Nejjednodušší způsob, jak vyžehlit košili? Pomůže igelitový sáček

Tipy a inspirace 13. května 2018 | 09:05 — Marie Drahá
Správné pověšení prádla nebo sušička dnes často vyřeší žehlení za nás. Minimálně v jednom případě se však neoblíbené činnosti nevyhneme: u pánských košil. Péče o ně však nemusí být za trest. Stačí si osvojit pár chytrých triků.
Další 4 fotografie v galerii
Některé košile si můžete dovolit poskládat, většina by ale měla viset na ramínku / Shutterstock

Mít doma manažera zní mozná prestižně, ale při pohledu do koše plného špinavých košil o tom začínáme pochybovat. Ve skříni by měly vypadat jako ze škatulky, což dá někdy trochu zabrat. Starat se o košile se totiž zajídá i jednou za čas, natožtak obden. Známe však způsob, jak košilím věnovat jen třetinu času.

Praní košil

Zapněte knoflíčky a košile vždy otočte naruby, a to včetně rukávů. Límec a manžety také otočte dovnitř. Vysouvací výztuhy z límečků pochopitelně do pračky nepatří. Špinavé límečky či manžety je možné potřít odstraňovačem skrvn. V čem prát? Budete se divit, ale nejlepší je mýdlo s jelenem. Kdo fandí elekologickému praní, může si zkusit vyrobit mýdlový sliz. Pračku se doporučuje plnit pouze ze dvou třetin, aby se košile mohly volně pohybovat. Protože nepatří zrovna mezi nejlevnější prádlo, mělo by být jejich praní šetrné. Aby vydržely co nejdéle, je dobré zvolit teplotu maximálně 40°C a při ždímání nižší otáčky.

Sušení košil

Správný způsob pověšení košile usnadní mnohé. Po vyjmutí z pračky ji nejdříve pořádně protřepte, aby na ní nezůstaly žádné záhyby a pověste schnout na ramínko. Můžete i na sušák, ale výsledek nebude takový. Jestli vlastníte sušičku, zjistěte si nejdřív, jestli jsou košile, o které pečujete, vůbec do ní vhodné. Například čistá bavlna tam vůbec nepatří.

Žehlení košil

Výhoda je, pokud máte doma širší žehlicí prkno. Košili tak nemusíte co chvíli posunovat. Samozřejmostí je v dnešní době i kvalitní napařovací žehlička. Podle čeho si vybrat tu nejlepší jsme psali zde. Žehlení vlhké košile zabere totiž polovinu času než žehlení košile suché! Buď si je pohlídejte, když schnou na ramínku, anebo vlhčete za pomocí žehličky. Další možností je využít rozprašovač.

Košili kompletně navlhčíte, klidně několik kusů najednou, a pro lepší vstřebání dáte na chvíli do igelitového pytlíku. A můžete se vrhnout na rychložehlení. Začněte u límečku od krajů směrem do středu, pokračujte rukávy od manžet až k sedlu. Nezajíždějte až úplně ke kraji, aby se na rukávech nevytvořily puky. Sedlo je lepší žehlit z vnitřní strany, lépe se tak dostanete do všech rohů. Následují záda a úplně na konec přední díl košile. Po vyžehlení se doporučuje nechat košili viset aspoň deset minut na ramínku.

Věšení košil

Aby vaše práce nepřišla vniveč, dbejte i na správné uložení košil. Měly by mít ve skříni dostatek prostoru, aby se nezmačkaly. Lepší než drátěný je tvarovaný věšák. A nezapomeňte větrat!

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Klenot Arabského poloostrova: Navštivte tajemnou a neznámou zemi, která vás uchvátí

Klenot Arabského poloostrova: Navštivte tajemnou a neznámou...

Skvělé tipy, jak po světě cestovat co nejlevněji

Reklama na krásu a harmonii: Poznejte evropskou krajinu, kde...

Šarmantní a požitkářský kout Francie: Sem jezdí ti, kdo...

Navštivte nejromantičtější město chorvatského pobřeží

Vyznáte se v letence? Co znamenají všechna čísla a kódy na...

Zavřít reklamu