Máte předsíň či jiný pokoj bez oken? Vneste denní světlo tam, kde vám chybí

Interier 06. srpna 2017 | 11:15 — Anna Novotná
Mnoho předsíní je bez oken a tedy bez denního světla. Musíme zde tedy rozsvítit nejen při příchodu a odchodu, ale i při přecházení přes předsíň z místnosti do místnosti. Přitom mnohem příjemnější je rozptýlené denní světlo.
Další 2 fotografie v galerii
Designový světlovod s kapkou roztypující denní světlo je mimo jiné i krásným doplňkem zařízení místnosti. / Internet

V mnoha domácnostech bohužel v předsíni zůstává rozsvíceno více méně trvale, tedy pokud jste doma. Výborné řešení, které zajistí rozptýlené denní světlo, je světlovod – trubice se systémem vnitřních zrcadel, které odrazem dovedou světlo ze střechy nebo od kolmé dobře osluněné zdi domu až do tmavé předsíně.

Světlovody se ovšem využívají hlavně v rodinných domcích, jejich instalace v několikapodlažním bytovém domě je příliš složitá a nákladná. Přesto je zejména ve vyšších patrech možno toto řešení hledat vedením světlovodné trubice například světlíkem.

V rodinných domech se toto osvětlení hodí rozvést hlavně do haly, která na rozdíl od zádveří okno nemívá. Přes den pak nemusíte svítit a úspora energie poměrně brzy vyrovná náklady spojené s instalací světlovodu.

Při stavbě rodinného domku nebo při rozsáhlejší rekonstrukci rozhodně nezapomínejte na to, aby co nejvíce místností mělo když už ne přímé, tak alespoň pomocí světlovodů odražené denní světlo. Instalovat světlovody dodatečně je složité, mnohdy nemožné. Při odkrytých prostupech ze střechy a z fasády se ale průchod pro trubici světlovodu dá zapracovat již do projektu.

Designovou novinkou posledních let je vyústění světlovodu doplněné reflexní kapkou. Ta připomíná lampu, ve skutečnosti však dále odráží a roztyluje denní světlo. Tento princip přívodu denního světla je možné využít i v tmavých místnostech například v suterénu, které chceme užívat jako součást obytné prostoru domu.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Archeologové ve Vyškově objevili vzácný hrob z doby bronzové. Uvnitř našli zvláštní pozůstatky

Z pingpongových míčků lampa? Jde to a vypadá kouzelně

Vyrobte si vlastní osvěžovač vzduchu do auta. Nebude vás to...

Vypěstujte si doma vlastní zázvor. Je to velmi jednoduché

Pořiďte dětem zakrslého teddy králíčka. Brzy se stane...

Vyrobte dětem krasohled z papírové ruličky

Nevíte, kam s dětskými výtvory? Udělejte si z nich...