Hnojte za hubičku. Místo chemických přípravků využijte ingredience a zbytky, které máte doma

Tipy a inspirace 01. února 2019 | 14:03 — Marie Drahá
Aby se pokojovým rostlinkám dařilo a dělaly nám radost co možná nejdéle, potřebují občas pohnojit – a to i v zimním období. Chemických hnojiv je k dispozici celá řada. Rádi byste jim však dopřáli přírodní? Pak využijte zbytky, které by jinak skončily v koši nebo v bioodpadu.
Další 4 fotografie v galerii
Přírodní hnojivo vás nemusí vyjít zrovna na stovky korun / Depositphotos

Stejně jako naše tělo si žádá pravidelné dávky vitaminů a minerálů, neobejdou se bez něj ani rostlinky, které zdobí naše okna a další části interiéru. Každá květina vyžaduje individuální přístup, což je třeba respektovat. Kvůli vlastnímu zdraví i životnímu prostředí je však lepší starat se o ni ekologicky. Možná vás to překvapí, ale je to dokonce levnější.

Droždí

Jednou z nejoblíbenějších domácích surovin pro hnojení pokojových rostlin je klasické droždí, jehož kostka vyjde na pár korun. Když vám zbyde kousek při pečení, připravte si hnojicí směs: 10 g kvasnic smíchejte se lžící cukru, přidejte litr teplé vody a nechejte dvě hodinky odstát. Roztok smíchejte s vodou v poměru 1 : 5. Takto vyrobené domácí hnojivo dopřejte rostlinkám v zimě jednou za měsíc. Díky droždí porostou mnohem rychleji. Kvasnicemi se hnojí muškáty, ale také oblíbené orchideje.

Kávová sedlina

Výborným hnojivem je také kávová sedlina. Dodá výživu rostlinám v domě, ale i na záhonech. Krom toho dokáže odradit mravence, ale podle některých dokonce slimáky, kterých se většinou nezbavíte jinak než ručně. Lógr naopak mají rády žížaly, které půdu kypří a prospívají jí. Lépe jej rozptýlíte, pokud jej nejdřív necháte na novinách uschnout. Na parapetu prospěje nejen pažitce, která vám v zimě poroste do krásy. Kávovou sedlinu ocení také růže, muškáty, oleandry, hortenzie, rododendrony nebo azalky.

Sáčky od vylouhovaného čaje

Dusík, který pytlíky s čajem obsahují, prospěje znovu rostlinkám v květináčích i na záhonku. Buď můžete květenu vodou a vloženými pytlíky od čaje občas polít, nebo vyluhované sáčky přímo zahrabat do hlíny. Mohou tam zůstat maximálně týden. Oba způsoby nahradí kupovaná hnojiva i postřiky. Dodají půdě vlhkost a květinám potřebné živiny. K čemu dalšímu využijete sáčky od vylouhovaného čaje v domácnosti, zjistíte zde.

Banánové slupky

Jakmile sníte banán, slupku nevyhazujte. Naopak ji namočte do sklenice s vodou, nechte den až dva louhovat a roztok pak použijte jako zálivku pro pokojové rostliny. Dopřejete jim bohatou výživu. Banán totiž obsahuje fosfor, vápník a draslík, tedy látky, které podporují vitalitu rostlin a pomáhají zvyšovat jejich odolnost vůči škůdcům a chorobám. Nasekané banánové slupky se často používají i na zahrádce, kde se přímo zahrabávají do hlíny např. k rajčatům. Podobným způsobem se využívají také slupky z jablek.

Voda z brambor, rýže, čočky

Jako skvělé hnojivo fungují i výluhy z příloh, které vaříte k obědu. Bohužel nesmějí být solené. Jakmile vychladnou, můžete jimi zalít pokojové rostliny klidně jednou týdně. Vodu z převařených brambor uvítají africké fialky, které po ní bohatě kvetou. Azalkám nebo myrtě prospěje vývar z rýže a čočkovou vodu zase milují palmy, kterým se po ní krásně lesknou listy. Použít lze i vodu, v níž se vařila vejce.

Náš tip

S hnojením to přes zimu tolik nepřehánějte, platí, že méně znamená více. Rostliny, které mají nedostatek minerálů, sice strádají a tolik nerostou a nekvetou, květiny, jež mají naopak vitaminů přebytek, mohou zase zahnívat. A tušili jste, co pokojovkám rovněž neprospívá? Jablka nebo pomeranče položené v místnosti na míse. Urychlují totiž odkvétání.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Poblíž Abú Zabí byla objevena nejstarší perla na světě

Připálilo se vám na plotně mléko? Poradíme, jak se zbavit...

Je čas zasadit si vřes. Ozdobí parapety i skalku a vydrží...

Čas pouštění draků je tady! Máme návod na jejich výrobu

Zázračné kuličky: Odvlhčující sáčky mají v domácnosti...

Jak si poradit s přebytky jablek? Vymoštujte si elixír zdraví

Naučte se správně poskládat napínací prostěradlo,...

Zavřít reklamu