Jak pečovat o dřevěný nábytek, aby vydržel dlouho krásný

Tipy a inspirace 18. července 2019 | 17:12 — Marie Drahá
Hodí se do každého interiéru, je nadčasový a vydrží celá léta. Dřevěný nábytek má doma snad každý – ať už v podobě stolu, postele nebo skříní z masivu. Prach, vlhkost i výpary z vaření na něm však zanechají stopy. Víte, jak se o dřevo správně starat?
Dalších 5 fotografií v galerii
Dřevo je krásné v jakémkoliv interiéru, ale žádá si péči / Internet

Začněme nejdřív tím, čeho se v případě dřevěného nábytku doma vyvarovat. Nábytek ze dřeva by neměl být vystaven přímému slunci ani teplu – tedy stát v blízkosti krbů, kamen či radiátorů. Doporučený odstup je alespoň půl metru, jinak může začít praskat. Stejně tak mu škodí klimatizace nebo výskyt vodních par. I jejich důsledkem totiž nábytek bledne a ztrácí lesk.

Ani nikotin dřevu nesvědčí

Na dřevěný nábytek rovněž nepatří nic teplého ani mokrého. Zejména na vodu je hodně háklivý. Zbytečně na něj proto neodkládejte hrnek s kávou, a už vůbec ne mokré nádobí. Dávejte také pozor na to, abyste na něj zbytečně nevylili minerálku nebo čaj. Dobře si promyslete rovněž umístění pokojových květin. A věděli jste, že dřevu nedělá dobře ani nikotin?

V krajním případě navlhčený hadřík

Pokud se vám přesto stane, že nábytek přijde do styku s vodou, ihned povrch setřete suchým hadříkem. Vyvarujte se čištění dřeva příliš mokrou hadrou! Na dřevo používejte výhradně měkký hadřík nebo speciální houbičku. V krajním případě může být lehce navlhčená vodou, ale po čištění je nutné nábytek vysušit. Netřeba snad připomínat, že nábytek ze dřeva nesnese žádná rozpouštědla a agresivní chemikálie, stejně tak abrazivní čisticí prostředky. Nejvhodnější jsou přípravky speciálně určené na dřevo.

Zkuste zázrak jménem jablečný ocet

Usazování špíny zabráníte jedině častějším stíráním prachu. Pokud preferujete domácí čistidla, vyzkoušejte jablečný ocet. Zabrání tomu, aby se na nábytku prach znovu rychle usazoval. Do litrové nádobky s vodou stačí přidat dvě lžičky octa a lžičku glycerinu, nakapat na hadřík a připraveným roztokem dřevo otřít.

Na skvrny zafunguje také zubní pasta

Častým nešvarem na dřevěném nábytku bývají kulaté obrysy od skleniček. I v tomto případě může pomoci babská rada: smíchat lžičku másla, majonézy a špetku popela z cigarety. Zafunguje ale také zubní pasta, případně smíchaná s troškou jedlé sody. Mahagon lze dokonce čistit také alkoholem.

Lněný olej dřevo zpevní, ale i zabarví

Veškeré nedokonalosti nebo rýhy nepůjdou na nábytku tolik vidět, pokud mu budete věnovat pravidelnou péči. Levnější variantou k jeho ošetření je lněný olej. Zvýrazňuje kresbu dřeva, chrání povrch před vlhkostí i špínou a zpevňuje povrch. Velmi dobře se nanáší i udržuje. Ale pozor: může změnit barvu dřeva, po čase mu dodá až jantarovou barvu. (Dále čtěte: Jak udržet nábytek s vysokým leskem beze šmouh a otisků).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Pisa není jen Šikmá věž. Se zázrakem se tu setkáte na každém kroku

Pisa není jen Šikmá věž. Se zázrakem se tu setkáte na...

Nejnovější trend: Senioři cestují čím dál častěji a...

Chcete se za sychravého počasí končícího léta pořádně...

Máte rádi televizní soutěže? Vydejte se po stopách té...

Skvělý tip na víkend: Nevšední zážitek na vás čeká ve...

Pár dobrých tipů, jak se vyhnout poplatkům za odbavená...

Zavřít reklamu