Co všechno dokáže citron v domácnosti? Uplatnění najde kůra, šťáva i dužina

Tipy a inspirace 21. září 2017 | 14:32 — Anna Novotná
Málokterý plod má tak široké využití jako citron. Uplatnění najde kůra, šťáva i dužina. Můžeme jej tedy směle přejmenovat na neobyčejný. Ostatně, posuďte sami.
Další 1 fotografie v galerii
Obyčejný citron, neobyčejné účinky / Shutterstock

Díky vysokému obsahu kyselin působí stejně jako silné antibakteriální, deodorační, bělicí a dezinfekční prostředky. Ale dokáže i něco víc - domácnost totiž nezatíží dalšími chemikáliemi, což se o kupovaných prostředcích říci nedá. Takže vzhůru do práce.

Bělidlo na prádlo

Máte pocit, že vaše bílé ručníky a ubrusy už dávno ztratily svůj původní svěží vzhled? Pak do pračky přidejte s práškem ještě půl hrnku citronové šťávy nebo prádlo namočte do vlažné vody s jedním vymačkaným citronem. Získáte dokonalé bělidlo.

Rozpouští vodní kámen

I když citron důkladně vymačkáte, vždycky v něm ještě trocha šťávy zbude. Použijte ho na odstranění usazenin na vodovodních bateriích, umyvadle či ve vaně. Vodního kamene v rychlovarné konvici se zase zbavíte tak, že v ní povaříte tenké plátky citronové kůry. Vodu v konvici nechte zhruba hodinu odstát, pak ji vylejte a nechte projít varem už jen čistou vodu, aby zmizela i nakyslá pachuť.

Ke zbytku vymačkaného citronu přidejte sůl a máte přípravek, kterým dokonale vyčistíte hrníčky s nevzhlednými skvrnami po čaji nebo kávě. Stejnou kombinací navrátíte ztracený lesk měděným, chromovaným či nerezovým předmětům v domácnosti. Jednoduše je natřete kašičkou z citronové dužiny a soli, případně s práškem do pečiva. Po deseti minutách působení ji smyjte a věci vyleštěte.
Závěrečný tip si poznamenejte do diáře až na léto. Pokud často grilujete, budou se vám hodit na sluníčku vysušené zbytky citronu. Při zapalování je položte na grilovací uhlí a gril se příjemně provoní.

Vydezinfikuje mikrovlnou troubu

Ať už v mikrovlnce ohříváte, pečete nebo vaříte, všechny pachy se v ní mísí a zalézají kamsi do jejích útrob. Časem z ní ucítíte divný zatuchlý závan, a to je právě čas použít citronovou dezinfekci. Naplňte misku nebo hrnec, který běžně používáte do mikrovlnky, horkou vodou a vložte do něj na tenké plátky nakrájený citron. Zapněte troubu na nejvyšší výkon a po dobu jedné minuty vařte. Kyselina citronová zabije bakterie, zatímco teplo zafunguje jako zvlhčovač vzduchu, aby se uvolnily nechutné pachy a mastnoty z jídla. Poté troubu umyjte a vytřete dosucha.

Dodá lesk oknům i zrcadlům

Čistotou zářící okna jsou vizitkou všech dobrých hospodyněk. Pokud tedy chcete účinný přírodní čistič na okna, který samozřejmě stejně dobře funguje i na zrcadla, smíchejte čtyři polévkové lžíce citronové šťávy s půllitrem vody. Kyselina citronová skvěle rozpustí špínu i mastnotu a odstraní i zaschlé dešťové kapky. Vaše okna tak budou zase beze šmouh. Na případné doleštění vám pak stačí už jen novinový papír.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Jennifer Lopez v celé své kráse: V plavkách předvedla fantastikou postavičku!

Aby vám květiny dělaly radost i příští rok, je třeba...

Nevíte, jak skladovat ořechy? Zavařte je třeba v mikrovlnce

Nedaří se vašemu vánočnímu kaktusu? Možná děláte tuhle...

Milujete svítící dýně? Vyrobte si tuto dekoraci z balonku a...

Dáváte hřiby do mrazáku? Tak pozor na častou chybu, kterou...

Začíná období sázení vřesu. Pokud o něj budete správně...