Štěnice žijí i tam, kde se pravidelně uklízí. Jak zjistit, jestli je nemáte v bytě?

Tipy a inspirace 30. dubna 2019 | 13:57 — Marie Drahá
Snadno si je spletete s komárem. Drobné svědivé štípance na kůži, které objevíte po ránu v posteli, však mohou mít na svědomí štěnice. Žijí na ubytovnách pro bezdomovce, ale i v luxusních hotelích. A výjimkou nemusí být ani vaše domácnost.
Další 3 fotografie v galerii
Obávaný škůdce se často vyskytuje poblíž lůžkovin / Pinterest

Zdaleka totiž neplatí, že štěnice jsou výsadou „nečistých“ prostor. Můžete smýčit byt dvakrát denně, přesto si můžete tyto nežádoucí parazity přivést domů z výletu, případně vám je může domů zavléct návštěva. Jelikož nijak nesouvisí s čistotou, prevence proti nim prakticky neexistuje. Přesto je dobré rozpoznat výskyt štěnic v domácnosti zavčasu a okamžitě začít jednat.

Teplejší prostředí jim doslova vyhovuje

Dokud nejsou štěnice přemnožené, žijí v úkrytech. Jediným poznávacím znamením jsou tak bodavé kousance, které objevíte po ránu na těch částech těla, které vykukují zpod peřiny. Zákeřný parazit, který s vámi žije v domácnosti, vás přitom nemusí kousat denně, ale tím častěji, čím tepleji doma máte. V ložnici, kde mívá řada z nás 18 až 20 °C, to může být jednou za týden i za deset dní. Při teplotě kolem 25 °C naopak klidně co tři dny.

Výkalů si všimnete, až je byt zamořený

Pokud nezasáhnete okamžitě, začnou se štěnice velice rychle množit a zakládat kolonie. Ty jsou pak viditelné i na stěnách, na nábytku, rámech oken a dalších místech. Prozradí je tmavé výkaly a bílá vajíčka, která se hromadí kolem.

Zbavit se jich svépomoci je nemožné

Jakýkoliv sprej, který používáte na mravence, mouchy a další hmyz, je bohužel na štěnice krátký. Na rozdíl od ostatních parazitů vás zbaví štěnic v domácnosti pouze specializovaná deratizační firma. V závislosti na tom, jak moc zamořený byt máte, se může likvidace vyšplhat na několik tisíc korun.

Domácnost si můžete nechat prověřit

Máte obavy, že s vámi žijí štěnice v jednom bytě, případně jste koupili starší byt i s vybavením a tušíte, že by v něm mohly štěnice přežívat? Nechte si do něj naklást nástrahové staničky, které případné parazity včas odhalí. Jak šetrně vyhnat z domu sršně, který patří mezi nejobávanějšíí hmyz, si přečtěte zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Ruské raketové motory patří mezi světovou špičku. Pohání i americké rakety

Zaštipujete na jaře jehličnany? Vyrobte si z výhonků...

Renovace nábytku s využitím látek je elegantní a nadčasová

Potřebujete i na jaře přitopit? Ekologické infrapanely...

Jak správně psům a kočkám vytáhnout klíště? Hlavně...

Využijte doma parádního domácího pomocníka. Pomůže vám s...

Stačí pár cihel nebo tvárnic a máte skvělou policovou...

Zavřít reklamu