Úklid domácnosti: Skvělé vychytávky, které fungují a navíc šetří vaši peněženku

Tipy a inspirace 07. listopadu 2017 | 08:57 — Anna Novotná
Je až k nevíře, jaké všemožné vychytávky mohou v každé domácnosti usnadnit práci s úklidem! Věděli jste, že třeba k úklidu můžete použít obyčejnou bramboru nebo vymetené saze z komína?
Dalších 7 fotografií v galerii
Odložte klasické chemické přípravky a vyzkoušejte triky našich předků / Shutterstock

Dobré rady nám tu zanechali naši předkové, mnohé ale pocházejí i z moderní doby. Možná, že se vám bude některý z těchto fíglů líbit!

Brambory

Rozkrojenou syrovou bramborou nejlépe očistíte pozlacené rámy obrazů. Nikdy na ně nepoužívejte vodu!

Citron

Rozpouští vodní kámen - I když citron důkladně vymačkáte, vždycky v něm ještě trocha šťávy zbude. Použijte ho na odstranění usazenin na vodovodních bateriích, umyvadle či ve vaně. Vodního kamene v rychlovarné konvici se zase zbavíte tak, že v ní povaříte tenké plátky citronové kůry. Vodu v konvici nechte zhruba hodinu odstát, pak ji vylejte a nechte projít varem už jen čistou vodu, aby zmizela i nakyslá pachuť.

Zbaví vás skvrn - Ke zbytku vymačkaného citronu přidejte sůl a máte přípravek, kterým dokonale vyčistíte hrníčky s nevzhlednými skvrnami po čaji nebo kávě. Stejnou kombinací navrátíte ztracený lesk měděným, chromovaným či nerezovým předmětům v domácnosti. Spolehlivě také odstraní skvrny z mramoru. Jednoduše je natřete kašičkou z citronové dužiny a soli, případně s práškem do pečiva. Po deseti minutách působení ji smyjte a věci vyleštěte.

Vydezinfikuje mikrovlnou troubu - Ať už v mikrovlnce ohříváte, pečete nebo vaříte, všechny pachy se v ní mísí a zalézají kamsi do jejích útrob. Časem z ní ucítíte divný zatuchlý závan, a to je právě čas použít citronovou dezinfekci. Naplňte misku nebo hrnec, který běžně používáte do mikrovlnky, horkou vodou a vložte do něj na tenké plátky nakrájený citron. Zapněte troubu na nejvyšší výkon a po dobu jedné minuty vařte. Kyselina citronová zabije bakterie, zatímco teplo zafunguje jako zvlhčovač vzduchu, aby se uvolnily nechutné pachy a mastnoty z jídla. Poté troubu umyjte a vytřete dosucha.

Dodá lesk oknům i zrcadlům - Čistotou zářící okna jsou vizitkou všech dobrých hospodyněk. Pokud tedy chcete účinný přírodní čistič na okna, který samozřejmě stejně dobře funguje i na zrcadla, smíchejte čtyři polévkové lžíce citronové šťávy s půllitrem vody. Kyselina citronová skvěle rozpustí špínu i mastnotu a odstraní i zaschlé dešťové kapky. Vaše okna tak budou zase beze šmouh. Na případné doleštění vám pak stačí už jen novinový papír.

Citron je velmi důležitým pomocníkem v domácnosti. Pokud se chcete zbavit zbytečných chemikálií, které nás denně obklopují a naučit se byt uklidit a vydezinfikovat stejně kvalitně, ale pomocí přírodních prostředků, seznamte se s havními pomocníky pro váš domov v našem článku zde.

Saze z komína

Chcete-li starému dřevěnému nábytku vrátit jeho ebenovou barvu, uschovejte si saze z vymetání komína. Když je přimícháte do lepidla z arabské umy, vytvoříte krásný, téměř černý lak, kterým můžete natřít nábytek a vrátit mu tak původní krásu.

Mouka

Mouka pomůže vrátit původní lesk měděným předmětům. Do větší hromádky mouky udělejte důlek a přidejte jeden bílek, trochu octa, citronovou šťávu a sůl, vše důkladně prohněťte, aby vzniklo hladké těsto. Tím pak obalte měděný předmět a nechte půl hodiny působit. Pak těsto odstraňte a měď opláchněte. Výsledek vás ohromí!

Mléko

Pomocí mléka můžete perfektně vyčistit slaměné rohožky, které se jinak docela obtížně čistí. Rohožku nejprve důkladně vykartáčujte a vydrhněte ji hadříkem namočeným v mléce. Mléko má dvě výhody - dodá slámě lesk a zvláční ji, takže se pak stébla méně drolí. Nakonec rohožku přetřete hadrem a vysajte, abyste odstranili zbytky po kartáčování.

Zubní pasta

Trápí vás zažloutlé klávesy u klavíru nebo piana? Omyjte je zředěným lihem nebo pastou na zuby. Pokud je budete omývat vodou, časem zežloutnou. Zubní pastou můžete také vyčistit levnou bižuterii z méně kvalitních slitin, která je náchylná ke zčernání.

Alobal

Alobal najde ve vaší domácnosti spoustu uplatnění. Stříháním alobalu například nabrousíte nůžky. Když do alobalu zabalíte zápalky, nezvlhnou. Proužky alobalu v zemi odpudí hlemýždě a slimáky. Zmačkaným alobalem pak spolehlivě vyčistíte zašlé hrnce nebo znečištěný gril, železné plotýnky a podobně.

Specifické je vlhké prostředí koupelny, které vyžaduje denní čistění téměř každé její skulinky. Jak si ulehčit práci při úklidu koupelny a navíc se vyhnout i chemickým přípravkům, se dočtete v našem článku zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Podzimní Bruggy: Město vodních kanálů láká návštěvníky nejen na krásné památky

Podzimní Bruggy: Město vodních kanálů láká návštěvníky...

Orientální pohádku, luxus a příjemné teploty. To všechno...

Skvělý tip na podvečerní výlet: Vypravte se do sovího ráje...

Blíží se sezóna karnevalů. Ten nejbláznivější vypukne...

Malebné Saint Tropez: Vydejte se do domova filmových četníků

Hledáte ideální místo, kde se na podzim ohřát? Zkuste...

Zavřít reklamu