Jak doma přežít horké dny? Základem je správné větrání a zastínění

Tipy a inspirace 30. června 2019 | 18:51 — Anna Novotná
Teploty se už pohybují kolem třiceti stupňů Celsia a nejen mnozí majitelé podkrovních či panelových bytů přestávají klidně spát. V ložnici totiž mají horko, v němž se jen těžko usíná. Co dělat, aby klima v bytě bylo příjemnější?
Další 4 fotografie v galerii
Většina domácností se v těchto dnech potýká s nesnesitelnými vedry / Shutterstock

Správné větrání je základ

Největší chybou je nechat pootevřené okno po celý den s tím, že odpoledne přece bude na východě či severu chládek, a tak se byt ochladí. Teploty uváděné v předpovědích počasí, tedy i tropické třicítky, se totiž měří ve stínu. Studený vzduch tedy nebude proudit do místností ani skrz okna orientovaná na tyto strany. Zavřete je.

Nezapomínejte také, že se liší i způsob větrání v zimě a v létě. Zatímco v zimě se doporučuje otevřít okno několikrát za den na zhruba pět minut, v létě je pravidlo jiné. Okno otevírejte nejlépe před východem nebo po západu slunce, a to na 25 až 30 minut.

Dobré je vždy otevřít všechna okna. Přinese to dokonalou a také rychlou výměnu vzduchu. Máte-li střešní okna, otevřete i ta. Po uplynutí doporučené doby je zavřete, a nejlépe ještě chraňte zvenku, aby se sluneční paprsky vůbec nedostaly ke sklu.

Vytvořte si v bytě stín

Vytvořte si přes léto umělý stín, například pomocí slunolamů, pergol či markýz. Slunolamy jsou pevné konstrukce skládající se ze svislých či vodorovných lamel, které chrání stavbu před slunečními paprsky. Kromě toho jsou i výrazným prvkem na fasádě.

Pergoly chrání před sluncem nejen dům, ale i vás, když pod nimi sedíte. Ale pozor, při špatném navržení mohou stínit pořád, a zbytečně se ošidíte o jarní a podzimní slunce a jeho teplo. Nechte proto na odborníkovi, aby vypočítal jejich správné umístění. Výška a instalace pak budou takové, aby chránily jen před vysokým letním sluncem.

Nejlevněji vás pak přijdou látkové markýzy, které dokážou snížit množství slunečních paprsků až o devadesát procent, a to jak u rodinných domů, tak třeba na lodžiích a balkonech bytů. K domům a bytům se hodí výsuvné, kdy se látka natáčí na konzoli.

Jak zastínit byt v panelovém domě?

Způsobů předokenního zastínění je hned několik. Účinné proti přehřívání bytu jsou předokenní rolety, které dokážou zachytit až 95 procent tepla ze slunečních paprsků ještě před dopadem na sklo.

Předokenní roleta navíc chrání okno před poškozením i před nechtěnými pohledy zvenčí a dokáže i snížit hluk o tři decibely. Další variantou je venkovní roleta, která nebrání výhledu z okna ven a zachytí až 90 procent slunečního tepla. To platí pro klasická okna i pro ta podkrovní, která přehříváním trpí nejvíce.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nejnovější trend: Senioři cestují čím dál častěji a cestovky se musí přizpůsobovat

Nejnovější trend: Senioři cestují čím dál častěji a...

Chcete se za sychravého počasí končícího léta pořádně...

Máte rádi televizní soutěže? Vydejte se po stopách té...

Skvělý tip na víkend: Nevšední zážitek na vás čeká ve...

Pár dobrých tipů, jak se vyhnout poplatkům za odbavená...

Destinace, kterou si Češi zamilovali a na podzim ji berou...

Zavřít reklamu