Jak věšet trička nebo kalhoty? Pár dobrých rad, jak uchovat oblečení původní tvar a ušetřit čas za žehlení

Tipy a inspirace 17. června 2019 | 18:59 — Marie Drahá
Teplé letní dny přejí sušení prádla na čerstvém vzduchu. Mohlo by se zdát, že pověsit pár triček a kalhot není žádná věda. Není, pokud je vám jedno, jak dlouho oblečení vydrží a kolik času strávíte u žehlícího prkna. V opačném případě je lepší držet se následujících rad.
Dalších 6 fotografií v galerii
Pokud se naučíte věšet prádlo správně, ušetříte si čas i peníze / Internet

I ten, kdo má doma sušičku, rád využije slunečného počasí k tomu, aby si nechal prodýchat oprané prádlo na zahradě. První podmínkou pro správné pověšení jsou ovšem dobře napnuté šňůry. Jinak může začít prádlo sjíždět a vyvěsí se do tvaru, který už nebude mít s tím původním pranic společného.

I výběr kolíčků je důležitý

Před věšením je také dobré přetřít šňůry mokrým hadrem, aby nezanechaly na čistém oblečení nečistoty. To samé platí o kolíčcích. Můžete si navíc pořídit takové, které neudělají na prádle moc velké otlaky, ale přesto jej udrží. Šetřit s kolíčky se totiž nevyplatí. Pokud jich použijete málo, může se oblečení zbytečně vytahovat. Lepší je tedy používat více kolíčků.

Oblečení musí být protřepané

Šnůry není vhodné prádlem přeplňovat, ale věšet rovnoměrně. Oblečení by totiž mělo viset napnuté. Před pověšením jej také vždy důkladně protřepejte, aby se vyrovnalo. Nezapomínejte ani na švy a rukávy. Tím si značně ušetříte následné žehlení. A samozřejmě jej pořádně vyždímejte, aby z něj nekapala voda.

Naučte se věšet oblečení podle typu a materiálu. Například prádlo z jemných tkanin upravte nejdříve do požadovaného tvaru a použijte pro jeho uchycení více kolíčků. Ideální je ovšem naučit se jej věšet na ramínka. Mají totiž tu výhodu, že nezanechávají žádné otisky od kolíčků a citlivé materiály nevytahají. Oblečení naopak krásně vypnou a zabrání tvoření bouli na ramenou. Ramínka by měla být dost pevná, aby nezlomila šev na rameni a zachovala oblečení původní tvar.

Kalhoty za pas, trika na ramínko

Jak věšet jednotlivé typy oblečení? Kalhoty se naučte věšet výhradně za pas nebo na ramínko podobně jako do skříně. Když je připnete za konce nohavic, zůstanou na nich otlaky od kolíčků. Pro trička a košile jsou rovněž ideální ramínka. Při věšení za spodní lem se vytahají, otočené naopak mohou vytlačit na rukávu hrb.

Pozor na to, ať prádlo neprověsíte

Zejména při věšení ručníků nebo povlečení je dobré použít více kolíčků, jinak se okamžitě prověsí a ztratí původní tvar. Lepší je sušit rubovou stranu, aby na sluníčku nevybledly vzory ani barvy. Pozor si dávejte také na všechno černé, které paprsky obzvlášť přitahuje. Svetry je ideální sušit rozložené na ručníku, aby se vytahovaly co nejméně, a postupně je obracet.

Skládáním ušetříte čas za žehlení

Poslední dobrou radou je naučit se po proschnutí prádlo skládat. Naházet jej do koše je možná jednodušší, ale zbytečně si tím přidáte práci. Pokud jej hned při sundávání poskládáte a pečlivě uhladíte, vlastní vahou se vyžehlí samo. Chcete mít krásně čisté a voňavé prádlo? Nezapomínejte na údržbu pračky.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nejnovější trend: Senioři cestují čím dál častěji a cestovky se musí přizpůsobovat

Nejnovější trend: Senioři cestují čím dál častěji a...

Chcete se za sychravého počasí končícího léta pořádně...

Máte rádi televizní soutěže? Vydejte se po stopách té...

Skvělý tip na víkend: Nevšední zážitek na vás čeká ve...

Pár dobrých tipů, jak se vyhnout poplatkům za odbavená...

Destinace, kterou si Češi zamilovali a na podzim ji berou...

Zavřít reklamu