Na Vánoce můžete mít domácnost jako ze škatulky. Začněte s úklidem už teď

Tipy a inspirace 16. listopadu 2018 | 15:01 — Marie Drahá
Několik druhů cukroví, nakoupené dárky, uklizený byt. Před Vánocemi chceme mít všechno doma tip-ťop. Většinou ale odkládáme velké gruntování na poslední chvíli a vydechneme až po štědrovečerní večeři. Co se letos vrhnout na úklid o pár týdnů dřív a svátky si konečně pořádně užít?
Dalších 7 fotografií v galerii
Vánoce bez stresů zažijete jen tehdy, když si práci důkladně rozložíte / Shutterstock

Celý byt ani dům neuklidíme za jedno nebo za dvě odpoledne. Lepší je rozdělit si větší činnosti do jednotlivých dnů a zbavovat se jich postupně.

Umyjte okna

Pokud jste zvyklí mít před svátky umytá okna, začněte právě jimi. Zatím nemrzne, takže vám budou během dne rychle schnout. Při mytí oken nezapomínejte ani na rámy a těsnění. Pověste čisté záclony a závěsy a parapety vyzdobte vánočními dekoracemi. Štědrý den tu bude coby dup.

Naleštěte dveře

Potom se můžete vrhnout na interiérové dveře, které si zaslouží jednou za čas také očistu. Nejdřív je umyjte teplou vodou, následně použijte leštěnku, která se postará o to, aby na ně nesedal tolik prach. Promažte také kliky a panty. A klidně se přitom rovnou vrhněte na vchodové dveře. Pár dní před Vánocemi je už můžete jen zběžně přetřít.

Smeťte pavučiny a prach

Ze všech koutů vymeťte pavučiny, mrtvý hmyz a smyjte špínu z horních částí skříní a poliček. Jedná se většinou o místa, které přetíráme jednou za čas a právě na nich se tak drží nejvíc nečistot, které pak dýcháme.

Omyjte svítidla

I ta zůstávají často opomenuta, přitom přitahují prach doslova jako magnet. Pokud je plánujete čistit zavěšená, nejdřív se ujistěte, že do nich nejde proud. Ozdobnější lustry je ale lepší sundat a umýt v teplé vodě s octem. Zajistí jim odolnost i lesk.

Ukliďte skříně

Přeměnu šatníku z letního na zimní máte jistě už dávno za sebou. Neustálým přehrabováním je v něm už ale možná pěkný šrumec. Srovnejte komínky, překontrolujte ramínka a pověste si do skříně ozdobné voňavé pytlíčky proti molům. Snažte se v ní už jen kvůli sobě udržovat pořádek.

Srovnejte věci v kuchyni

Nastal čas na generální úklid kuchyňských skříněk. Vyndejte z nich všechny věci, protřiďte, police vytřete a ukliďte zpátky. Nezapomeňte si srovnat potravinou skříň nebo spíž a zároveň sepsat, co všechno je třeba dokoupit nebo pořídit na pečení oblíbených druhů cukroví. Můžete rovnou vytřít lednici a pokud jste to dlouho odkládali, pak také odmrazit mrazák.

Náš tip:

Vrhat se v tuto chvíli na prach nebo podlahy je zbytečné. To si nechte až těsně před svátky. V rámci celkového úklidu už však budou při kontrole celého bytu doslova maličkostí. Pomoci vám mohou například vlhčené ubrousky na úklid, které si jednoduše vyrobíte doma, psali jsme zde. Místo toho, abyste přemýšleli, co dřív, si tak můžete raději zajít s partnerem nebo dětmi na mrazivou procházku do přírody.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

K obnově Notre-Dame chtějí experti použít data z videoher a nejmodernější technologie

Zbavte svou kočku škrábání nábytku přírodní cestou a...

Velikonočním pondělím vrcholí svátky jara. Proč se...

Proměňte obyčejnou sklenici v kouzelnou zahrádku

Čarujte s plechovkami. Vytvořte nový příborník nebo stojan...

Bílá sobota je dnem smutku i největších velikonočních...

Na Velký pátek se nemá pracovat, ale třeba se vám podaří...

Zavřít reklamu