Tipy, jak snadno rozdělat v kamnech oheň. Znáte třeba trik s ibalginem?

Tipy a inspirace 06. prosince 2019 | 13:43 — Anna Novotná
Mrazivé počasí doslova vyzývá k zatopení v kamnech. Někdy ale není po ruce podpalovač, takže můžeme mít problém oheň rozdělat. Přinášíme některé rady, jak postupovat.
Další 4 fotografie v galerii
Plápolající oheň se někdy nedaří rozdělat / Depositphotos

Je jasné, že pokud máte dobře proschlé třísky, stačí vlastně jen škrtnout sirkou a podaří se rozdělat oheň vždy. Někdy ale takto připraveni nejsme. Také se může stát, že si pronajmeme chatu v domnění, že je vše k dispozici, a po příjezdu musíme improvizovat. Vyneseme popel, vyčistíme sklo, ale jak na zapalování?

Výroba třísek a materiál na podpal

I když není k dispozici sekera, můžeme vyrobit třísky pomocí pevného kuchyňského nože. Polínko z měkčího dřeva si dáme na kuchyňské prkénko a nůž použijeme k oddělení jednotlivých třísek. Kromě tohoto je dobré si sehnat materiál, který dobře a delší dobu hoří. Výhodné jsou třeba obaly od vajíček či karton z některých krabic. Do topeniště dáme obaly či karton, navrch dáme třísky a jemnější dřevo. Zapálíme a při troše štěstí se oheň rozhoří.

Využití svíčky

Někdy se dřevu příliš nechce hořet. Zvlášť tehdy, když nemáme k dispozici materiál na podpal a dřevo je vlhčí. V tom případě, máme-li k dispozici svíčku, máme vyhráno. Vložíme ji do kamen a vytvoří nám trvalý základ, od kterého se rozhoří i navlhlé třísky, neboť plamen svíčky je vysuší. Jestliže máte vosku více, můžete ho nechat roztéct a polít jím třísky. Stanou se výrazně hořlavé a oheň se rychle rozhoří.

Využití hořlaviny

Tento způsob patří mezi méně bezpečné. Budete-li ale postupovat opatrně, nemůže se nic špatného stát, ale bude to na vaši odpovědnost. Jde vlastně o to, že buď namočíte kousky dřeva například do benzinu do sekačky, nebo lépe do petroleje, a následně zapálíte, nebo vložíte do kamen kousek vaty napuštěný hořlavinou či hadřík, který bude touto vysoce hořlavou kapalinou nasátý. Benzinu stačí malé množství. Zápalné jádro obložíme dřevem a vhodíme sirku. Nebezpečí hrozí tehdy, pokud byste dali benzinu příliš mnoho. Proto se snažte tomuto extrému vyhnout.

Použijte Ibalgin

Zajímavou náhražkou, a v porovnání s benzinem zcela bezpečnou, je využití tabletky Ibalginu, kterou zbavíte vrchní barevné vrstvy. Zbytek je hořlavý a dá se použít jako malý podpalovač. Sice nevydrží hořet tak dlouho jako svíčka a nemá takovou razanci jako benzin, ale jde o zajímavou alternativu pro ty, kdo nemají nic jiného po ruce.

Vypravte se na chvojí

Vypravit se na chvojí je dobrá rada v létě, kdy je venku plno suchého dřeva. V zimě bývá situace složitější. Někdy ale seženete i v zimních měsících pěkně proschlé chvojí, jehož jehličí rychle a výrazně hoří. Pokud chvojí budete mít dostatek, přinutíte hořet i mokřejší dřevo. Dále čtete: Jak vyčistit mastné obklady a spáry v kuchyni? Připravte si skvělou domácí pastu.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vědci objevili na Kokosových ostrovech statisíce mrtvých krabů. Znají i příčinu jejich záhadné smrti

Vybíráte vánoční strom? Víme, jak se při jeho koupi...

Zázvor poslouží jako úžasná přírodní medicína, jeho...

Nadměrná plynatost trápí mnoho psů. Co pomůže?

Kyselina citronová je malý zázrak, který účinně vyčistí...

Je vaše prádlo zašedlé? Zapomeňte na chemická bělidla a...

Hledáte rychlé a levné řešení, jak oplotit vaši zahradu?...

Zavřít reklamu