Úklid domácnosti: Skvělé vychytávky, které fungují a navíc šetří vaši peněženku

Tipy a inspirace 07. listopadu 2017 | 08:57 — Anna Novotná
Je až k nevíře, jaké všemožné vychytávky mohou v každé domácnosti usnadnit práci s úklidem! Věděli jste, že třeba k úklidu můžete použít obyčejnou bramboru nebo vymetené saze z komína?
Dalších 7 fotografií v galerii
Odložte klasické chemické přípravky a vyzkoušejte triky našich předků / Shutterstock

Dobré rady nám tu zanechali naši předkové, mnohé ale pocházejí i z moderní doby. Možná, že se vám bude některý z těchto fíglů líbit!

Brambory

Rozkrojenou syrovou bramborou nejlépe očistíte pozlacené rámy obrazů. Nikdy na ně nepoužívejte vodu!

Citron

Rozpouští vodní kámen - I když citron důkladně vymačkáte, vždycky v něm ještě trocha šťávy zbude. Použijte ho na odstranění usazenin na vodovodních bateriích, umyvadle či ve vaně. Vodního kamene v rychlovarné konvici se zase zbavíte tak, že v ní povaříte tenké plátky citronové kůry. Vodu v konvici nechte zhruba hodinu odstát, pak ji vylejte a nechte projít varem už jen čistou vodu, aby zmizela i nakyslá pachuť.

Zbaví vás skvrn - Ke zbytku vymačkaného citronu přidejte sůl a máte přípravek, kterým dokonale vyčistíte hrníčky s nevzhlednými skvrnami po čaji nebo kávě. Stejnou kombinací navrátíte ztracený lesk měděným, chromovaným či nerezovým předmětům v domácnosti. Spolehlivě také odstraní skvrny z mramoru. Jednoduše je natřete kašičkou z citronové dužiny a soli, případně s práškem do pečiva. Po deseti minutách působení ji smyjte a věci vyleštěte.

Vydezinfikuje mikrovlnou troubu - Ať už v mikrovlnce ohříváte, pečete nebo vaříte, všechny pachy se v ní mísí a zalézají kamsi do jejích útrob. Časem z ní ucítíte divný zatuchlý závan, a to je právě čas použít citronovou dezinfekci. Naplňte misku nebo hrnec, který běžně používáte do mikrovlnky, horkou vodou a vložte do něj na tenké plátky nakrájený citron. Zapněte troubu na nejvyšší výkon a po dobu jedné minuty vařte. Kyselina citronová zabije bakterie, zatímco teplo zafunguje jako zvlhčovač vzduchu, aby se uvolnily nechutné pachy a mastnoty z jídla. Poté troubu umyjte a vytřete dosucha.

Dodá lesk oknům i zrcadlům - Čistotou zářící okna jsou vizitkou všech dobrých hospodyněk. Pokud tedy chcete účinný přírodní čistič na okna, který samozřejmě stejně dobře funguje i na zrcadla, smíchejte čtyři polévkové lžíce citronové šťávy s půllitrem vody. Kyselina citronová skvěle rozpustí špínu i mastnotu a odstraní i zaschlé dešťové kapky. Vaše okna tak budou zase beze šmouh. Na případné doleštění vám pak stačí už jen novinový papír.

Citron je velmi důležitým pomocníkem v domácnosti. Pokud se chcete zbavit zbytečných chemikálií, které nás denně obklopují a naučit se byt uklidit a vydezinfikovat stejně kvalitně, ale pomocí přírodních prostředků, seznamte se s havními pomocníky pro váš domov v našem článku zde.

Saze z komína

Chcete-li starému dřevěnému nábytku vrátit jeho ebenovou barvu, uschovejte si saze z vymetání komína. Když je přimícháte do lepidla z arabské umy, vytvoříte krásný, téměř černý lak, kterým můžete natřít nábytek a vrátit mu tak původní krásu.

Mouka

Mouka pomůže vrátit původní lesk měděným předmětům. Do větší hromádky mouky udělejte důlek a přidejte jeden bílek, trochu octa, citronovou šťávu a sůl, vše důkladně prohněťte, aby vzniklo hladké těsto. Tím pak obalte měděný předmět a nechte půl hodiny působit. Pak těsto odstraňte a měď opláchněte. Výsledek vás ohromí!

Mléko

Pomocí mléka můžete perfektně vyčistit slaměné rohožky, které se jinak docela obtížně čistí. Rohožku nejprve důkladně vykartáčujte a vydrhněte ji hadříkem namočeným v mléce. Mléko má dvě výhody - dodá slámě lesk a zvláční ji, takže se pak stébla méně drolí. Nakonec rohožku přetřete hadrem a vysajte, abyste odstranili zbytky po kartáčování.

Zubní pasta

Trápí vás zažloutlé klávesy u klavíru nebo piana? Omyjte je zředěným lihem nebo pastou na zuby. Pokud je budete omývat vodou, časem zežloutnou. Zubní pastou můžete také vyčistit levnou bižuterii z méně kvalitních slitin, která je náchylná ke zčernání.

Alobal

Alobal najde ve vaší domácnosti spoustu uplatnění. Stříháním alobalu například nabrousíte nůžky. Když do alobalu zabalíte zápalky, nezvlhnou. Proužky alobalu v zemi odpudí hlemýždě a slimáky. Zmačkaným alobalem pak spolehlivě vyčistíte zašlé hrnce nebo znečištěný gril, železné plotýnky a podobně.

Specifické je vlhké prostředí koupelny, které vyžaduje denní čistění téměř každé její skulinky. Jak si ulehčit práci při úklidu koupelny a navíc se vyhnout i chemickým přípravkům, se dočtete v našem článku zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Utajené krásy za velkou louží. Co byste ve Spojených státech nečekali

Utajené krásy za velkou louží. Co byste ve Spojených...

Borneo, to je okouzlující příroda a poslední rezervace...

Úžasná a bezpečná, tak trochu německá oáza uprostřed...

Conwy, to je pravý velšský venkov s bohatstvím památek,...

Starobylý Mostar je i dnes tavicím kotlem dvou odlišných...

Resort Horal ve Špindlu oblékl nový, luxusnější kabát....

Zavřít reklamu