Chcete, aby plastová okna vydržela? Pár věcí, na které byste neměli zapomenout, než přijdou mrazy

Tipy a inspirace 22. října 2018 | 14:58 — Marie Drahá
V léte dostala vaše plastová okna pořádně zabrat a další nápor je čeká v zimě. Připravte je na náročné období, ještě než začně mrznout. Jen tak si zajistíte, že budou okna fungovat, jak mají a déle vydrží. Poradíme vám, jak na to.
Další 4 fotografie v galerii
Perfektní očista oken je před zimním obdobím nezbytná / Shutterstock

Pravidelná údržba plastových oken patří k naprostému standardu, upozorňují odborníci. Vaši péči si zaslouží vždy po létě, kdy jsou okna vystavena slunečnímu záření a vysokým teplotám, stejně tak po zimě, kdy musí naopak odolat třeskutým mrazům. Základní údržbu naštěstí zvládnete bez pomoci odborníků.

Okna kompletně a důkladně vyčistěte

Pokud jste to zatím neudělali, pusťte se do mytí oken, dokud je čas. Ideální doba je kolem poledne, kdy jsou ještě teploty poměrně příznivé. Kromě okenic nezapomeňte vzít z gruntu i rámy, z nichž odstraníte prach, pyl a další nečistoty, které na nich ulpěly po deštích. Sítě do oken jsou po sezoně plné hmyzu a prachu. Víte, jak je zbavit nečistot během chvilky? Čtěte zde.

Důkladně očistit horkou vodou byste měli také těsnění, jehož pružnost má velký vliv na správnou funkci plastových oken. Zkontrolujte a vyčistěte rovnou odtokové otvory.

Mohl v nich uvíznout hmyz či cokoliv jiného, co by později zamezilo odtoku vody. Zbývá promazat kování a vyčistit vnitřní i venkovní parapety. Pro lepší odolnost si lze pořídit speciální udržovací sady na ošetření plastových oken.

Zjistěte, kde drhnou, a seřiďte je

Důležitým krokem údržby před zimou je seřízení oken. Někdy se stane, že okno začne drhnout nebo těsnění dostatečně nedoléhá. To samé se týká dveří ze stejného materiálu. K seřízení vám většinou postačí imbusový klíč, kterým můžete ovládat seřizovací body. Zvládnete to sami, pokud si ale netroufáte, pozvěte si domů odborníka.

Když drhne křídlo dole, vysuňte nahoru krytku pantu a otočte klíčem doleva – posune se nahoru. Podobně budete postupovat, když zjistíte, že křídlo drhne nahoře, jen s tím rozdílem, že klíčem otočíte doprava. Posune se dolů. Pokud drhne křídlo u pantů, křídlo posunete na opačnou stranu a seřizovací šroub více odšroubujete. Při potížích na straně u kliky naopak šroub více zašroubujete. Názorných ukázek, jak na to, je na internetu celá řada. Hravě si tak poradíte i bez kvalifikované pomoci.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Už jste zkusili virtuální cestování? Daleké kraje můžete navštívit i z pohodlí domova

Už jste zkusili virtuální cestování? Daleké kraje můžete...

Nemůžete se dočkat sluníčka? Ostrov na jihu Evropy zahajuje...

Znáte Prýgl? Oblíbené přehrada vybízí ke sportu i rekreaci

Tunisko: Vychutnejte si teplé moře, památky, golf i...

Čtyři tipy, kde strávit v Čechách nezapomenutelné...

Irsko: Neuvěřitelně zelená země, kterou si zamilujete na...

Zavřít reklamu