Chcete, aby plastová okna vydržela? Pár věcí, na které byste neměli zapomenout, než přijdou mrazy

Tipy a inspirace 22. října 2018 | 14:58 — Marie Drahá
V léte dostala vaše plastová okna pořádně zabrat a další nápor je čeká v zimě. Připravte je na náročné období, ještě než začně mrznout. Jen tak si zajistíte, že budou okna fungovat, jak mají a déle vydrží. Poradíme vám, jak na to.
Další 4 fotografie v galerii
Perfektní očista oken je před zimním obdobím nezbytná / Shutterstock

Pravidelná údržba plastových oken patří k naprostému standardu, upozorňují odborníci. Vaši péči si zaslouží vždy po létě, kdy jsou okna vystavena slunečnímu záření a vysokým teplotám, stejně tak po zimě, kdy musí naopak odolat třeskutým mrazům. Základní údržbu naštěstí zvládnete bez pomoci odborníků.

Okna kompletně a důkladně vyčistěte

Pokud jste to zatím neudělali, pusťte se do mytí oken, dokud je čas. Ideální doba je kolem poledne, kdy jsou ještě teploty poměrně příznivé. Kromě okenic nezapomeňte vzít z gruntu i rámy, z nichž odstraníte prach, pyl a další nečistoty, které na nich ulpěly po deštích. Sítě do oken jsou po sezoně plné hmyzu a prachu. Víte, jak je zbavit nečistot během chvilky? Čtěte zde.

Důkladně očistit horkou vodou byste měli také těsnění, jehož pružnost má velký vliv na správnou funkci plastových oken. Zkontrolujte a vyčistěte rovnou odtokové otvory.

Mohl v nich uvíznout hmyz či cokoliv jiného, co by později zamezilo odtoku vody. Zbývá promazat kování a vyčistit vnitřní i venkovní parapety. Pro lepší odolnost si lze pořídit speciální udržovací sady na ošetření plastových oken.

Zjistěte, kde drhnou, a seřiďte je

Důležitým krokem údržby před zimou je seřízení oken. Někdy se stane, že okno začne drhnout nebo těsnění dostatečně nedoléhá. To samé se týká dveří ze stejného materiálu. K seřízení vám většinou postačí imbusový klíč, kterým můžete ovládat seřizovací body. Zvládnete to sami, pokud si ale netroufáte, pozvěte si domů odborníka.

Když drhne křídlo dole, vysuňte nahoru krytku pantu a otočte klíčem doleva – posune se nahoru. Podobně budete postupovat, když zjistíte, že křídlo drhne nahoře, jen s tím rozdílem, že klíčem otočíte doprava. Posune se dolů. Pokud drhne křídlo u pantů, křídlo posunete na opačnou stranu a seřizovací šroub více odšroubujete. Při potížích na straně u kliky naopak šroub více zašroubujete. Názorných ukázek, jak na to, je na internetu celá řada. Hravě si tak poradíte i bez kvalifikované pomoci.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Charismatický zpěvák David Kraus prozradil, co je pro něj opravdu důležité

Vyrobte kočkám jednoduché domácí pochoutky. Budou se...

Vypěstujte si doma citronovou trávu. Výborně chutná a...

Neobvyklé využití posekané trávy

Jak opravit píchlou duši, i když u sebe zrovna nemáte...

Slupky od brambor mají blahodárný vliv na kůži, prospějí...

Pokud vás při žehlení bolí často záda, možná je na vině...

Zavřít reklamu