě okna nebo zápraží, mráz mu totiž nevadí / Shutterstock

Na Valašsku se mu říkalo také myšár, súchotnica nebo myší hora. V jeho odvaru se koupali většinou starší lidé, aby posílili organismus. Také ti, kteří měli slabé kosti nebo nemocné plíce. Keříčkovitá bylina dokázala snižovat vysoký tlak. Kvůli močopudnosti pomáhala také při prochladnutí nebo proti horečce.

Čaj na bolestivé záněty

Pro větší množství dobrých vlastností tvoří vřes přísadu do mnoha bylinných čajů. Bývá součástí směsí při léčení ledvin a prostaty. Rozpouští močové kameny, dezinfikuje močové cesty a má protizánětlivé účinky. Na hnisavý zánět ledvin se doporučuje smíchat nať vřesu s natí zlatobýlu, rozrazilu, přesličky, šalvěje a jalovce. Čaj z vyluhované směsi se popíjí vlažný třikrát denně. Nepříznivé účinky nemá ani při dlouhodobém užívání. Podobně jako dobromysl, která pomáhá zklidnit nervy, není vřes návykový.

Med na revma i čištění krve

Vřesový med svým složením a způsobem zpracování patří k vyjímečným medům. Bývá někdy dokonce označován králem mezi medy. Má rubínovou až jantarovou barvu s typickou vůní vřesu, gelovou konzistenci a nízký obsah sacharózy. Může být proto přírodní alternativou cukru. Je vhodný na detoxikaci organismu. Kvůli vysokému obsahu železa má pozitivní vliv na srdce a krevní oběh. Kromě už zmíněných potíží s prostatou, močovými nebo ledvinovými kameny umí pomoci při dně, revmatických potížích a v neposlední řadě jako prostředek k čištění krve. Dvě lžičky medu místo pěny ve vaně skvěle regenerují pokožku vašeho těla.

Zajímavost

Vřesu byla podle všeho přičítána také magická pozitivní síla. Pokud chtěla mít nevěsta jistotu, že její manželství bude šťastné a vydrží, přidávala si k myrtě i větvičku vřesu.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Jennifer Lopez v celé své kráse: V plavkách předvedla fantastikou postavičku!

Nevíte, jak skladovat ořechy? Zavařte je třeba v mikrovlnce

Nedaří se vašemu vánočnímu kaktusu? Možná děláte tuhle...

Milujete svítící dýně? Vyrobte si tuto dekoraci z balonku a...

Dáváte hřiby do mrazáku? Tak pozor na častou chybu, kterou...

Začíná období sázení vřesu. Pokud o něj budete správně...

Zpříjemněte si večery vlastnoručně vyrobenou vonnou lampou