Zbavte se usazené mastnoty na všech místech v kuchyni

Tipy a inspirace 17. dubna 2019 | 19:51 — Anna Novotná
Digestoř, spodní strana skříněk nebo prostory mezi nimi. Místa, která nečistíme tak často, ovšem tuky se na nich usazují velmi rády. Tím spíš, pokud občas zapomeneme při vaření zapnout odvětrávání. Usazené mastnoty se lze naštěstí zbavit i bez toho, aniž bychom museli nechat několik stovek v drogerii, a to hezky podomácku.
Další 2 fotografie v galerii
Zkuste ten nejlepší a nejlevnější úklid podle našich babiček / Shutterstock

Někdy si ani neuvědomujeme, kde všude se mastnota od vaření zachytí. Madla zásuvek jsou dalším vzorovým příkladem. Stačí, abychom zasmažovali cibulku a olej prská všude kolem. Lepivý povlak se pak odstraňuje docela těžko. Ale jde to i s využitím surovin, které máme ve spíži. Zkuste ten nejlepší a nejlevnější úklid podle babiček - soda, ocet sůl a voda. Na mastnostu pomáhá také olej!

Zatočte s mastnotou pomocí oleje

Jestli se chcete vyhnout klasickým saponátům, nebo je zrovna nemáte po ruce, použijte obyčejný kuchyňský olej. Je přitom jedno, jestli máte doma řepkový, slunečnicový nebo olivový. Naneste jej na čistý suchý hadřík a můžete čistit. Nový olej jednoduše rozpustí starý olejový film a kuchyň se bude jenom lesknout. Čerstvý olej lze použít na kompletní vyčištění skříněk. Dokáže si totiž poradit i se zaschlou olejovou skvrnou na nábytku.  

Zázračná soda

Další možností je pak rozmíchat v šálku teplé vody tři lžíce sody, rozprašovačem nastříkat na mastná místa a nechat deset minut působit. Pak lze už jenom setřít. Namočenou houbičku nedoporučujeme, starý olej se stane ještě lepivějším.

Oblíbený ocet

Chromové doplňky prokouknou, když na ně použijete několik kapek octa smíchaných s vodou a lžičkou soli. Tento odmašťovač se postará o to, aby pustil prach i mastnota.

Digestoři prospějete tím, že u ní budete pravidelně měnit filtr. Kovové filtry u modernějších digestoří je možné prát v myčce, jiné je však většinou potřeba vyměnit za nové. A nezapomínejte ani na mřížku. Na její vyčištění lze použít teplou vodu s jarem a octem. Některé hospodyňky doporučují i pastu z jedlé sody a vody. Tou stačí přetřít mastná místa a vyčistit. Chcete doma mýt nádobí bez zbytečné chemie? Jar bez chemie si můžete vyrobit doma.

Pozor, mastnota ulpívá také na garnýžích, dveřích nebo vypínačích. Vyzkoušejte jeden z našich tipů a brzy budou opět zářit čistotou.

Témata: mastnota, kuchyně, tipy, triky
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nahlédněte do tajemného podzemního města. Nacisté zde měli velké plány

Nahlédněte do tajemného podzemního města. Nacisté zde měli...

Nejkrásnější místa Černé Hory, kde zažijte fascinující...

Ráj pro cyklisty i milovníky vodních sportů. Pobřeží...

Skiareál Špindlerův Mlýn nabízí po celé léto jízdu...

Objevte nejkrásnější pláže Istrie. Dokonalé ráje ukryté...

Poznejte nejcennější území Krušných hor

Zavřít reklamu