Jak zvýšit cenu bytu? Řada lidí dělá před prodejem stejnou chybu

Tipy a inspirace 19. září 2018 | 08:27 — Marie Drahá
Statisíce korun nejsou ani v dnešní době malé peníze. Prodáváte dům nebo byt? Někdy stačí pár triků a můžete o takovou částku navýšit cenu nemovitosti. Poradíme vám, jak se vyhnout největším chybám.
Další 4 fotografie v galerii
Kdo kupuje byt, chce se obvykle nastěhovat co nejdřív / Shutterstock

Tržní cenu nemovitosti ovlivňuje už v první fázi celá řada faktorů: lokalita, dopravní dostupnost, pochopitelně i poloha bytu v panelovém domě. Kupujícího nezřídka zajímá také územní plán, tzn. zda se neplánuje v okolí další výstavba domů nebo nedejbože rychlostní komunikace. Teprve poté většinou přistoupí na to, že si jde nemovitost prohlédnout.

A právě v tom okamžiku přichází chvíle, která prověří, zda je byt v co nejlepší kondici. To je totiž záležitost, kterou máte plně ve svých rukou. Navzdory tomu, že se podobá řadě dalších bytů v domě, můžete při prodeji získat o staticíce korun víc. Jak na to?

Vžijte se do role kupujícího

Přestože zatím netušíte, kdo by jím mohl být, zkuste si sami sebe představit v opačné pozici. Nadchl by vás nevyklizený byt po starší osobě, který ještě navíc čpí? Jakkoliv by byl prostorově zajímavý, nejspíš byste vzali nohy na ramena a poohlédli se po další nabídce. Mnohem snáz byste kývli na čistý byt s novými prvky.

Nemusíte do starého bytu investovat statitíce, které byste rádi při prodeji od kupujícího navíc „vytloukli“, ale základním úpravám se většinou nevyhnete. Základním předpokladem je obydlí vydezinfikovat, zbavit plísní a vymalovat, ideálně neutrálně v pastelových barvách. Pryč musí z místností přebytečný nábytek. Nechejte v něm jen ty věci, které mají nějakou cenu – moderní komody, případně rustikální kousky. Zkontrolujte také interiérové dveře, které hrají v interiéru dost zásadní roli a zvažte jejich výměnu. Opravte upadané lišty, kriticky zhodnoťte i svítidla v místnosti a případně je nahraďte novými.

Nebojte se investovat

Už teď se vám náklady na úpravu bytu vyhouply na desítky tisíc korun? Nebojte se toho. Řada lidí dělá totiž stejnou chybu. Odmítá investovat. Věřte však, že se to vyplatí. Dojem z první návštěvy bude diametrálně odlišný od toho, který by se kupujícímu nabídl bez vašich zásahů. Pouhé dekorování rozhodně nestačí. Nezapomeňte odstranit také veškeré osobní věci a mějte na paměti, že věc koupená před osmi nebo deseti lety není nová. Jak se co nejrychleji zabydlet ve starším bytě jsme psali zde.

Kupující chce jít do hotového

Většina kupujících totiž uvažuje podobně. Touží si koupit byt, který bude pokud možno vhodný k okamžitému nastěhování. Bez toho, aniž by musel zajišťovat odvoz starých krámů, objednávat malíře a zjišťovat, co nefunguje a kde je upadlá klika. Připravený byt je pro něj několikanásobněji atraktivní. Bez osobních věcí si už navíc během prohlídky může představovat v bytě svůj osobní příběh. Nikdo vám není schopen garantovat, o kolik peněz díky veškeré snaze cenu bytu navýšíte, ale buďte si jisti, že investice nebude ztracená.

Home staging

Výraz, který se v souvislosti s prodejem bytu skloňuje nejčastěji. Jedná se o zvýšení atraktivity nemovitosti pro co největší okruh zájemců. Docílit jí lze odstraněním všech negativních elementů, sladěním nábytku, barevných schémat i nastavením osvětlení. Home stagingem se zabývají profesionálové, které je možné před prodejem vlastního bytu kontaktovat a nechat si poradit.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Chcete zažít dovolenou ve stylu filmu Mamma Mia? Vydejte se na chorvatský ostrov Vis

Chcete zažít dovolenou ve stylu filmu Mamma Mia? Vydejte se na...

Jarní toulky řeckou přírodou nabízejí spoustu...

Inspirují se hotely praktikami leteckých společností? Pozor...

Zatím opomíjená turistická destinace. V Suchumi na vás...

Vydejte se na kanadský sever a zažijte atmosféru zlaté...

Sultanát Omán: Krásné a bezpečné místo s přívětivými...

Zavřít reklamu