Netahejte si bláto nebo sníh až do domu. S našimi radami necháte velkou špínu za dveřmi

Tipy a inspirace 19. listopadu 2018 | 15:43 — Marie Drahá
Odpadající kusy bláta, loužičky vody a spoustu drobných kamínků. Udržet předsíň čistou může být zejména v sychravém či zimním období kumšt. Přece jen se ale můžeme postarat o to, abychom špínu netahali do bytu. Protože nás ty nejhorší plískanice teprve čekají, můžeme se na ně připravit.
Dalších 5 fotografií v galerii
Sníh a další nečistoty musíme nechat už v takzvané špinavé zóně / Depositphotos

Špatné počasí nám jen těžko zabrání, abychom vytahovali paty z domu. Na vzhledu vstupních prostor se to bohužel záhy projeví. Nečistoty v domě přesto můžeme snížit na minimum, a to pokud dodržíme zásady tří čisticích zón:

  • venkovní čisticí zóna – slouží k odstranění hrubých nečistot, například sněhu či bahna
  • zádveří – prostor, kde bychom se měli zbavit hrubé špíny, vody i prachu
  • vnitřní čisticí zóna – zachytí zbylou vlhkost a prach

Nečistot se jen těžko zbavíme na chodníku nebo obrubníku před vchodem. Od špíny na botech nám nejlépe pomohou dobré rohože, ovšem pozor – není rohožka jako rohožka.

Venku se zbavíte bahna

Do venkovní čisticí zóny se nejlépe hodí gumové nebo kartáčové rohože položené na hliníkovém profilu. Odhalí vzorek na podrážkách a zbaví členy rodiny i návštěvy přilepeného bláta nebo listí. Většinou si dokážou poradit s opravdu velkými nánosy. Některé kvalitní rohože dokonce pod člověkem pruží, takže jakoby čistí boty samy. Údržba těchto rohoží není náročná. Většinou je stačí vymést nebo omýt hadicí.

V zádveří zůstane voda

V mezidveřním prostoru je třeba s trochou špíny počítat, to nejhorší ale přece jen zůstalo venku. Ve druhé čisticí zóně by se měla objevit rohož kartáčová nebo i textilní, ovšem taková, která má vysokou sací schopnost. Prach ani vodu nepropouští například polypropylen zatavený do měkčeného PVC. Vyrábí se v různých dekorech i barevných provedeních. Tady byste se měli definitivně zbavit i všech kamínků a do předsíně vstupovat s prakticky očištěnými botami.

Do předsíně už na koberec

Pro předsíně už je totiž určena rohož dočišťovací, která má jemnější strukturu a lze ji designově sladit s interiérem. Může dokonce vypadat jako koberec. Přesto stále nestrádá na praktičnosti – umí přijmout vlhkost a zachytit prach. Koupit ji lze i v přírodním provedení, například vyrobenou z kokosového vlákna.

Výběr rohoží je obrovský

Venkovní a vnitřní rohožka by měla být součástí každého rodinného domu, ale i panelákového bytu. Spíše než na vzhled se dívejte při jejím výběru na vlastnosti. Nekvalitní rohože totiž zůstávají stále mokré a může se pod nimi tvořit nezdravá plíseň. Rohože si můžete nechat vyrobit i přímo na míru. Záleží už jenom na vás, zda dáte přednost volně položeným nebo zapuštěným do podlahy. Praktické rovněž je, pokud jsou opatřeny náběhovými rámy. Snižují riziko zakopnutí a jsou prakticky bezbariérové.

Náš tip:

V zimním období oceníte v předsíni i odkapávač na boty. Nelze pak než doporučit uzavřený botník, který zamezí tomu, aby voda z pověšených kabátů stékala dolů do bot. Předsíň by měla být především funkční. Co v ní nesmí chybět, i když je miniaturní, zjistíte zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nejhorší módní prohřešky, jakých se můžete dopustit při cestování

Nejhorší módní prohřešky, jakých se můžete dopustit při...

Ostrovy Turks a Caicos: Tak nádherné a klidné pláže najdete...

Jak vyřešit parkování na letišti, aby vás to nestálo...

Cestování s handicapem: Na které naše hrady a zámky se mohou...

Objevte kouzlo toskánské přírody a prožijete skvělou...

Karnevalové šílenství, na které se sjíždějí turisté z...

Zavřít reklamu