Zdá se vám ústní voda drahá? Dokáže ji nahradit už jediná domácí ingredience

Tipy a inspirace 16. března 2018 | 12:28 — Marie Drahá
Bolí tě zuby? Dej si do pusy hřebíček, radila vždycky babička. A věděla proč. Hřebíček působí antisepticky, navíc eliminuje zápach z úst. Stejně tak dokáže krásně osvěžit dech petrželka. Nebo například šalvěj! Přestaňte kupovat drahou ústní vodu a vyrobte si ji za pár korun doma. Hlavně bez chemie.
Další 4 fotografie v galerii
Přestaňte přebírat a vrhněte se na domácí výrobu / Shutterstock

Výrobci ústní hygieny nás nutí nakupovat přípravky kvůli svěžímu dechu a navrácení ústní dutině přirozené PH. Dokáže to přitom i obyčejná sůl. Zkuste jí po jídle trochu přisypat do sklenice s vodou, vypláchnout, a zapít obyčejnou vodou. Zbytky pokrmů jsou pryč i bez použití ústní vody z drogerie. Sůl však nemusí každému vyhovovat, proto jsou tu staré dobré bylinky.

Ústní dutinu dokáže krásně vypláchnout už jen klasický čaj, ať už z rozmarýnu nebo meduňky, kterou můžeme celý rok pěstovat v domácích podmínkách. Několik lžiček bylinky přelijeme čtvrt litrem horké vody, necháme půl hodiny louhovat, vychladnout, scedíme a skladujeme v lednici. V případě meduňky stačí pouze čtvrthodinka.

Konzervuje vodka, ale pouze kloktat!

Větší množství se dělat nedoporučuje, protože odvar nevydrží moc dlouho. Potřebuje konzervant, a tím je alkohol. Po rumu, slivovici nebo meruňce byste lehce vzbudili dojem alkoholika, používá se proto většinou vodka. Pochopitelně v kombinaci s bylinkami pro výrobu ústní vody, které jsou osvědčené: šalvěj, petrželka, skořice, hřebíček i andělika lékařská.

Libovolné bylinky (například 20 g šalvěje, 10 g skořice, 20 ks hřebíčku) stačí nasypat do 1,5 litrové nádoby a zalít litrem horké vody, maximálně pět minut nechat povařit. Necháte přes noc luhovat, ráno přecedíte přes plátýnko a přilijete dvě a půl deci vodky. Ústní vodu přelijete do hezkých lahví a můžete dát k dispozici do koupelny. Abyste cestou do práce nenadýchali, ústní vodou dutinu pouze vyplachujete!

Skořice zabíjí bakterie zápachu

Stejně jako hřebíček nebo petrželka dokáže hezky osvěžit dech i skořice. Dokonce zabíjí bakterie, které zápach způsobují. V tomto ohledu je mnohem účinnější než máta. Ta má však antibakteriální vlastnosti. Jedlá soda je diskutabilní: podle některých odborníků způsobuje citlivost zubů a ničí zubní sklovinu. Při menším a nepravidelném množství však odstraňuje povlak, bakterie a má bělicí účinky.

Stejně tak citron, který se někdy přidává do domácí ústní vody. Štávu ze dvou kusů smícháte s polovinou polévkové lžíce skořice, polovinou kávové lžičky jedlé sody a jednou a půl lžičky medu. Zalijete šálkem teplé vody, promícháte a skladujete nikoliv v koupelně, ale v lednici.

Bonus: levně a bez chemie

Návodů na výrobu domácí ústní vody je celá řada. Co získáte tím, že se do toho pustíte? Jednak stoprocentně ušetříte a pak nemusíte přemýšlet nad tím, co vlastně dvakrát denně kloktáte. A zápach z úst? Co to je? Stovky korun měsíčně ušetříte i v případě, že si doma vyrobíte prací gel z obyčejného mýdla. Je to tak jednoduché, že to zvládnou i naprostí začátečníci. 

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Jarní toulky řeckou přírodou nabízejí spoustu nezapomenutelných zážitků

Jarní toulky řeckou přírodou nabízejí spoustu...

Inspirují se hotely praktikami leteckých společností? Pozor...

Zatím opomíjená turistická destinace. V Suchumi na vás...

Vydejte se na kanadský sever a zažijte atmosféru zlaté...

Sultanát Omán: Krásné a bezpečné místo s přívětivými...

Láká vás neobvyklá dovolená? Zkuste to po Čechách a...

Zavřít reklamu