Nehoda na košili nebo ubrusu? Naučte se odstraňovat některé sveřepé skvrny

Tipy a inspirace 12. března 2019 | 18:00 — Anna Novotná
Potřísnili jste ubrus nebo své oblečení šťávou z červené řepy, kávou, vínem nebo voskem? Často tuto nehodu považujeme za nevratnou, ale nemusíte se bát, naučíme vás většinu katastrof zvládat.
Další 4 fotografie v galerii
I doma můžete odstranit různé skvrny / Shutterstock

Každý z nás si někdy rád vychutná dobrou kávu. Někdy ale stačí chvilka nepozornosti a na ubrusu nebo na vaší oblíbené košili se objeví skvrna od kávy. Jak ji dokonale vyprat?

Káva

Pokud máte možnost špinavou věc vložit ihned do vody, tak neváhejte. Nejlépe zabírá tekoucí studená voda. Studená voda je v tomto případě klíčová. Při odstraňování nečistot od kávy, krve, vajíček, čaje a dalších organických materiálů, by při použití teplé nebo horké vody došlo jen k jejich hlubšímu vpití do textilie a v budoucnu byste si s ní už příliš neporadili. Dejte také pozor, pokud prádlo po vyprání dáváte do sušičky, aby skvrna byla zcela odstraněná. Textilii chvilku jemně pod tekoucí vodou drhněte, ale dbejte na to, abyste ji neponičili.

Použít můžete také citronovou šťávu nebo vinný ocet. Citron má dezinfekční účinky a daří se mu i snadno odstraňovat skvrny. Ocet má dost podobné vlastnosti jako citron. Pokud se vám tedy nepodařilo skvrnu odstranit pod studenou vodou, pokapejte ji citronem nebo vinným octem a nechte alespoň 10 minut působit. Následně ji očistěte vlažnou vodou nebo hadříkem.

Pokud nemáte při ruce citron, použít můžete kuchyňskou sůl. Smíchejte si trošku kuchyňské soli s vodou a potřete skvrnu od kávy tímto roztokem. Nechte chvilku působit a poté propláchněte studenou vodou či vodou s pracím práškem.

Jedlá soda je také dobrým pomocníkem při odstraňování mnohých skvrn na textilu. Jedlou sodu smíchejte s vodou a vytvořte kašičku. Tu naneste na skvrnu a nechte působit klidně i několik hodin. Následně propláchněte pod studenou nebo vlažnou vodou.

Červená řepa

Červená řepa barví opravdu zdatně. Pokud to situace dovoluje, můžete se skvrny zbavit, dokud je čerstvá, jen za použití hodně teplé či přímo horké vody. Pokud skvrna zaschla, bude potřeba silnějšího kalibru. Velkým přeborníkem na čištění různých biologických skvrn je žlučové mýdlo. Součástí tohoto mýdla je pravá hovězí žluč. A ta, jak je známo, má schopnost rozpouštět mnoho biologických látek. Napomáhá tak lepšímu trávení, ale tato její vlastnost se dá využít i pro čištění skvrn od jídla. Červená řepa tak není zdaleka jedinou potravinou, na kterou žlučové mýdlo zabírá. Stejně dobře poslouží třeba na skvrny od vajec a mnohé jiné.

Postup práce se žlučovým mýdlem je jednoduchý. Skvrnu potřete mýdlem a houbičkou dodejte horkou vodu. Skvrna začne mizet. Jakmile je pryč, celý kus klasicky vyperte.

Na červenou řepu můžete vyzkoušet i saponát, ocet, prací prášek v koncentrované podobě a čpavek. Záleží na tom, co máte právě po ruce.

Červené víno

Na čerstvé skvrny se doporučuje nasypat sůl. Dává se i větší množství, aby do sebe nasála co nejvíc tekutiny. Nechte působit asi 15 minut a pak vyperte. Jestliže se předmět nedá vyprat – typicky se jedná o koberce – vyčistěte místo po odstranění soli ručně pomocí běžného čisticího přípravku.

Jinou možností je použití citronové šťávy. Tu nakapete na skvrnu a necháte působit. Potom opět vše vyperete nebo vyčistíte.

Horší situace nastává u zaschlých skvrn. Návštěva odejde a vy narazíte na zaschlou skvrnu od červeného vína na novém koberci třeba až druhý den. Pak můžete zkusit buď horké mléko nebo octový nálev. Na ten použijte asi dvě lžíce octa na tři litry vody. Nechte působit asi půl hodiny a pak klasicky vyčistěte.

Čokoláda

Na čokoládu můžete vyrukovat se žlučovým mýdlem podobně jako u řepy. Můžete uspět také s horkým mlékem jako v případě zaschlých skvrn od červeného vína. Někdy pomůže místo přetřít slanou vodou. Dobrým pomocníkem na čokoládu může být i přípravek na mytí nádobí, který dobře rozpouští různé biologické zbytky. Jestliže po skvrně zůstaly mapy, můžete vše nechat vybělit na sluníčku.

Vosk

Jestliže jste se pokapali voskem, bude následovat trochu složitější procedura, která má ale obvykle skvělé výsledky. Silnější vrstvu opatrně sloupněte tak, abyste nepoškodili látku. Vše podložte savým materiálem a savý materiál dejte i shora. Pak přitlačte na místo horkou žehličku a nechte vosk vsát do savého materiálu. Je důležité postupovat opatrně, snadno byste mohli vosk připálit. Zbylou barevnou skvrnu můžete klasicky přeprat.

Propisovací tužka

Někdy si myslíme, že skvrna od propisovačky vyčistit nejde. Opak je pravdou. Můžete na místo nastříkat lak na vlasy, nechat zaschnout a vše odstranit i s barvou z propisovačky mýdlovou vodou na hadříku. Opět se hodí využít žlučové mýdlo. Na obzvlášť odolné propisky se dá použít teplý líh. I ten ale může odbarvit celou látku. Zcela jistě ji odbarví různé odlakovače a jiná rozpouštědla. Všechny postupy počítají s přepráním. (Dále čtěte: Potřebujete uchovat potraviny déle čerstvé? Naučte se je správně balit).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Navštivte dokonalý svět uprostřed Atlantiku. Pro Evropana neskutečný zážitek

Navštivte dokonalý svět uprostřed Atlantiku. Pro Evropana...

Dovolená s nádechem nostalgie. Úchvatné pobřeží a...

Skvělý tip na aktivní dovolenou. Turistický ráj máme...

Skvělý tip na víkend s dětmi. Projděte se jedinečným...

Šilinkův důl nabízí nenáročnou ferratovou cestu pro...

Ideální místo pro milovníky rozhleden. Navštivte jedinečný...

Zavřít reklamu