Tipy, jak proměnit byt svépomocí, i když máte omezený rozpočet

Tipy a inspirace 14. prosince 2017 | 11:04 — Marie Drahá
Jak proměnit byt s omezeným rozpočtem? Není třeba hned trhat podlahy nebo pořizovat nový nábytek. Jde to i svépomocí a za pár korun. Dobrým pomocníkem mohou být washi pásky, samolepící tapety, spreje i věci, které byste za běžných okolností vyhodili.
Dalších 7 fotografií v galerii
Takhle dokážou washi pásky oživit prostor nad sedačkou / Shutterstock

Chce to jen trochu přemýšlení a tvořivosti. Projděte si každý pokoj v bytě zvlášť a sepište si, co se vám na něm líbí a co vám na něm naopak vadí. Někdo přijde pouhým soupisem na to, že jediné, co pokoji tak škodí, je starý koberec, který stačí vyhodit. Nebo zašlá šatní skříň. Velkou sílu mají také doplňky, za které nemusíte zbytečně utrácet. Vyrobíte si je jednoduše sami. My vám poradíme, pro co si zajít do obchodu, a nenechat tam výplatu.

Samolepící fólie

Jde o tapety různých velikostí, které mohou nejen ozdobit zeď, ale také zkrášlit starší dveře či oprýskaný nábytek. Velmi nápaditě vypadají také na lednici, kachličkách nad linkou i v koupelně, nebo na skle. Výhodou takových tapet je, že jsou plně omyvatelné a mohou přijít do přímého kontaktu s vodou. Jejich údržba je velice snadná, postačí jarová voda. Drží také na plechu nebo umakartu.

Nabídka samolepících tapet je opravdu velmi široká. Vybírat můžete z dekorů dřeva, kamene, cihel, mramoru, ale také květinových vzorů, ovoce, bylinek, zvířecích motivů, měst a památek, slunečné pláže a řady dalších. Nepředstavujte si odpoledne plné nervů a hádek, které většinou provázelo lepení tapet papírových. Díky samolepícím vytvoříte krásnou zeď bez zbytečných nervů. Používají se i na podlahu! Jen pozor na bubliny.

Washi pásky

Díky nim se stanete designery. Washi pásky různé šířky a nepřeberného množství motivů lze lepit kamkoliv na hladkou plochu a také snadno odlepovat. V jednom okamžiku vyzdobí diář, ale také „zrenovují“ starou vázu, skleničky, staré krabice a dózy, v neposlední řadě také kachličky nebo nábytek.

S washi páskou si můžete přilepit bez vrtání na zeď obrázky, nebo originálně orámovat prostor. Při práci s ní se však doporučuje mít čisté a suché ruce. Vhlkost totiž snižuje její lepivost. Stejně tak není dobré držet pásku za lepivou stranu. Washi páskou není dobré dekorovat věc, které používáte na jídlo, nedrží na kůži. Pásky není nutné lepit přesně a vodorovně. Klidně popusťte uzdu své fantazii a vytvořte jimi nějaký vzor. Velmi originálně vypadá například v předsíni „koberec“ vytvořený na starším linu z několika druhů washi pásek.

Tabule

Obchodníci nabízejí tabule v dřevěném rámu, které velice sluší kuchyni ve francouzském stylu. Vy si ale můžete pořídit tabuli coby samolepku a nalepit ji na kousek nábytku nebo zdi ve své kuchyni. Poslouží pro psaní vzkazů, pozdravů, jídelníčku nebo momentálních nápadů. Menší samolepící kousky, které se dají sehnat běžně v papírnictví, jsou vhodné na oblepení a popsání dóz, kořenek nebo třeba bylinek. Pokud uvažujete o kreslícím prostoru pro dítě, lze kromě samolepky pořídit i tabulové barvy. Těmi natřete klidně celou zeď v dětském pokoji, zajímavě to vypadá třeba také na chodbě.

Barvy nebo spreje

Jakýkoliv starší nábytek pozvedne nová barva, případně patina. Tady už to ale bude chtít trochu práce. Židli, stůl nebo komodu je nutné nejdřív vybrousit a pak provést raději dva nátěry. Škála barev je široká a vybere si každý. Oživit lze tímto způsobem i starší postel nebo šatní skříň. Jak renovovat starý nábytek si přečtěte také zde.

Jednodušší variantou je koupit si barvu ve spreji. Prodává se například i zlatá nebo stříbrná, které se mohou hodit aktuálně k Vánocům. Sprejem lze proměnit nejen dřevěné věci, ale také plechové, skleněný konferenční stolek, plechovky. Cokoliv, co byste jinak vyhodili. Než starší věci hodíte do popelnice, zjistěte, jestli náhodou nemohou mít nové využití.

Příze a krajky

Přízí lze obmotat kus staré židle nebo nohy stolu. Hned budou vypadat o něco rustikálněji. Moderní vzhled dokáže podpořit špagetová příze. Důležité je obmotat jí nábytek pevně, aby příze dobře držela, a na konci zauzlovat. A staronová židle je na světě! Přízi využijete i na zavařovací sklenice, které poslouží jako váza.

Ke stejnému účelu je vhodná i krajka. Nalepená na skleničkách se hodí snad do každého interiéru. Luxusně však vypadá také našitá na polštářku, ubrusu, nebo prostírání. Krajek je spoustu různých vzorů, stačí jen vybrat dle vašeho vkusu.

Příroda

Dekorace hrají prim a udělají z každé domácnosti útulnou. Nesmí jimi být ovšem byt zavalený. To neplatí v případě přírodních dekorací. Na jaře si uřežte do vázy vykvetlou větvičku, v létě natrhejte kytici lučního kvítí, na podzim lze využít listy a v zimě cesmínu, jehličí, nebo holé větvičky. Nejen vy, ale každá návštěva se u vás bude cítit velmi příjemně.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Filmový festival zahájen: Okouzlující Daniela Peštová ohromila Vary!

Vyčarujte si v bytě novou stěnu pomoci ubrousků nebo...

Triky, na co všechno se vám hodí ústní voda. Od teď už...

Dělají vám vrásky na čele starosti, kam s mazlíčky v době...

Chováte koi kapříky? V létě jim může hrozit i úpal

Chybí vám miska na party? Vyrobte si ji z konfet nebo...

Úžasné podtácky pod vaše skleničky vás nadchnou. Jsou z...