Pravidla, kterými je dobré se řídit, pokud si pořídíte čističku vzduchu

Tipy a inspirace 22. ledna 2019 | 13:53 — Marie Drahá
Myslíte si, že když si pořídíte čističku vzduchu, zbavíte se častého větrání nebo utírání prachu? Jste na omylu. Pokud chcete mít čistý domov a toužíte po tom, aby přístroj fungoval skutečně účinně, je třeba se držet několika důležitých zásad.
Dalších 6 fotografií v galerii
Čistička vzduchu za vás byt neuklidí / Internet

Čističku vzduchu si pořizujeme pro to, že chceme mít doma čistý vzduch. Dokáže nás zbavit prachu, pylů, roztočů, plísní, některé i kouře, pachů či virů. Vždy však záleží na výběru konkrétního přístroje a především pak na tom, jak jej používáme. Máme pro vás několik tipů, jak s čističkou zacházet, pokud nechcete být zklamaní.

1. Nezanedbávejte úklid

Jak už bylo řečeno, čistička rozhodně nenahradí pravidelné větrání v domě, utírání prachu ani luxování. Vrstvu prachu, která leží na poličce, nemá šanci filtr čističky vzduchu zachytit. Ať už jste si ji pořídili kvůli lepšímu zdraví svých dětí nebo například astmatikovi, jedná se pouze o doplňkovou záležitost, kterou je nutné kombinovat s údržbou bytu.

2. Čističku umístěte do výšky pasu

Vede se spousta diskusí o tom, kde by měla být čistička v bytě umístěna. Na jednom se však odborníci shodují: nikdy nebude dostatečně účinná, pokud ji položíte na zem, kde se víří prach od podlahy, nebo naopak vysoko pod strop. Ideálním místem je skříňka přibližně ve výšce pasu, aby vzduch mohl cirkulovat.

3. Buďte v místnosti přítomni

Zapínáte čističku v ložnici dvě hodiny před spaním, aby vám pročistila vzduch, mezitím co se podíváte na dobrý film? Není to zrovna nejlepší zvyk. Čistička nejlépe funguje tehdy, když je v provozu minimálně hodinu v kuse, a přitom v místnosti někdo je. V opačném případě je její práce docela zbytečná. Nejlepší je proto zainvestovat do přístroje, který je co nejméně hlučný nebo absolutně tichý – takový může pracovat i v noci.

4. Nezapomeňte zavřít okna

Přestože je nutné místnosti v domě pravidelně větrat, nikdy to nedělejte v okamžiku, kdy máte zapnutou čističku. Okna by měla být během jejího provozu zavřená, aby se dovnitř zbytečně nedostaly nečistoty zvenčí. Filtry pak totiž nestíhají a mnohem dřív se zanášejí. Dobré je také zavírat dveře od jiných místností. Každý filtr čističky si poradí s něčím jiným, zjistíte zde.

5. Přístroj pravidelně udržujte

Ani sebelepší čistička vzduchu nebude fungovat, pokud bude mít zanesené filtry. Některé se dají mýt, jiné je nutné po opotřebení vyměnit. Zanáší se rovněž ventilátor, kde se často usazuje prach. Dbejte proto na to, aby samotný přístroj, který se vám stará o lepší vzduch, byl v naprosté čistotě. Jinak je jeho práce neefektivní.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Pisa není jen Šikmá věž. Se zázrakem se tu setkáte na každém kroku

Pisa není jen Šikmá věž. Se zázrakem se tu setkáte na...

Nejnovější trend: Senioři cestují čím dál častěji a...

Chcete se za sychravého počasí končícího léta pořádně...

Máte rádi televizní soutěže? Vydejte se po stopách té...

Skvělý tip na víkend: Nevšední zážitek na vás čeká ve...

Pár dobrých tipů, jak se vyhnout poplatkům za odbavená...

Zavřít reklamu